دامنه نوسان امروز به 5 درصد می‌رسد

پیش‌نگر زعفران آتی (شنبه 31 شهریور)

09:11 - 1400/01/21
در گزارش پیش‌نگر اخبار  مهم مرتبط با معاملات آتی  زعفران در بورس کالاها، قیمت این محصول در بازار آزاد و قیمت معاملات گواهی سپرده، تحلیل موقعیت‌های تعهدی باز،  سقف و کف قیمت‌های آتی در معاملات روزانه، فعالیت حقیقی و حقوقی و حمایت‌ها و مقاومت های مهم در سررسیدهای مختلف زعفران ارائه می شود.
پیش‌نگر زعفران آتی (شنبه 31 شهریور)

دنیای بورس- محمد نجفی

اخبار کلان تاثیرگذار بر بازار:

  • به گفته فعالان بازار قائنات، بازار پس از تعطیلات روزهای اخیر هنوز به حالت عادی بازنگشته و در عین حال کماکان جو هیجانی بر حاکم است و با وجود معاملات کم حجم، قیمت قابل اتکایی برای زعفران نگین و پوشال به دست نیامده است.
  • در بازار ارز آزاد هنوز نرخ‌های معتبری اعلام نشده اما برخی از معامله‌گران  از فروش دلار به قیمت 14 هزار و 300 تومان خبر می دهند. نرخ فروش حواله درهم نیز در سطح 3840 تومان اعلام شده است.
  • در حالی که قرارداد اتی بر روی زعفران پوشال در روز سه‌شنبه گشایش نیافت و  اطلاعیه ای از گشایش این قرارداد در روز جاری منتشر نشد، برای چند دقیقه ثبت سفارش در این قرارداد انجام شد اما در ادامه سفارش‌ها از سیستم حذف شدند.

اطلاعیه های بازار:

  • بر طبق جدیدترین اطلاعیه منتشر شده از سوی بورس کالا، وجه تضمین اولیه قراردادهای آتی زعفران پس از پایان جلسه معاملاتی یکشنبه یکم مهرماه با افزایشی 10 هزار تومانی به 255 هزار تومان افزایش خواهد یافت.
  • ثبت سفارس خرید در تا ساعت 10:15 روز جاری فقط برای آن دسته از مشتریانی صورت خواهد گرفت که دارای اخطاریه افزایش وجه تضمین اولیه هستند.
  • حد نوسان روزانه در قرارداد زعفران امروز 2 درصد افزایش یافته و به مثبت و منفی 5 درصد قیمت تسویه دیروز خواهد رسید.

بازار زعفران و ارز داخلی  (سه‌شنبه 27 شهریور):

پیش‌نگر زعفران آتی (شنبه 31 شهریور)16

قیمت تسویه روز گذشته و بازه مجاز قیمت امروز (‌ شنبه 31 شهریور)

 پیش‌نگر زعفران آتی (شنبه 31 شهریور)15

تحلیل موقعیت تعهدی بازار (با توجه به آمار دو جلسه اخیر معاملاتی هر قرارداد)

پیش‌نگر زعفران آتی (شنبه 31 شهریور)2

موقعیت تعهدی باز نشان دهنده چیست؟

موقعیت تعهدی بازار نشان دهنده مجموع قراردادهای آتی است که هنوز تسویه نشده اند. به عبارتی موقعیت‌هایی هستند که از سوی معامله‌گران بسته نشده یا به مرحله تسویه فیزیکی نرسیده اند.

راهنما: افزایش موقعیت باز در روند صعودی یا نزولی، هشدار بر ادامه روند صادر می‌کند. کاهش موقعیت باز در روندها نشان دهنده احتمال تضعیف روند و بازگشت است. همراهی  داده های مربوط به تغییرات حجم با موقعیت باز به عنوان سیگنال تایید محسوب می‌شود.

هشدار: با توجه به وضعیت کنونی معاملات و صف نشینی  و تغییرات رادیکال قیمت در بسیاری از قراردادها، تغییرات موقعیت های باز  و حجم معاملات در قرارداد محدود است و بنابراین نمی توان سیگنال قوی از این ناحیه دریافت کرد.

 

خرید و فروش حقیقی- حقوقی (با توجه به آمار آخرین معاملات)

پیش‌نگر زعفران آتی (شنبه 31 شهریور)13

حمایت و مقاومت مهم :

پیش‌نگر زعفران آتی (شنبه 31 شهریور)2