گزارش اختصاصی «دنیای بورس» از مجمع سالانه صنایع آذرآب

پروژه‌های احتمالی امسال « فاذر »

13:47 - 1400/01/18
مجمع سالانه صنایع آذرآب در حالی بدون تقسیم سود به پایان رسید که «فاذر» از 5 پروژه‌ احتمالی امسال «فاذر» خبر داد. شرکای چینی در اولویت فاینانس طرح‌های آتی هستند.
پروژه‌های احتمالی امسال « فاذر »

تاریخ مجمع: شنبه 31 مردادماه در سال 97

درصد حضار: 55 درصد

اعضای هیات رئیسه:

آقای قلعه‌بانی (رئیس مجمع – رییس هیات مدیره)

آقای صفاپور (ناظر اول)

آقای نمازی (ناظردوم)

آقای شیخ‌زاده (مدیرعامل)

آقای جابری (دبیر- مدیر مالی)

- تقسیم سود: صفر تومان بخاطر زیان (21.1) تومانی به ازای هر سهم

«صنایع آذرآب» (فاذر) در سال 1364 تاسیس و در سال 1371 به بهره‌برداری رسید. فاذر در سال 1387 در بورس اوراق بهادار معامله شد.

گزارش هیات مدیره

1- مدیرعامل در ابتدا گفت از اول آبان 1396 هیات مدیره جدید در شرایط حادی شرکت را تحویل گرفتند. در سال 1396 درآمدهای عملیاتی شرکت به 217 میلیارد تومان رسید که گرچه به سود عملیاتی 13.9 میلیارد تومانی منتج شد، اما به خاطر تسهیلات بانکی بالا (در حد 140 میلیارد تومان) عملکرد نهایی به (21) میلیارد تومان زیان خالص رسید.

مدیرعامل با نمایش جداگانه عملکرد 6 ماهه اول و 6 ماهه دوم سال 1396 نشان داد که عملکرد 6 ماهه دوم سود خالص کمی را ایجاد کرد اما به خاطر هزینه‌های غیرعملیاتی نیمه اول سال، به مبلغ (18.6) میلیارد تومان عملکرد نهایی سال زیان بود.

2- حدود 90 درصد عملیات شرکت مربوط به حدود 14 پروژه بود که در بدو ورود ما در مرحله ضبط ضمانت‌نامه یا خلع ید بودند. هر کدام از این پروژه‌ها حداقل 20 میلیون یورو ارزش داشتند که خلع ید آنها فاجعه محسوب می‌شد. با تلاش مدیریت جدید طی 2 ماه اول بیشتر آنها را برگرداندیم.

مدیرعامل گفت تاکنون 75 میلیارد تومان ضمانتنامه را بنده و آقای قلعه‌بانی بصورت شخصی برای پیشبرد کار امضا کرده‌ایم. تنها پروژه سیراف که به بانک صادرات مربوط می‌شود را هنوز نتوانسته‌ایم برگردانیم که البته قول شفاهی مدیرعامل بانک صادرات را گرفته‌ایم. با توجه به اینکه در ایران کسی قادر به اجرای آن نیست و دادن قرارداد به کره جنوبی هم با سیاست‌های کشور همسو نیست، امیدواریم این قرارداد را هم برگردانیم. پروژه سیراف 30 میلیون دلار است که تاکنون 50 میلیارد تومان در آن هزینه‌ کرده‌ایم.

3- با توجه به تحریم مجدد کشور، حضور آذرآب در 35 پیش ارزیابی و مناقصه متوسط و بزرگ در صنایع نیروگاهی، نفت، گاز، پتروشیمی و صنایع معدنی بالغ بر 3 میلیارد دلار افق روشنی را در حجم درآمد و تنوع بازار در سال 1397 و 1398 نشان می‌دهد.

4- در سال 1396 بیش از 130 میلیارد تومان پول ورودی به شرکت داشتیم که 110 میلیارد تومان مطالبات از کارفرمایانی بود که تا چندی پیش در حال قطع ارتباط بودند و بقیه کمک‌های بانک‌ها در راستای مصوبات دولتی بوده است.

در زمینه بیمه با توجه به اینکه حدود 300 نفر از پرسنل در حال بازنشستگی هستند باید اقدام عاجلی صورت گیرد که در حال تلاش برای تصویب در هیات دولت هستیم تا عمده مبلغ 50 میلیارد تومان بدهی به تامین اجتماعی بخشوده شود.

5- گواهی ماده 176 را که سال‌ها بود نداشتیم و برای کار با بانک‌ها نیاز بود گرفتیم. حدود 210 میلیارد تومان اصل و فرع بدهی‌های بانکی است.

6- به خاطر 5 میلیارد تومان بدهی، سند دفتر مرکزی در رهن بانک توسعه صادرات بود که آزاد کردیم. سند کارخانه هم که در رهن سازمان گسترش و نوسازی صنایع بود، آزاد شد. زمین ورزشی متعلق به شرکت براساس کارشناسی بیش از 100 میلیارد تومان ارزش دارد و درصدد واگذاری یا اجرای پروژه در آن هستیم.

مدیرعامل گفت: فروش این پروژه که تغییر کاربری آن را دریافت کرده‌ایم به عنوان آخرین تیر ترکش ما برای نجات شرکت است و اولویت اول عبور شرکت از شرایط سخت با استفاده از عملیات شرکت خواهد بود.

7- با توجه به فروش 150 میلیارد تومانی در نیمه دوم سال 1396 و کسب سود خالص، نقطه سر به سر فروش سالانه 300 میلیارد تومان است که امیدواریم در سال 1397 با فروش بالای 300 میلیارد تومان سود خالص کسب کنیم. مدیرعامل درباره پروژه های در دست اجرای شرکت گفت، مبلغ پروژه‌های بویلرهای نیروگاهی در ابتدای سال 1397 حدود 390 میلیارد تومان بود که 205 میلیارد تومان آن در سال 1397 اجرا و بقیه به سال‌های بعد منتقل می‌شود.

پروژه‌های نفت و گاز باقیمانده در ابتدای سال 1397 حدود 260 میلیارد تومان است که 150 میلیارد تومان آن در سال 1397 و بقیه در سال‌های بعد اجرا می‌گردد. یعنی در مجموع بیش از 350 میلیارد تومان پروژه در سال 1397 برای اجرا داریم. البته رئیس جلسه به این نکته اشاره کرد که در برخی از پروژه‌ها پول را قبلا گرفته‌ایم اما کار انجام نشده است مانند پالایشگاه خلیج فارس که تقریبا تمام پول پروژه را گرفته‌ایم اما 30 میلیارد تومان دیگر باید هزینه کنیم! در مقابل در برخی از پروژه‌ها مانند NGL خارک و سیراف، مطالبات ارزی داریم که وصول آن ارقام بالایی را نصیب شرکت می‌کند. البته وصول این موارد به کار زیادی نیاز دارد.

8- نسبت سود عملیاتی به فروش از 4.6 درصد در سال 1395 به 6.4 درصد در سال 1396 رسید که امیدواریم آن را به 10 درصد برسانیم.

9- هزینه‌های مالی حدود (30) میلیارد تومان در سال 1396 بود که پیش‌بینی می‌شود در سال 1397 بیشتر شده و به حدود (34) میلیارد تومان برسد. یکی از سهامداران پرسید در سال 1397 به چه میزان از درآمد رسیده‌اید که مدیرعامل گفت تا اینجا نسبت به درآمد پیش‌بینی شده انحراف منفی داشته‌‌ایم، اما در نیمه دوم سال احتمالا می‌توانیم آنرا جبران کنیم.

10- مدیرعامل به اقدامات آتی شرکت اشاره‌ای داشت:

- ادامه عملیات تکمیل کارگاه ساخت و مونتاژ عسلویه

- راه‌اندازی کارگاه و بهره‌برداری از فرصت مناسب جهت ساخت پکیج‌های گازی جنوب کشور

- مشارکت در پروژه‌های تعمیرات اساسی(اورهال) پالایشگاه‌های گازی پارس جنوبی و حضور فعال و چشمگیر در پایتخت صنعتی کشور(عسلویه).

11- مدیرعامل در پایان به برخی از پروژه‌های احتمالی شرکت اشاره کرد:

- پتروشیمی دنا به حجم 25 میلیون دلار در حال مذاکره هستیم.

- پتروشیمی سلمان فارسی که در دو قرارداد حدود 50 میلیون دلار در حال مذاکره هستیم

- پروژه نیروگاه اتمی بوشهر در فاز 2 و 3 حدود 5 هزار میلیارد تومان ساخت داخل دارد که به تدریج قرار است واگذار شود. آذرآب در این پروژه مورد تایید قرار گرفته‌ و تا دو ماه آینده نتیجه مشخص خواهد شد. برنده شدن ما در این پروژه شرایط مناسبی را برای آذرآب فراهم خواهد کرد.

- خط راه‌آهن تبریز به مرز که با گارانتی دولتی اجرا خواهد شد و در حال پیگیری برای حضور در این طرح هستیم.

- پتروشیمی هامون متعلق به توسعه عمران کرمان (کرمان) که قول گارانتی دولتی داده‌اند.

مدیرعامل گفت اجرای پروژه‌های گفته شده از سال 1398 شروع خواهند شد و در صورت موفقیت آذرآب در گرفتن برخی از آنها، طی 7 یا 8 سال درآمدهای شرکت متحول خواهد شد.

گزارش حسابرس: مشروط (با 13 بند شرط)

بند 4 (بند شرط) صورتهای مالی 2 شرکت فرعی و 4 شرکت وابسته (یکی از این شرکتهای وابسته، گسترش صنایع انرژی آذرآب با نماد فنرژی است) در تهیه صورتهای مالی تلفیقی استفاده نشده است.

مدیر مالی بابت تاخیر در ارائه‌ گزارشات پوزش خواست و علت آن را تغییرات در ترکیب هیات مدیره شرکت‌های زیرمجموعه دانست. وی گفت از 12 شرکت زیرمجموعه آذرآب 8 تا مشمول تلفیق هستند. 6 تا صورت‌ها آماده شدند و مورد تلفیق قرار گرفتند. از 2 تای باقیمانده، یکی در زمان مدیریت قبلی تاسیس شد که قرار بود کارهای بازرگانی به آنجا سوق داده شود که خوشبختانه به جایی نرسید و فعالیتی نداشت. شرکت دیگری برای پروژه سیمان در بلاروس تاسیس شده بود که پروژه منتفی شد و فعالیتی ندارد.

چهار شرکت وابسته هم که سهم آذرآب در آنها زیر 50 درصد است، داریم و برخی فعالیتی نداشته‌اند گرچه ممکن است در آینده برای پروژه‌ها مورد استفاده قرار گیرند.

«گسترش صنایع انرژی آذرآب» هم با واگذاری به کارگزاری بانک کشاورزی دیگر مشمول تلفیق نیست و به میزان سرمایه‌گذاری در آنجا ذخیره گرفته‌ایم. نماینده بورس درباره زیان انباشته فنرژی پرسید که مدیرمالی آذرآب گفت (75) میلیارد تومان زیان انباشته دارد و (20) میلیارد هم در سال گذشته به خاطر عدم محول کردن کار به آن زیان سالانه داشته است.

علت عمده زیان انباشته تسعیر نرخ ارز ناشی از بدهی‌های ارزی آن شرکت مربوط به پروژه بانیاس سوریه است. رئیس مجمع متذکر شد که علاوه بر بدهی‌های ارزی در پروژه بانیاس، مطالبات ارزی هم وجود دارد که گرچه برآیند آن را نمی‌دانیم اما امیدواریم مثبت شود.

بند 5 (بند شرط) مبلغ 23.4 میلیارد تومان بابت مالیات سال‌های قبل و 41.8 میلیارد تومان بابت حق بیمه سنوات قبل مطالبه شده که برای حق بیمه تنها 26.2 میلیارد تومان ذخیره در نظر گرفته شده است.

مدیر مالی گفت با مذاکرات با مسوولان مالیاتی اصل مالیات قسط‌بندی شده که در صورت پرداخت به موقع مشمول بخشودگی  14 میلیارد تومانی خواهیم شد. مدیرعامل اضافه کرد از سال 1387 مالیات شرکت به درستی پرداخت نشده بود. درباره تامین اجتماعی، همکاری مناسبی از سوی اداره تامین اجتماعی استان انجام نشده است که با مذاکرات انجام شده با مقامات بالاتر، امیدواریم طی چند روز آینده 15 میلیارد تومان بخشودگی بگیریم.

بند 6 (بند شرط) سرمایه‌گذاری بلندمدت 7.9 میلیارد تومانی در 5 شرکت فرعی صورت گرفته که عملیات آنها منجر به (25.7) میلیارد تومان زیان انباشته شده است.

مدیرمالی گفت تسهیلاتی از سوی مدیریت سابق برای این شرکت‌ها دریافت شده که منجر به زیان شده است. رئیس مجمع تکلیف کرد طی 6 ماه وضعیت این شرکت‌ها بررسی و در صورت لزوم ذخیره اخذ شود.

بند 1-7 (بند شرط) اعتبار 60 میلیارد تومانی برای خرید کالا و اوراق بهادار در بورس از سوی کارگزاری بانک کشاورزی به شرکت آذرآب داده شده و بابت ضمانت آن 80 میلیارد تومان ضمانتنامه بانکی و چک پرداخت شده است.

مدیر مالی گفت این تسهیلات به حساب کارگزاری شاخص سهام (کارگزاری متعلق به آقای پرنا مدیرعامل سابق آذرآب) منظور شده و البته بخشی از جرایم قرارداد به حساب آذرآب منظور شده است. غیر از این جرایم هزینه دیگری برای آذرآب ندارد و پیگیر اخذ ضمانتنامه‌ها هستیم.

بند 2-7 (بند شرط) 3 فقره از چک‌های شرکت به مبلغ 22.4 میلیارد تومان توسط کارگزاری بهمن برگشت شده است.

موضوع این معاملات بدون اطلاع هیات مدیره و درواقع سوءاستفاده مدیران سابق آذرآب بوده و باطل است. رئیس جلسه گفت مذاکراتی با کارگزاری بهمن جهت دریافت چک‌های ضمانت انجام شده است.

بند 8 (بند شرط) بیش از 46 میلیارد تومان طلب از کارگزاری شاخص سهام در حساب‌های گروه و شرکت اصلی ثبت شده که دارای مغایرت نامساعد 31 میلیارد تومانی است.

این بدهی قبلا حدود 52 میلیارد تومان بود که تاییدیه هم از کارگزاری گرفتیم. بخشی از آن وصول شد و 46 میلیارد تومان باقی ماند. علت اینکه مبلغ مزبور بعدا از سوی کارگزاری شاخص سهام برخلاف تاییدیه قبلی تغییر کرد برای ما معلوم نیست.

بند 9 (بند شرط) یکی از شرکت‌های فرعی آذرآب اقدام به خرید 12.4 هزار تن شمش فولادی به مبلغ 20 میلیارد تومان از فولاد خوزستان کرده و بدون قرارداد به شرکت «سیوان گستر مهر» تحویل داده است.

مدیرمالی گفت از 20 میلیارد تومان 8 میلیارد تومان به حساب شرکت واریز شده است و بقیه واریز نشده است. تحویل شمش به شرکت مزبور ظاهرا براساس دستور شفاهی بوده است. مشاور حقوقی گفت شکایت کیفری از مدیرعامل قبلی به جرم سوءاستفاده ثبت شده و پیگیری‌های حقوقی هم صورت گرفته است.

بند 10 (بند شرط) 10 شرکت در گروه آذرآب تاسیس شده و باوجود اعلامیه واریز 21 میلیارد تومان سرمایه این شرکت‌ها، وجهی در حساب آنها واریز نشده ‌است.

رئیس جلسه خواست اصالت گواهینامه واریز سرمایه در بانک مربوطه استعلام و برعلیه مسببان این موضوع طرح شکایت شود.

بند 11 (بند شرط) مطالبات بابت سپرده حسن انجام کار و بیمه قراردادهای خاتمه یافته به مبلغ 54.3 میلیارد تومان در شرکت آذرآب و نیز 31.6 میلیارد تومان مطالبات گسترش صنایع انرژی آذرآب (فنرژی) بابت پروژه نیروگاه بانیاس سوریه و نیروگاه گازی بیستون وصول نشده است.

مدیر مالی گفت عمده مطالبات آذرآب بابت سیمان شهرکرد است که به خاطر عدم تامین مالی، پیشرفت آن چند سال متوقف بود و پس از مدتی تکمیل و تحویل شد. درخواست آذرآب برای دریافت افزایش نرخ بابت تاخیر مورد قبول قرار نگرفت و دعوی حقوقی بابت آن ادامه دارد که امیدواریم به زودی به نفع ما مبلغی دریافت شود.

بند 12 (بند شرط) طبق بررسی‌های انجام شده نتایج عملکرد 13 فقره از پروژه‌های خاتمه یافته در سال مالی مورد گزارش منجر به (9.2) میلیارد تومان زیان شده در حالی که بابت پروژه‌های مزبور 11.7 میلیارد تومان سود شناسایی شده است.

مدیر مالی گفت برخی از پروژه‌ها پس از تکمیل و تا زمان تحویل هزینه‌هایی دارند که نهایتا توسط کارفرما پرداخت می‌شود و سرجمع پروژه را سودآور خواهد کرد. وی چنین موضوعی را در شرکتهای پیمانکاری معمول دانست.

بند 13 (بند شرط) صورت‌های مالی برخی از شرکتهای زیرمجموعه با سرمایه‌گذاری به مبلغ حدود 4 میلیارد تومان به حسابرس ارائه نشده است. مدیر مالی گفت: به زودی ارائه خواهد شد.

بند 14 (بند شرط) 4.5 میلیارد تومان بابت تسعیر دارایی‌ها و بدهی‌های ارزی شرکت در حساب‌ها منظور شده است که جدول محاسبات و میزان کامل مطالبات و بدهی‌های ارزی به حسابرس ارائه نشد.

شرکت اصلی (آذرآب) برخلاف برخی از شرکت‌های زیرمجموعه مانند «گسترش صنایع انرژی آذرآب» بدهی ارزی ندارد. درمورد داراییهای ارزی هم تنها اقلام پولی تسعیر شده که تلاش داریم سال آینده اقلام غیرپولی را هم مطابق نظر حسابرس تسعیر کنیم.

بند 15 (بند شرط) تعداد زیادی از تاییدیه‌ها دریافت نشده است.

مدیرمالی گفت قبول داریم عملکرد ما در دریافت تاییدیه‌ها  شایسته نبوده است.

بند 16 (بند شرط) 16 مورد افشای مناسب در صورت‌های مالی صورت نگرفته است.

تکلیف شد افشای مناسب صورت گیرد.

بند 20 (بند توضیحی) صورت‌های مالی سال 1395 مورد تصویب مجمع عمومی قرار نگرفته است.

یکی از سهامداران از نماینده بانک کشاورزی پرسید چرا نگذاشتید صورت‌های مالی سال 95 تصویب شود و نماد سهم باز شود؟ که ناظر گفت اگر صورت‌های مالی را تصویب می‌کردیم به معنی تسویه حساب با مدیران قبلی بود، درحالیکه باید جوابگوی مسائل ایجاد شده باشند. نماینده بورس هم گفت صورت‌مالی تصویب می‌شد یا نمی‌شد تاثیری در بازگشایی نماد نداشت و ما تنها صورت‌های حسابرسی شده سال 1396 را برای باز کردن نماد نیاز داشتیم و تلاش داریم تا آخر هفته نماد را باز کنیم.

بند 21 (بند بازرسی) به خاطر مسدود شدن حساب‌های شرکت، حساب‌های بانکی به نام اعضای هیات مدیره و پرسنل شرکت گشایش و بیش از 100 میلیارد تومان گردش داشته است. هزینه‌های مالی بیش از 72 درصد رشد داشته و 8/8 میلیارد تومان اسناد پرداختنی برگشت شده است.

مدیر مالی گفت علت این کار، مسدود بودن حسابهای شرکت به خاطر مباحث مالیات و بیمه بوده است. همزمان در حال پیگیری جهت رفع مسدودیت از حساب‌ها هستیم و به زودی تمام گردش‌های مالی را به حساب‌های شرکت خواهیم برد.

بند 22 (بند بازرسی) در قرارداد تعهد خرید سهام بین کارگزاری بانک کشاورزی و یکی از اعضای هیات مدیره سابق، 31 درصد از سهام آذرآب به تملک آن کارگزاری درآمده است. در این قرارداد شرکت آذرآب ضامن بوده است.

مدیرمالی گفت 31 درصد سهام متعلق به آقای پرنا به کارگزاری بانک کشاورزی واگذار شد و در این مورد تعهدی به عهده شرکت آذرآب نیست.

بند 23 (بند بازرسی) سهم شرکت اصلی در شرکت مهندسی توسعه صنایع نفت و گاز آذرآب از 49 درصد به حدود 40 درصد کاهش یافته و بقیه به طرف چینی منتقل شده است.

رییس مجمع گفت یکی از شروط چینی‌ها برای آوردن پروژه در این شرکت داشتن سهام اکثریت بود که در همین راستا انتقال سهام صورت گرفت. پروژه‌هایی هم قرار است از طریق این شرکت جذب شود که با شرط آوردن فاینانس توسط شریک چینی انجام می‌شود و نیاز به دریافت تسهیلات برای اجرای پروژه‌ها نیست. این موضوع سود مناسبی برای شرکت خواهد داشت.

بند 28 (معاملات ماده 129 با اشخاص وابسته)

نماینده کارگزاری کشاورزی تمام معاملات به جز معامله با «کارگزاری شاخص سهام» را تنفیذ کرد.

«فاذر» به روایت اعداد

زیان محقق شده (EPS) به ازای هر سهم (21.1) تومان

سود تقسیم شده (DPS) به ازای هر سهم صفر تومان

هزینه‌های مالی به ازای هر سهم (29.9) تومان

سود انباشته در پایان سال مالی به ازای هر سهم 60.5 تومان

حاشیه‌های مجمع

- مدیرعامل گفت برخی از کارفرماها در چند ماه گذشته اصرار به پرداخت مطالبات ما به نرخ دلار 4200 داشتند که با توجه به پیش‌بینی رشد دلار قبول نکردیم.

- نماینده کارکنان شرکت ضمن یادآوری تلاش پرسنل برای بازگرداندن شرکت آذرآب به ریل اصلی خود از بانک کشاورزی تقاضای کمک برای تامین سرمایه در گردش آذرآب کرد که ناظر نماینده کارگزاری بانک کشاورزی گفت در تخصص من نیست و روال خودش را دارد.

- رئیس مجمع (احتمالا به شوخی) گفت: چون سود تقسیم نشد و پاداش هم نداریم، بعدا از سهامداران عمده می‌گیریم.

- یکی از سهامداران گفت سهام شناوری چندانی ندارد که رئیس جلسه گفت خیر 35 تا 40 درصد شناوری دارد.

- یکی از سهامداران از نماینده بورس پرسید روی چه قیمتی برای بازگشایی نماد توافق کرده‌اید؟ (خنده حضار) که رئیس مجمع از کارگزاری انصار، کارگزاری بانک کشاورزی، آقای امامی (سهامدار 2.5 درصدی)، کارگزاری بهمن و نماینده بورس خواست کمک کنند که وضعیت سهام در هنگام بازگشایی به مشکل نخورد.

- نماینده بورس در اعتراض سهامداران برای بسته بودن سهم طی 14 ماه گفت به خاطر فضای مبهم شرکت نماد بسته بوده است و تلاش داریم تا پایان هفته در صورت تکمیل اطلاعات نماد را باز کنیم.

- یکی از سهامداران گفت مدیر مالی شرکت 4 سال پیش در سالن تلاش به ما گفت قیمت هر سهم آذرآب با پروژه‌هایی که دارد 1.5 دلار ارزش دارد، پس چی شد؟ در این مورد گفته شد گرچه شرکت در بورس 400 میلیارد تومان ارزش‌گذاری شده اما حداقل 2500 میلیارد تومان ارزش دارد.

- رئیس مجمع گفت اگر دو نفر را به ویران کردن شرکت می‌گماشتند نمی‌توانستند این چنین تخریب کنند! کمال بی‌معرفتی است که 52 میلیارد تومان پول شرکت را خرج سهام بازی کنی و زیان کنی و 30 میلیارد تومان باقیمانده را هم بگذاری در جیبت!

- یکی از سهامداران درباره پرداخت سود سال 1394 پرسید که مدیرعامل گفت قبل از پایان مهرماه، سود سهامدارانی که کمتر از یک میلیون تومان باشد پرداخت می‌شود.