واکنش منفی فلزات به تولیدات صنعتی چین

10:57 - 1400/01/18
بازار فلزات پایه به نتیجه گزارش تولیدات صنعتی چین در صبح دوشنبه واکنش منفی نشان داد و قیمت بسیاری از محصولات معاملاتی در این بازار زیر فشار قرار گرفت. در این میان احتمال اخلال در عرضه مس باعث رونق نسبی معاملات این محصول شد.
واکنش منفی فلزات به تولیدات صنعتی چین

همانگونه که روز گذشته اشاره شد، چشم فعالان بازار فلزات در آغاز این هفته به آمارهای اقتصادی چین خیره بود و در نهایت نیز انتشار گزارش تولیدات صنعتی این کشور نتوانست توقعات را برآورده کند.

صبح دوشنبه اداره آمار ملی چین در گزارشی اعلام کرد نرخ رشد اقتصادی سالانه این کشور در فصل دوم سال 2018 میلادی به 6/7 درصد رسیده است. رقم اعلام شده همتراز با پیش‌بینی‌ها بود. خرده فروشی ماه ژوئن نیز توقعات را برآورده کرد و نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایشی 9 درصدی را به ثبت رساند. در این میان تولیدات صنعتی ماه ژوئن با نرخ رشد سالانه‌ای در سطح 6 درصد مواجه شد که این رقم پایین‌تر از برآوردهای موسسات مالی و تحقیقاتی بود. انتشار این گزارش بار دیگر نگرانی‌هایی را در زمینه تضعیف بخش تولید صنعتی چین برانگیخت امری که چشم‌انداز تقاضا برای فلزات را تیره کرد.

در این میان کمتر از دو هفته به مهلت قانونی برای دستیابی به توافق در زمینه حقوق و مزایا میان پیمانکار و کارگران معدن مس اسکوندیدا باقی مانده و هنوز پیشرفت قابل ذکری در این مذاکرات حاصل نشده است. همین امر نیز احتمال برگزاری اعتصاب کارگری در بزرگترین معدن مس جهان و اخلال در روند عرضه معدنی این محصول را افزایش داده است.

در برهه کنونی هر تن مس در معاملات آتی لندن با رشدی0/2 درصدی در سطح 6228 دلار قرار دارد. آلومینیوم 0/3 درصد ارزان شده و به 203 دلار رسیده است. قیمت سرب با افتی 0/8  در سطح 2193 دلار گزارش می‌شود. در این میان روی کاهش قیمتی به میزان 0/6 درصد را تجربه کرده به 2566 دلار رسیده است.

در جلسه معاملاتی ظهر امروز بازار آتی شانگهای مس 0/1 درصد گران شد و سرب افزایش قیمتی 1/5 درصدی را پشت سرگذاشت. روی با کاهشی 0/3 درصدی مواجه شد و قیمت آلومینیوم به میزان 0/6 درصد پایین آمد.