سکه‌های پیش فروشی یک هفته زودتر از موعد تحویل می‌شود

خط و نشان دولت برای سفته‌بازان سکه

05:23 - 1400/01/18
بانک مرکزی از تحویل سکه‌ پیش فروش یک هفته زودتر از موعد خبر داد. رفتار سیاست‌گذار در حالی خط و نشان جدیدی برای خریداران سکه ترسیم کرده که ضرب‌الاجل آمریکا برای خروج از برجام سناریوهای متفاوتی پیش‌روی می‌گذارد.
خط و نشان دولت برای سفته‌بازان سکه

همانطور که آمار منتشر بانک مرکزی نشان می‌دهد قرار است یک میلیون قطعه سکه پیش فروش موعد یک ماهه در اختیار خریداران قرار گیرد و به نظر می‌رسد متناسب با سناریوی خروج آمریکا از برجام دورنماهای متفاوت خواهد بود.

ناظران در این خصوص تاکید دارند اگر آمریکا در برجام باقی بماند سیاست بانک مرکزی در خصوص افزایش عرضه سکه می‌تواند  شیب نزولی قیمت‌ها را به همراه داشته باشد. در صورت عدم تغییر سایر عوامل حاضر در بازار اگر آمریکا در معاهده برجام باقی بماند، خریداران سکه در سطوح بالای قیمتی با فشار زیادی از سمت عرضه مواجه خواهند شد.

البته در دیگر سناریو اگر آمریکا در معاهده برجام باقی بماند و این به فرض عدم تغییر سایر عوامل است، آنوقت نمی‌توان پیش‌بینی درست و قاطعی از سیاست‌هیا عرضه بانک مرکزی در قبال بازار سکه داشت. به باور تحلیلگران با وجود افزایش فشار عرضه فزونی انتظارات منفی در بازار می‌تواند تعادل بازار را بهم بریزد و آنوقت شاید روایت دیگری از بازار متصور شود.

با تمام این اوصاف و تدابیر بانک مرکزی، حال سیاست‌گذار پولی عنوان کرده یک هفته زودتر از موعد سکه‌های پیش فروش را تحویل خریداران می‌دهد. ولی‌اله سیف در حاشیه جلسه ستاد اقتصادی دولت با بیان اینکه 12 روز دیگر تعهد تحویل سکه های پیش فروش است، اصریح کرده بانک مرکزی آمادگی تحویل فیزیکی سکه های پیش فروش شده را دارد.

براساس اعلام سیاست‌گذار پولی، بانک مرکزی تهمیداتی را نیز در این خصوص در نظر گرفته و مشتریان می‌توانند کارت‌های الکترونیکی  دریافت کنند و سکه‌ها می‌تواند در کارت‌ها باقی بمانند، اما باید صاحبان آن‌ها زودتر تعیین تکلیف کنند تا بانک‌ها وضعیت کارت‌ها را بدانند. تدابیر اتخاذ شده توسط بانک مرکزی در حالی اعلام شده که بازار سکه متاثر از التهاب روانی قیمت بالای 2 میلیون تومان را نیز تجربه کرده و برای دلار نیز قیمت‌های بسیار بالایی به گوش می‌رسد.