تهدید ترامپ چندان اثربخش نبود

بازگشت نفت به مدار صعود

09:10 - 1400/01/21
پس از تزلزل بازار نفت در روز گذشته به تبع سخنان ترامپ در زمینه لزوم کاهش قیمت این محصول، در معاملات روز جمعه بار دیگر قیمت به مدار صعود بازگشته است.
بازگشت نفت به مدار صعود

در حالی که قرار است روز یکشنبه نشست اوپک در الجزایر برگزار شود، رئیس جمهور آمریکا در حساب توئیتری خود اعلام که کشورهای خاورمیانه بدون کمک آمریکا نخواهند توانست در طولانی مدت امنیت را تجربه کنند اما آن‌ها کماکان در حال تلاش برای بالا رفتن قیمت نفت هستند. ترامپ از کشورهای عضو اوپک خواست تا قیمت نفت را پایین بیاورند. این اظهارات در روز گذشته قیمت را در بازارهای جهانی زیر فشار قرار داد.

این روند اما چندان دوام نیاورد و در معاملات روز جمعه بار دیگر بازار به مدار صعود بازگشت. به عقیده برخی از تحلیلگران بازار انرژی، برخی از اعضای بزرگ اوپک همچون عربستان علاقه‌مند به حفظ قیمت نفت در محدوده 80 دلار هستند و به همین علت نمی توان به اتخاذ اقدام موثری از سوی اوپک در زمینه کاهش قیمت امیدوار بود.

در برهه کنونی هر بشکه نفت خام برنت برای تحویل در ماه نوامبر با رشدی 0/5 درصدی از مرز 79 دلار عبور کرد. نفت وست تگزاس در قرارداد ماه نوامبر نیز 0/2 درصد گران شد و در سطح 70/4 دلار قرار گرفت.