بازیگران بورس (9 مهر)

حمایت حقوقی‌های بازار از سهام پتروشیمی

09:19 - 1400/01/21
معاملات روز دوشنبه در حالی همچنان توسط سهامداران حقیقی دنبال شد که در این روز شاهد انتقال بیش از 90میلیارد تومان نقدینگی به پرتفوی بازیگران خرد بازار بودیم.
حمایت حقوقی‌های بازار از سهام پتروشیمی

دنیای بورس: بررسی روند جابه‌جایی‌های صورت گرفته نشان از آن دارد که به دنبال انتشار خبر افزایش نرخ تسعیر خوراک واحدهای پتروشیمی، معاملات سهام این گروه تحت فشار سنگین فروش قرار گرفت. این امر موجب شد حقوقی‌ها به حمایت از این سهام برآمده و تا حدودی حجم صف‌های فروش را کاهش دهند.

به این ترتیب بیشترین میزان خالص خرید حقوقی‌ها در نماد پتروشیمی پارس بود که با رقمی بالغ بر 17میلیارد و 600میلیون تومان همراه شد. پتروشیمی پردیس نیز دیگر نمادی بود که با خریدهای پرحجم حقوقی‌ها ، جابجایی 15میلیارد تومانی در مسیر پرتفوی سهامداران حقیقی به حقوقی را تجربه کرد. پتروشیمی جم نیز با خالص خریدی در حدود 12 میلیارد تومان از دیگر نمادهای مورد توجه سهامداران عمده در این روز بود.

در این میان سهامداران خرد بازار تمایل زیادی به خرید سهام بانک تجارت داشتند که در نهایت بیش از 32میلیارد تومان نقدینگی به پرتفوی حقیقی‌های «وتجارت» منتقل شد. در این میان صندوق سرمايه‌گذاری بازارگردانی تجارت ایران به عنوان حقوقی فعال در این بانک، اقدام به عرضه 50میلیون سهم کرد.

الف) بانک‌ها و موسسه‌های اعتباری: همانطور که گفته شد معاملات پرحجمی در نماد «وتجارت» صورت گرفت که این سبب شد گروه بانکی بیشترین تغییر مالکیت را به خود اختصاص دهد؛ به‌ طوری‌ که حدود 55میلیارد تومان نقدینگی در مسیر پرتفوی سهامداران حقوقی به حقیقی در گروه بانکی جابجا شد.

همچنین در این روز بانک پارسیان نیز با عرضه 4میلیون سهم از سوی گروه مالی بانک پارسيان مواجه شد. در نماد پست بانک نیز بیش از 31میلیون سهم از سوی صندوق بازارگردانی پست بانک ايران و 600هزار سهم دیگر نیز توسط بيمه ايران عرضه شد. بانک سینا نیز دیگر نماد این گروه بود که عرضه سنگین 50میلیون سهمی را از سوی سهامدار عمده یعنی مديريت سرمايه‌گذاری كوثربهمن تجربه کرد.

در نماد بانک اقتصاد نوین نیز در حالی 20میلیون سهم از سوی شركت مديريت طرح وتوسعه آينده پويا واگذار شد که در مقابل  12میلیون سهم مزبور از سوی سرمايه‌گذاری گروه صنايع بهشهر ايران خریداری شد.

 ب) شرکت‌های پالایشی: نمادهای پالایشی نیز از دیگر نمادهای مورد توجه سهامداران خرد در این بازار بود. در این میان پالایش نفت اصفهان با خالص خرید 26.5میلیارد تومانی از سوی حقیقی‌ها روبرو شد. گروه مالی ملت به عنوان سهامدار عمده «شپنا»، فروش 10میلیون سهمی را در این نماد رقم زد.

ج) شرکت‌های دارویی: در میان نمادهای دارویی نیز در حالی داروپخش خرید 500هزار سهم از سوی سرمايه‌گذاری دارویی تامين را تجربه کرد که در مقابل این حقوقی در سهام شيمی‌ دارویی‌ داروپخش‌ اقدام به عرضه 500هزار سهم کرد. در نماد داروسازی جابرابن حیان نیز عرضه 100هزار سهم از سوی شركت توسعه ومديريت سرمايه صبا صورت گرفت.

د) شرکت‌های خودرویی: رصد نمادهای خودرویی نیز نشان از عرضه‌های گسترده از سوی سهامداران عمده دارد. به‌طوری‌که در این میان سایپا به عرضه‌های خود در «خاذین» ادامه داد و امروز نیز 4میلیون سهم دیگر را واگذار کرد. این حقوقی در معاملات روز یکشنبه نیز 4میلیون سهم سایپاآذین را به فروش رسانده بود. در این میان خود نماد سایپا نیز خرید و فروش‌هایی از سوی سهامداران عمده را تجربه کرد؛ در حالی 28میلیون سهم از سوی سرمايه‌گذاری صباتامين و بیش از یک میلیون سهم از سوی سرمايه‌گذاری ملی ايران واگذار شد که در مقابل سرمايه‌گذاری گروه صنعتی رنا به عنوان خریدار، 500هزار سهم «خساپا» را جمع‌آوری کرد.

در نماد ایران‌خودرو نیز شاهد تداوم عرضه‌ها از سوی سرمايه‌گذاری سمند بودیم. این حقوقی در معاملات امروز نیز 2.5میلیون سهم «خودرو» را واگذار کرد. در نماد «خشرق» نیز گروه صنعتی قطعات اتومبيل ايران به واگذاری برخاست و 600هزار سهم را از پرتفوی خود خارج کرد.

ه) گروه فلزات اساسی: در میان نمادهای فلزی نیز فولاد کاوه جنوب کیش شاهد عرضه 20میلیون سهم از سوی مديريت سرمايه‌گذاری كوثربهمن بود. همچنین در این روز فولاد مبارکه اصفهان نیز با عرضه از سوی سهامدار عمده یعنی توسعه ومديريت سرمايه صبا مواجه شد. این حقوقی 26میلیون سهم «فولاد» را از پرتفوی خود خارج کرد و درصد مالکیت خود در این نماد فولادی را به یک درصد رساند. همچنین در این روز شركت توسعه و مديريت سرمايه صبا به عنوان حقوقی فعال در نماد ملی مس ایران نیز عرضه 11میلیون سهم را رقم زد.