با وجود سقوط در بازار داخلی اتفاق افتاد

افزایش شکننده قیمت متانول در بازار وارداتی چین

02:07 - 1400/01/18
پس از افت چند هفته اخیر، متانول این هفته در بازار وارداتی چین روند رو به رشد را تجربه کرد و این در حالی بود که در بازار داخلی قیمت افت قابل ملاحظه را به تبع سقوط بازار آتی پشت سرگذاشت. دیگر بازارهای آسیایی نیز معاملات رو به افولی را تجربه کردند که در این میان شدیدترین کاهش قیمت در بازار کره جنوبی رقم خورد.
 افزایش شکننده قیمت متانول در بازار وارداتی چین

پلاتس: این هفته قیمت متانول در بازار داخلی چین با افتی 340 یوانی به 3730 یوان رسید که این رقم برابر با 339 دلار بر مبنای قیمت های وارداتی است. کاهش 88 یوانی قیمت متانول در بازار آتی ژنگژو یکی از دلایل اصلی تضعیف قیمت در بازار داخلی به حساب می آید.

با این وجود به تبع وجود تقاضای مناسب در بازار وارداتی ، قیمت این محصول روندی رو به رشد را در روزهای اخیر پشت سرگذاشت. در این میان شنیده ها حاکی از این بود که در روز جمعه بازار وارداتی از افت قیمت داخلی تاثیر پذیرفت و برخی از معاملات در قیمت هایی پایین‌تر از روزهای گذشته منعقد شد. بر این اساس شنیده شده که دو محموله به حجم 20 هزار تن خارج از سیستم ارزیابی پلاتس در محدوده قیمت 327 تا 335 دلار معامله شده اند.

در این میان بیشترین افت هفتگی قیمت در بازار کره جنوبی به تبع تضعیف بیش از پیش تقاضا روی داد. در هند نیز شاهد بودیم به تبع کاهش قیمت متانول در بازار داخلی سواحل غربی این کشور، بازار وارداتی نیز در این هفته زیر فشار قرار گرفت.

از رویدادهای مهم هفته اخیر می توان به اعلام خبر برنامه تعطیلی 50 روزه  واحد شماره 2 پتروشیمی زاگرس ایران با ظرفیت سالانه  1/65 میلیون تن به منظور فرآیند تعمیر و نگهداری از اوایل آوریل اشاره کرد. همچنین شرکت متانکس  در روز چهارشنبه قیمت فروش ماه مارس متانول به آسیا را با کاهشی 20 دلاری در سطح 460 دلار اعلام کرد.

بر این اساس هر تن متانول در قرارداد سی‌اف‌آر چین با رشدی 7 دلاری در این هفته در سطح 273 دلار معامله شد. این محصول در قرارداد سی‌اف‌آر جنوب شرق آسیا بدون تغییری ملموس، قیمت 380 دلار را تجربه کرد. در قراردادهای سی‌اف‌آر کره جنوبی قیمت 16 دلار پایین آمد و این محصول در سطح 383 معامله شد. در قراردادهای سی‌اف‌آر هند متانول با کاهشی 6 دلاری به 336 دلار رسید.