گزارش هفتگی پلاتس از بازار محصولات پتروشیمی در آسیا

افت شدید قیمت بوتادین و پی‌وی‎سی

09:11 - 1400/01/21
همانند چند هفته اخیر بسیاری از محصولات پتروشیمی این هفته با کاهش قیمت به کار خود پایان دادند و در این میان پی‌وی‌سی و بوتادین شدیدترین افت قیمت را به ثبت رساندند. استایرن مونومر و ‌پروپیلن از معدود محصولاتی بودند  که معاملات نسبتا پررونقی را پشت سرگذاشتند.
افت شدید قیمت بوتادین و پی‌وی‎سی

دنیای بورس- محمد نجفی

اتیلن: با نزدیک شدن به تعطیلات پاییزه چین، خریداران اتیلن در این کشور از اواخر هفته بر حجم خرید افزودند تا موجودی انبار خود را تجدید کنند. همین امر افت قیمت روزهای پیشین را خنثی کرد. در این میان تقاضا برای اتیلن در جنوب شرق آسیا در سطح ضعیفی بود.

پروپیلن: قیمت پروپیلن این هفته در بازار داخلی چین با رشدی ملموسی به 9650 یوان رسید  و همین امر به تحریک قیمت‌های وارداتی دامن زد. در این میان فعالان بازار وجود تقاضای مناسب از سوی بخش تولید پلی‌پروپیلن را اصلی‌ترین دلیل بهبود قیمت پروپیلن عنوان می‌کنند.

پی‌وی‌سی: این هفته یکی از تولیدکنندگان بزرگ پی‌وی‌سی در خاورمیانه پیشنهاد فروش خود را در قراردادهای ماه اکتبر به میزان40 تا 90 دلار کاهش داد و همین امر فضای منفی را بر معاملات نقدی در بازارهای وارداتی آسیا حاکم کرد

پلی‌اتیلن‌: معاملات پلی‌اتیلن این هفته کم‌نوسان پیگیری شد. به گفته فعالان بازار، تضعیف ارزش یوان و بسیاری از ارزهای آسیایی در برابر دلار آمریکا در ماه های اخیر، میزان تقاضا برای محموله‌های پلی‌اتیلن را در بازارهای وارداتی شرق آسیا پایین آورده و منجر به ایجاد رکود در بازار این محصول شده است.

پلی‌پروپیلن: رونق معاملات پلی‌پروپیلن در بازار کالایی دالیان این هفته به تحریک قیمت این محصول در بازار داخل و وارداتی این کشور منجر شد. قیمت پلی‌پروپیلن در این بازار افزایش هفتگی 326 یوانی را پشت سرگذاشت.

بوتادین: معاملات بوتادین در تمام جلسات معاملاتی این هفته در محدوده منفی پیگیری شد. به گفته فعالان بازار، بسیاری از فروشندگان با نزدیک شدن به تعطیلات پاییزه چین در تلاش برای فروش محموله‌های خود بودند و بنابراین به دفعات اقدام به پایین آوردن پیشنهادهای فروش خود کردند.

استایرن مونومر: بروز نقص فنی در برخی از سایت‌های تولیدی استایرن در چین، عرضه این محصول را در اوایل هفته کاهش داد و همین امر به رشد قیمت دامن زد. هرچند در اواخر هفته با افت قیمت در بازار داخلی چین، استایرن در بازار وارداتی روندی نزولی را تجربه کرد.

مونواتیلن گلایکول: تقاضا برای MEG این هفته در سطح قابل قبولی نبود و همین امر به تضعیف قیمت این محصول منجر شد. بسیاری از تولیدکنندگان پلی‌استر این هفته دست از خرید MEG کشیدند چرا که امید داشتند با افزایش عرضه در هفته‌های آتی، قیمت باز هم پایین بیاید.

افت شدید قیمت بوتادین و پی‌وی‎سی 10