واشنگتن امروز جزییات تحریم‌ها را اعلام می‌کند

ادعاهای جدید پمپئو در آستانه دور اول تحریم‌ها

13:27 - 1400/01/18
آمریکا امروز جزییات شروع تحریم‌های هسته‌ای علیه ایران را اعلام می‌کند. وزیر خارجه آمریکا با تایید این موضوع مدعی است تحریم‌ها بخشی از تلاش‌ها برای فشار به ایران به منظور تغییر رفتار است.
ادعاهای جدید پمپئو در آستانه دور اول تحریم‌ها

دنیای بورس: مایک پمپئو؛ وزیر خارجه آمریکا در آستانه بازگشت تحریم‌های این کشور علیه ایران مدعی است واشنگتن شواهدی از تغییر رفتار ایران نمی‌بیند. آمریکا قصد دارد روز دوشنبه جزییات مربوط به بازگشت تحریم‌ها علیه ایران را اعلام کند.

وزیر خارجه آمریکا بار دیگر بر بازگشت تحریم‌های یکجانبه علیه ایران تاکید دارد. او روز یکشنبه (۵ اوت / ۱۵ مرداد) به هنگام بازگشت از سفر آسیایی خود مدعی بود آمریکا این تحریم‌ها را تحمیل خواهد کرد.

براساس فشارهای یکجانبه و یک سویه آمریکا که همراهی اروپا را در پی ندارد تحریم‌ها بخشی مهم از تلاش‌های این کشور برای پس راندن فعالیت‌های ایران در مطنقه است. پمپئو در یک بیانی ایرانی ستیز مدعی است آنها باید مانند یک کشور عادی رفتار کنند. این درخواست ماست و مسئله به همین سادگی است.

وی البته در جای دیگری از سخنش عقب‌نشینی می‌کند و می‌گوید: یافتن راه حل برای رفع مناقشه امکان‌پذیر است. اگر راه حل مناسبی پیدا شود که به نتیجه‌ای مطلوب بینجامد، ما با میل حاضر به گفت‌وگو هستیم. امروز قرار است کاخ سفید نخستین مرحله از بازگشت تحریم‌های ایالات متحده علیه جمهوری اسلامی را روز دوشنبه (۶ اوت / ۱۶ مرداد) اعلام کند.

اظهارات مداخله جویانه

اولین دور از این تحریم‌ها شامل بیمه کشتیرانی، صنایع خودروسازی و فلزات گرانبها خواهد بود و همچنین معامله اسکناس و اوراق بهادار مبتنی بر دلار با ایران، نقل و انتقال درآمدهای این کشور و خدمات پیام‌رسانی به بانک مرکزی و موسسه‌های مالی ایرانی را دربرمی‌گیرد. این تحریم‌ها از ساعت شش بامداد سه‌شنبه ۷ اوت (۱۷ مرداد) به وقت اروپای مرکزی (۸ و نیم صبح به وقت تهران) به اجرا گذاشته خواهد شد.

بخشی از تحریم‌هایی که به خاطر پرونده هسته‌ای کشورمان علیه ایران اعمال شده بود با آغاز مذاکرات این کشور با شش قدرت جهانی (آمریکا، روسیه، چین، بریتانیا، فرانسه و آلمان) در سال ۹۲ به طور موقت تعلیق شد و لغو یا تعلیق نهایی آنها در دی ماه ۹۴ با اجرایی شدن برجام رخ داد.

پومپئو در اظهاراتی مداخله جویانه به اعتراض‌های روز‌های اخیر در ایران اشاره می‌کند و می‌گوید: مردم ایران راضی نیستند و این ناخرسندی نه از آمریکا، بلکه از حکومت خودشان است. به ادعای او نارضایتی مردم ایران به خاطر عدم تحقق وعده‌هایی اقتصادی است که به آنان داده است.

پیش‌تر «دنیای بورس»‌ در این خصوص نوشته بود: تقویم بازگشت تحریم‌های هسته‌ای

در همین رابطه نیز بخوانید:

ارزیابی ایران به بسته پیشنهادی اروپا

سیگنال اروپایی به نفع برجام

تلاش ترامپ برای انداختن توپ در زمین ایران

موافقت عربستان با راه‌اندازی دفتر حفاظت منافع  ایران