بازگشت ساعت شروع معاملات به 10 صبح از امروز

پیش‌نگر زعفران آتی (دوشنبه 26 شهریور)

09:09 - 1400/01/21
در گزارش پیش‌نگر اخبار  مهم مرتبط با معاملات آتی  زعفران در بورس کالاها، قیمت این محصول در بازار آزاد و قیمت معاملات گواهی سپرده، تحلیل موقعیت‌های تعهدی باز، سقف و کف قیمت‌های آتی در معاملات روزانه، فعالیت حقیقی و حقوقی و حمایت‌ها و مقاومت های مهم در سررسیدهای مختلف زعفران ارائه می شود.
پیش‌نگر زعفران آتی (دوشنبه 26 شهریور)

دنیای بورس- محمد نجفی

اخبار کلان تاثیرگذار بر بازار:

  • در آخرین معاملات روز گذشته دلار آمریکا از مواضع پیشین کمی عقب نشست و در سطح 14 هزار و 200 تومان به کار خود پایان داد. افزایش روزهای اخیر نرخ دلار در بازار آزاد بر رشد قیمت زعفران در بازارهای نقدی و آتی تاثیر شایانی داشته است.
  • به گفته فعالان بازار قائنات، معاملات این روزها بسیار هیجانی در حال پیگیری است و قیمت‌های نقدی سیری صعودی را در پیش گرفته اند. روز گذشته زعفران نگین سوپر صادراتی در برخی از معاملات حتی به قیمت 15 میلیون تومان در هر کیلو نیز به فروش رفت. هم اکنون قیمت‌های نقدی از قیمت‌های گواهی‌های سپرده بسیار فراتر رفته است
  •  همانگونه که پیش‌تر اعلام شده بود، از امروز پیش گشایش بازار از ساعت 10 صبح به مدت نیم ساعت و معاملات به شیوه عادی از 10:30 تا 17:00 در جریان خواهد بود.

اطلاعیه های بازار:

  • بر طبق جدیدترین اطلایع منتشر شده از سوی بورس کالا، وجه تضمین اولیه قراردادهای آتی زعفران پس از پایان جلسه معاملاتی سه‌شنبه 27 شهریور با افزایشی 5هزار تومانی به 235 هزار تومان افزایش خواهد یافت.
  • ثبت سفارس خرید در تا ساعت 10:15 روز جاری فقط برای آن دسته از مشتریانی صورت خواهد گرفت که دارای اخطاریه افزایش وجه تضمین اولیه هستند.

بازار زعفران و ارز داخلی  (دوشنبه 26 شهریور):

پیش‌نگر زعفران آتی (دوشنبه 26 شهریور)16

تذکر: قیمت های ذکر شده در گواهی سپرده مربوط به قیمتهای پیشنهادی خرید است.

قیمت تسویه روز گذشته و بازه مجاز قیمت امروز (‌ دوشنبه 26 شهریور)

پیش‌نگر زعفران آتی (دوشنبه 26 شهریور)19

 تحلیل موقعیت تعهدی بازار (با توجه به آمار دو جلسه اخیر معاملاتی هر قرارداد)

پیش‌نگر زعفران آتی (دوشنبه 26 شهریور)5

موقعیت تعهدی باز نشان دهنده چیست؟

موقعیت تعهدی بازار نشان دهنده مجموع قراردادهای آتی است که هنوز تسویه نشده اند. به عبارتی موقعیت‌هایی هستند که از سوی معامله‌گران بسته نشده یا به مرحله تسویه فیزیکی نرسیده اند.

راهنما: افزایش موقعیت باز در روند صعودی یا نزولی، هشدار بر ادامه روند صادر می‌کند. کاهش موقعیت باز در روندها نشان دهنده احتمال تضعیف روند و بازگشت است. همراهی  داده های مربوط به تغییرات حجم با موقعیت باز به عنوان سیگنال تایید محسوب می‌شود.

هشدار: با توجه به وضعیت کنونی معاملات و صف نشینی  و تغییرات رادیکال قیمت در بسیاری از قراردادها، تغییرات موقعیت های باز  و حجم معاملات در قرارداد محدود است و بنابراین نمی توان سیگنال قوی از این ناحیه دریافت کرد.

 

خرید و فروش حقیقی- حقوقی (با توجه به آمار آخرین معاملات)

پیش‌نگر زعفران آتی (دوشنبه 26 شهریور)15

حمایت و مقاومت مهم :

پیش‌نگر زعفران آتی (دوشنبه 26 شهریور)18