لامپ پارس شهاب کمتر از یک تومان سود تقسیم کرد

زمان آغاز خط تولید لامپ LED « بشهاب »؟

11:31 - 1400/01/18
لامپ پارس شهاب در مجمع سالانه از اجرایی شدن تولید لامپ LED تا پایان سال با یارانه دولت خبر داد. «بشهاب» اعلام کرده در صورت افزایش نرخ یا راه‌اندازی خط تولید LED زودتر از موعد، پیش‌بینی‌هایش تغییر می‌کند.
زمان آغاز خط تولید لامپ LED « بشهاب »؟

تاریخ مجمع: پنج‌شنبه 14 تیرماه سال 97  

درصد حضار: 90 درصد

اعضای هیات رئیسه:

آقای دادوش (رئیس مجمع- رئیس هیات مدیره)

آقای ماهرو (ناظر اول- نماینده سهامدار عمده)

آقای میهن دوست (ناظر دوم- نماینده سهامدار عمده)

آقای دژاکام (دبیر- مدیر‌عامل)

آقای مهاجری (مدیرمالی)

آقای عسگری آزاد (نایب رئیس هیات مدیره)

- تقسیم سود: 0.1 تومان از یک تومان سود سال 1396

شرکت لامپ پارس شهاب (بشهاب) در سال 1348 تاسیس و در سال 1374 در بورس اوراق بهادار پذیرفته شد. بشهاب از شرکت‌های فرعی سرمایه‌گذاری پارس توشه (وتوشه) است.

گزارش هیات مدیره

1- جایگزینی بسیار سریع‌ لامپ‌های سنتی به ویژه لامپ کم‌مصرف (CFL) با لامپ پربازده (LED) و ورود مستقیم شرکت‌های چینی به بازار ایران از چالش‌های پیش روی شرکت در سال 1396 بود. با این وجود با برنامه‌ریزی‌های و ایجاد زیرساخت لازم، شرکت موفق شد سهم لامپ‌های نوین پربازده (LED) در سبد محصولات خود را از 38 درصد در سال 1395 به 66 درصد در سال 1396 برساند. کاهش قیمت لامپ‌های LED سبب شده حاشیه سود تولید لامپ های کم‌مصرف (CFL) پایین آمده و حتی زیان‌ده شود. همین موضوع اثر منفی روی سودآوری شرکت داشت، باوجود که سهم این لامپ‌ها از 27 درصد سبد تولید در سال 1395 به 15 درصد در سال 1396 رسید و سبد محصولات شرکت به خواسته مصرف‌کنندگان نزدیک‌تر شد.

2- در سال مورد گزارش تغییرات نرخ ارز سبب افزایش بهای تمام شده گردید که شرکت در مقاطع مختلف سال نسبت به افزایش قیمت اقدام کرد. عمده زیان تلفیقی شرکت هم ناشی از زیان تسعیر ارز بود که برای بدهی های ارزی ناشی از اعتبارات اسنادی گشایش شده جهت خرید مواد اولیه وارداتی صورت گرفت.

3- پیش‌بینی می‌شود لامپ LED به جهت سازگاری با زیست بوم (محیط زیست) تا سال 2020 روند رو به رشدی را داشته باشد. برنامه‌ریزی‌ها برای توقف تولید لامپ‌های رشته‌ای و جایگزینی کامل خطوط مربوطه با خطوط تولید لامپ‌های LED و ایجاد عمق ساخت بیشتر آنها در حال انجام است. افزایش تعرفه واردات لامپ‌های LED سبب تسریع این فرآیند شده است. البته با توجه به قیمت چند برابری محصولات LED نسبت به لامپ‌های سنتی، نقدینگی و سرمایه در گردش بیشتری مورد نیاز شرکت است.

4- هیات مدیره در سال 1396 گزارش توجیهی افزایش سرمایه شرکت از سرمایه فعلی به بیش از 21 میلیارد تومان از محل مطالبات و آورده نقدی سهامداران را تهیه کرد که روال صدور مجوز آن از سوی بورس طولانی گشت.

3-  فروش شرکت در سال 1396 به 178 میلیارد تومان رسید که رشد 20 درصدی نسبت به فروش 148 میلیاردی سال 1395 نشان می‌دهد. رتبه اول فروش در بین تولیدکنندگان لامپ در اختیار پارس شهاب است. باوجود افزایش فروش، رشد 33 درصدی بهای تمام شده سبب شد سود ناویژه شرکت از 18 میلیارد تومان در سال 1395 به حدود 6 میلیارد تومان یعنی یک‌سوم در سال 1396 کاهش یابد. همچنین کاهش 50 درصدی درآمدهای سرمایه‌گذاری در نهایت سبب شد سود خالص 2.5 میلیارد تومانی شرکت در سال 1395 با 93 درصد کاهش به حدود 170 میلیون تومان سود در سال 1396 برسد. فروش تعدادی لامپ در سال 1396 به 38 میلیون عدد رسید که در سال قبل از آن 50 میلیون عدد بود و نشان می‌دهد رشد نرخ فروش سبب افزایش فروش شده است.

گزارش حسابرس: مشروط (با دو بند شرط)

بند 4 (بند شرط) تاییدیه‌های درخواستی به مبلغ 23 میلیارد تومان که عمدتا مربوط به شرکت به‌پخش به مبلغ 21.5 میلیارد تومان است دریافت نشده است. مستندات دال بر قابلیت بازیافت کامل مطالبات 3.7 میلیارد تومانی از چند شرکت دیگر هم ارائه نشده است.

مدیر مالی گفت سال مالی به‌پخش براساس سال میلادی است و نتوانسته‌اند تاییدیه‌ بدهند که البته با تمهیدات انجام شده سال بعد این موضوع حل خواهد شد. مطالبات مورد اشاره حسابرس از شرکت‌های همبسته (زیرمجموعه) گروه است و مشکلی در وصول آنها وجود ندارد.

بند 5 (بند شرط) 3.4 میلیارد تومان بابت ضایعات لامپ‌های کم‌مصرف و مرجوعی در حساب‌ها ثبت شده است. 3.8 میلیارد تومان هم تعدیلات سنواتی بدون احتساب سهم سال‌های قبل در سال مورد گزارش ثبت شده است.

مدیر مالی گفت معتقدیم که روش مورد استفاده شرکت در تعدیلات سنواتی به درستی بوده است. یکی از سهامداران درباره اثر مالیاتی این موضوع پرسید که پاسخ داده شد درآمدهای شرکت اصلی حاصل از سرمایه‌گذاری در شرکت‌های فرعی بوده است و از پرداخت معافیت معاف است. تعدیلات سنواتی هم مربوط به مالیات ارزش افزوده و کاهش ارزش کالای موجود در پخش بوده است.

نماینده بورس نسبت به عدم انتشار صورت‌های مالی شرکت‌های زیرمجموعه و نیز افشای فوری فروش دارایی‌ها پرسید که مدیر مالی درباره فروش دارایی‌ها گفت در گزارش تفسیری مدیریت افشا کردیم.

پرسش و پاسخ

1- چرا شرکت دیر وارد محصول LED شد و سهم چندانی از بازار ندارد؟ برنامه مشخص هیات مدیره برای سودده کردن شرکت چیست؟

پاسخ: نایب رئیس هیات مدیره درباره وضعیت صنعت روشنایی گفت فروش لامپ‌های LED ما در سال 1395 حدود 60 میلیارد تومان بود که در سال 1396 به حدود 120 میلیارد تومان رسید که سعی کردیم متناسب با تغییر سریع مصرف‌کنندگان از لامپ کم‌مصرف به پربازده، واکنش نشان دهیم. مصوبه‌ای در دولت نهم و دهم درباره ممنوعیت لامپ‌های رشته‌ای تصویب شد که قرار بود یارانه‌ای بابت آن به شرکت‌های تولیدکننده بدهند که با تاخیر و در دولت دوازدهم در حال به نتیجه رسیدن است. افزایش حدود 20 درصدی نرخ ارز را نتوانستیم به موقع به صورت افزایش نرخ به بازار منتقل کنیم. خرید 35 میلیون دلاری شرکت از طریق یوزانس انجام شده که بیش از 70 درصد آن تولید و فروخته شده و اینک باید با نرخ جدید ارز آنرا پرداخت کنیم. باوجود مصوبه دولت برای محاسبه ارز آن به صورت قیمت سابق، بانک‌ها از این مصوبه سرباز می‌زنند و دولت هم ظاهرا ارز ندارد تا مطابق این مصوبه پرداخت کند. در مجموع توسعه بخش LED ما سبب شده در حال حاضر بتوانیم بیش از 160 نوع لامپ LED تولید کنیم و همین شرایط نابسامان ارزی می‌تواند فرصتی برای شرکت در سال آتی فراهم کند، کما اینکه پیش‌بینی فروش 150 میلیارد تومانی برای LED را ارائه کرده‌ایم.

2- با وجود عدم توجیه تولید لامپ‌های کم‌مصرف (CFL) چرا هنوز سهم 15 درصدی در سبد دارد؟

پاسخ: پارس شهاب در زمینه لامپ‌های کم‌مصرف (CFL) سرمایه‌گذاری گسترده‌ای انجام داد و سهم بازار خوبی داشت. خط تولید لامپ LED تا پایان سال با استفاده از یارانه دولت اجرا خواهد شد تا تولید لامپ رشته‌ای کاملا متوقف و تولید CFL خیلی کم شود. البته گفته شد لامپ‌های رشته‌ای با توجه به افت قدرت خرید مردم دوباره مورد استقبال قرار گرفته‌اند.

3- برنامه صادراتی و اهداف صادراتی شرکت کجاست؟ آیا در 3 ماهه سال 1397 صادراتی داشته‌اید؟ آیا پتانسیلی برای صادرات به عراق و افغانستان دارید؟

پاسخ: صادرات به عراق و پاکستان داشته‌ایم که چندان زیاد نبوده است. با تحولات به وجود آمده به دنبال صادرات بیشتری هستیم. البته وقتی واردات براساس ارز رسمی باشد صادرات هم باید به سامانه نیما داده شود.

4- با توجه به سهم 78 درصدی مواد اولیه وارداتی آیا امکان استفاده از ارز 4200 تومانی را پیدا کرده‌اید؟

پاسخ: یک ماه در صف دریافت ارز سامانه نیما منتظر ماندیم و نهایتا یک دلار ارز هم نتوانستیم بگیریم. تعرفه برای لامپ ساخته شده قبلا 10 درصد بوده که به 32 درصد رسید اما برای قطعات در حال حاضر 10 درصد است.

5- حدود یک میلیارد تومان برای خرید 9 هکتار زمین کردان هزینه کرده‌اید درباره آن توضیح دهید؟

پاسخ: زمینی 100 هزار مترمربعی است که 20 سال پیش و از قرار هر مترمربع 100 هزار تومان خریداری شده و هنوز سر جای خودش است! و اگر مشتری داشته باشد می‌فروشیم. البته 2.5 دانگ آن متعلق به پارس شهاب است.

6- درآمد غیرعملیاتی ناشی از فروش دارایی سال 1396 را توضیح دهید.

پاسخ: 50 هزار متر زمین صنعتی در رشت که به یکی از شرکت‌های گروه فروخته شد. درباره قیمت این زمین حضور ذهن نداشتند. سه دانگ مغازه‌ای در تهران هم به مبلغ 5 میلیارد تومان فروخته شده که بهای تمام شده آن خیلی کم بوده است.

7- با وجود اینکه تولید لامپ توسط خود شرکت انجام می‌گیرد چه لزومی به گرفتن شریک در «خزرشید» بوده است؟

پاسخ: گفته شد 52 درصد از شرکت «توسعه صنایع روشنایی خزرشید» متعلق به پارس شهاب بوده و با احداث این کارخانه در شهر صنعتی رشت، از معافیت 7 ساله برخوردار شدیم. در زمینه علت شراکت با دیگران توضیح داده نشد.

8- چرا در سال 1390 شرکت «پارس شهاب نقره» را ایجاد و الان قصد توقف آن را دارید؟

پاسخ: هدف از تاسیس شرکت پارس شهاب نقره، تولید لامپ کم مصرف (CFL) و استفاده از معافیت مالیاتی بود که حدود 15 میلیارد تومان از معافیت استفاده کردیم. با اتمام زمان معافیت و از دور خارج شدن لامپ‌های کم‌مصرف آن شرکت را به سمت انحلال بردیم.

9- برای تجهیزات و ماشین‌آلات شرکت پارس شهاب نقره چه فکری کرده‌اید؟

پاسخ: پس از انحلال شرکت، دارایی‌های زمین و ساختمان آن قابلیت نقدشوندگی دارند و به فروش خواهند رسید. برای بقیه تاسیسات هم به نظر سهامداران بستگی دارد و به احتمال زیاد فروش تاسیسات انجام خواهد شد و مبلغ حاصل به عنوان سرمایه در گردش گروه استفاده خواهد شد.

10- درباره خط تولید جدید لامپ پربازده (LED) بیشتر توضیح دهید.

پاسخ: دستگاه‌های اتوماتیک تولید لامپ LED برای اولین بار توسط پارس شهاب در ایران وارد ونصب خواهد شد. فناوری این خط تولید چینی با کمک شرکت‌های اروپایی است. 5 میلیون عدد لامپ در 2 شیفت تولید می‌کنیم. در حال حاضر تولید لامپ LED که از 5 بخش تشکیل شده به صورت دستی انجام می‌شود که مونتاژ آن بصورت اتوماتیک 7 درصد بهای تمام شده را پایین می‌آورد. برای هر خط 2 میلیارد تومان سرمایه‌گذاری نیاز است که مجموعا در نظر داریم 8 خط ایجاد کنیم.

 11- درباره عملکرد سه ماهه سال 1397 توضیح دهید.

پاسخ: در  عملکرد سه ماهه 32 درصد افزایش فروش نسبت به سال گذشته داشته‌ایم و در کل سال هم 30 درصد افزایش فروش پیش‌بینی کرده‌ایم. در سبد تولیدی سهم 66 درصدی LED را به 80 درصد خواهیم رساند. در سال 1397 در صورت افزایش نرخ محصولات یاراه‌اندازی خط تولید LED زودتر از پایان سال، پیش‌بینی‌ها می‌تواند تغییر کند.

12- آیا امکان استفاده کارگاه‌های زیرپله‌ای از ارز دولتی برای واردات قطعات لامپ وجود دارد؟

پاسخ: اطلاع دقیقی از وضعیت آنها در این مورد نداریم، اما در این زمینه ملاحظاتی برای رقابت داریم. یکی از سهامداران درباره راهبرد دقیق شرکت در این زمینه پرسید که رئیس جلسه گفت کاهش بهای تمام شده، چابک کردن شرکت و رقابتی کردن محصول با حفظ کیفیت موردنظر ماست. وی اضافه کرد برای مقابله با زیرپله‌ای‌ها در سال گذشته استاندارد اجباری برای لامپ‌های LED گرفتیم.

13- ارزش ذاتی سهم «بشهاب» چقدر است؟ چرا حمایتی از سهم صورت نمی‌گیرد؟

پاسخ: رییس مجمع گفت همانگونه که قبلا تاکید کرده ایم در روند قیمت سهم دخالتی نداشته و معتقدیم قیمت سهم باید در بازار بر اساس عرضه و تقاضا تعیین گردد.

«بشهاب» به روایت اعداد

سود محقق شده (EPS) به ازای هر سهم 1 تومان

سود تقسیم شده (DPS) به ازای هر سهم 0.1 تومان

هزینه‌های مالی به ازای هر سهم (81.5) تومان

سود انباشته در پایان سال مالی به ازای هر سهم 8.4 تومان که 0.1 تومان تقسیم شد.

حاشیه‌های مجمع

- مدیرعامل گزارش هیئت مدیره را از روی متن گزارش منتشر شده در کدال خواند.

- یکی از سهامداران گفت سال گذشته در مجمع هشدار دادیم که روند عملیات شرکت مناسب نیست اما توجهی نشد و نتیجه آن امروز مشخص شد. تفکرات هیات مدیره مربوط به زمانی است که هنوز ترانزیستور اختراع نشده بود! این سهامدار ادعا کرد در حالی که همکاران شما در پارس توشه (وتوشه) سهام خود را روی شرکت‌های دلاری بستند شما اقدام به گشایش یوزانس 35 میلیون دلاری کردید که با بالا رفتن نرخ ارز سبب زیان شدید شد.

- برخی از سوالات پرتعداد سهامداران پاسخ داده نشد.

- یکی از سهامداران خواستار انتخاب «سازمان حسابرسی» به عنوان حسابرس و بازرس قانونی شرکت شد که رئیس امور مجامع پارس توشه گفت سازمان حسابرسی آنقدر مشغله دارد که بخشی از کارهایش را به موسسات دیگر می‌دهد، اما پیشنهاد استفاده از حسابرس‌های متنوع در گروه، مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

- نماینده سهامدار عمده گفت ضمن عدم رضایت از عملکرد شرکت ناگزیریم صورت‌های مالی را به تصویب برسانیم.

- رییس مجمع در هنگام اعلام سود تقسیمی با وجود پرسش متعدد سهامداران، از گفتن تقسیم یک ریالی به ازای هر سهم خودداری و به تقسیم 10 درصدی سود سال اشاره کرد. در حاشیه مجمع هم گفت مبلغ این سود ناچیز را نمی توان گفت.

.