معاملات کالایی شنبه (21 مهر)

09:27 - 1400/01/21
در شرایطی که افت عمومی قیمت سهام سبب کم‌توجهی اهالی بازار سرمایه نسبت به عوامل بنیادی شده است، معاملات کالایی در بورس‌های کالا و انرژی پیگیری می‌شود. در جلسه امروز بورس کالا خبری از عرضه محصولات صنعتی نبود و معاملات در گروه محصولات پتروشیمی و فرآورده‌های نفتی دنبال می‌شود.
معاملات کالایی شنبه (21 مهر)

دنیای بورس: در گروه فرآوره‌های نفتی، سه پالایشگاه بندرعباس، تبریز و شیراز به ترتیب 28 هزار، 2 هزار و 5 هزار تن از وکیوم باتوم خود را عرضه کردند.

قیمت پایه برای VB دو پالایشگاه بندرعباس و تبریز معادل قیمت پایانی معامله قبلی در نظر گرفته شده بود و داد و ستد امروز این محصول در قیمت پایه انجام شد.

از طرف دیگر قیمت پایه وکیوم باتوم «شراز» 1335 تومان بود و قیمت پایانی این محصول در محدوده نزدیک به 3790 تومان قرار گرفت.

عرضه محصولات پتروشیمی راس ساعت 13:30 آغاز می‌شود.

عرضه فرآورده‌های فرعی نفتی پالایشگاه‌ها در بورس انرژی در سه گروه حلال‌ها، آیزوریسایکل و آیزوفید انجام شد.

نکته لازم توجه آن است که همچنان قیمت پایه این محصولات بر مبنای ارز 4200 تومانی تعیین می‌شود. با این حال قیمت پایانی معاملات نسبت به هفته‌های پیشین با رشد محسوس مواجه شده است.

قیمت پایانی هر کیلوگرم آیزوریسایکل «شراز» 6035 تومان و آیزوریسایکل «شبریز» در سطح 6173 تومان قرار گرفت.

هر لیتر حلال 402 پالایش نفت تبریز 6605 تومان قیمت خورد و هر لیتر از حلال 404 این پالایشگاه 6872 تومان معامله شد. 

ضمنا معاملات حلال «شراز» نیز تا اطلاع ثانوی تعلیق شده است.

قیمت پایانی معاملات امروز به صورت مستقیم سه دسته از شرکت‌های بورسی را متاثر می‌کند. پالایشگاه‌ها در قسمت درآمدهای عملیاتی از این موضوع اثر می‌پذیرند و دو گروه قیرسازان و روانکارسازها در قسمت بهای تمام شده محصولات با این موضوع در ارتباط‌‌ اند.