واردات شکر ممنوع شد

21:40 - 1400/01/17
معاون توسعه بازرگانی و صنایع تبدیلی وزیر کشاورزی از ممنوعیت واردات شکر و بی‌نیازی از آن تا پایان امسال خبر داد.

میزان واردات شکر در نیمه دوم سال گذشته بالا بود و در نیمه نخست امسال هم حجم بسیاری از این محصول استراتژیک به کشور وارد شد که با توجه به موجودی انبارها و تولید بالای شکر در سال جاری (که هم اکنون در فصل برداشت آن و تحویل به کارخانه‌های قند و شکر هستیم) به نظر می‌رسد تا پایان امسال نیازی به واردات شکر نباشد.

علی اکبر مهرفرد در گفت‌وگو با «ایسنا» در همین باره می‌گوید: در نیمه دوم امسال هیچ نیازی به واردات شکر نداریم؛ البته برخی که پیش از ممنوعیت واردات شکر اقدام به ثبت سفارش آن کرده‌اند محصول‌شان وارد شود و حجم محدودی دارد.

براساس آمار هفت ماهه واردات شکر بیش از ۷۰۸ هزار تن قند و شکر تصفیه نشده به کشور وارد شد که ارزشی بیش از ۳۵۶ میلیون و ۴۰۰ هزار دلار داشت.

 این میزان واردات از نظر وزنی ۴۶.۷۳ درصد و از نظر ارزشی ۵۲.۳۲ درصد رشد را نسبت به همین بازه زمانی در سال گذشته نشان می‌دهد. اما این میزان واردات نشان می‌دهد که ثبت سفارش‌های گذشته چندان حجم بالایی ندارد، چرا که در شش ماهه نخست امسال ۷۰۷ هزار و ۶۱۰ تن واردات شکر به ثبت رسید و به نظر می‌رسد که در صورت ادامه داشتن  ممنوعیت، آمار واردات برای این محصول استراتژیک نباید تغییر محسوسی داشته باشد.