پیش‌بینی روند نرخ‌ها با شروع بازار دوم

معامله توافقی ارز آزاد شد

08:46 - 1400/01/18
بالاخره با هماهنگی تیم اقتصادی دولت با رییس جمهور خرید و فروش توافقی میان صادرکنندگان و واردکنندگان در صرافی‌ها آزاد شد. پیش‌بینی شده با اجرای این تصمیم مسیر حرکتی نرخ‌ها در بازار ارز تغییر یابد.
معامله توافقی ارز آزاد شد

دنیای بورس: دیروز تیم اقتصادی دولت بالاخره توانست رییس جمهور را قانع کند نرخ معاملاتی دلار برای صادرکنندگانی که ارز حاصل از صادرات آن‎ها از شمول خرید و فروش در سامانه نیما خارج است همان ۴۲۰۰ تومان باشد و در مقابل، اظهارنامه صادراتی ارزش پیدا کند. با اجرایی شدن این تصمیم که برخی خبرگزاری‌ها به طور غیررسمی آن را از همان ابتدای صبح تایید کرده بودند، خرید و فروش توافقی ارز میان صادرکننده و وارد کننده عملیاتی می‌شود.

در همین حال رییس کل بانک مرکزی در حاشیه جلسه کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی با اشاره به بررسی موضوع بازار ثانویه در ستاد اقتصادی دولت با حضور رییس جمهور به خبرگزاری «مهر» تایید کرد: این بازار در حال تعیین تکلیف است. در همین حال ولی‌اله سیف از ایجاد بازار ثانویه ارز در هفته آینده خبر داد.

شنیده‌های تایید شده حاکی از آن است این تصمیم با رییس جمهور در جلسه دیروز مورد توافق قرار گرفت و البته ممکن است دولت برخی ضوابط را برای کنترل نرخ در نظر گیرد. سقفی هم برای ارزش اظهارنامه‌های صادراتی در نظر گرفته شده که با احتساب نرخ دلار ۴۲۰۰ تومانی، نرخ نهایی این ارز فاصله زیادی با نرخ دولتی دلار نداشته باشد. با این اوصاف به نظر می‌رسد رییس جمهور معامله توافقی صادرکننده و واردکننده را در صرافی‌ها پذیرفته است.

محمدرضا مودودی؛ معاون سازمان توسعه تجارت ایران هم به «ایسنا» اعلام کرد: برای واردات کالاهای اساسی و استراتژیک دلار ۳۸۰۰ تومانی اختصاص می‌یابد و به کالاهای وارداتی نظیر مواد اولیه و ماشین‌آلات نیز دلار ۴۲۰۰ تومانی تعلق می‌گیرد. اما برای واردات دیگر کالاها که در اولویت سوم قرار دارند دلار با نرخ توافقی اختصاص می‌یابد که به زودی فهرست این کالاها اعلام می‌شود.

با این سناریوها، تشکیل بازار دوم ارز امروز رسما اعلام خواهد شد که در آن صادرکنندگان می‌توانند ارز را به نرخ توافقی به واردکنندگان بفروشند. بر مبنای تحلیل «دنیای اقتصاد» پیش‌بینی شده این تصمیم باعث عقب‌نشینی قابل ملاحظه نرخ در بازارهای ارز و سکه شود.

پیش‌تر در «دنیای بورس» خواندید: رمزگشایی از ولع ارزی

در همین رابطه نیز بخوانید:

اخذ مالیات از خرید و فروش دلار/ کامل تقوی‌نژاد؛ رییس سازمان امور مالیاتی (گفت‌وگوی ویژه خبری دو سیما)

پیشنهاد ایجاد بازار ثانویه ارز/ غلامرضا تاجگردون؛ رییس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس (گفت‌وگوی ویژه خبری دو سیما)

رهایی بازار ارز توسط دولت/ محمدرضا پورابراهیمی؛ رییس کمیسیون اقتصادی مجلس (گفت‌وگوی ویژه خبری دو سیما)