مجمع عادی به طور فوق‌العاده کارتن ایران برگزار شد

سرنوشت «چکارن» پس از تغییرات مدیریتی

16:39 - 1400/01/17
مجمع عمومی فوق‌العاده به منظور انتخاب اعضای هیات مدیره شرکت کارتن ایران روز گذشته برگزار شد. از ابتدای سال جاری «چکارن» رشد بیش از 80 درصدی را تجربه کرد. انتظار برای تغییرات قابل توجه در ترکیب سهام‌داران و احتمالا تغییرات اعضای هیات مدیره با توجه به درصد بالای شناوری سهم وجود داشت. در این مجمع که با حضور 75.3 درصد از سهام‌داران برگزار شد دو کرسی از 5 کرسی هیئت مدیره تغییر کرد.
سرنوشت «چکارن» پس از تغییرات مدیریتی

تغییرات هیات مدیره

پیش از این 3 کرسی از اعضای هیات مدیره به گروه تامین، یک کرسی به گروه تدبیر و کرسی دیگر به گروه توسعه ملی اختصاص داشت، با تغییراتی که در میان سهام‌داران و جابجایی سهام رخ داد، گروه توسعه از جمع سهام‌داران این شرکت خارج شد و نام 7 شخص حقیقی در میان سهام‌داران درصدی این نماد مشاهده می‌شود. بر این اساس هدف خرید این سهام توسط این گروه از معامله‌گران بورس در مجمع امروز «چکارن» مشخص شد.

بر این اساس از 75.3 درصد سهام‌داران شرکت حاضر در جلسه 33.5 درصد به گروه تامین که دو عضو حقوقی هیات مدیره تاپیکو و هلدینگ سلولزی در این مجمع به هیات مدیره راه یافتند. گروه تدبیر نیز یک کرسی از 5 کرسی هیات مدیره را در اختیار گرفت. سهام‌داران جدید که همگی از سهام‌داران حقیقی این شرکت هستند توانستند 2 کرسی از 5 کرسی هیات مدیره را در دست بگیرند. با تقسیم‌بندی جدید هیات مدیره شرکت به نظر می‌رسد باید در انتظار تغییرات قابل توجه چه در کادر مدیریتی و همچنین سیاست‌های کنونی شرکت بود.

ارزش دفتری «چکارن» رشد می‌کند

تنها برنامه‌ای که اعضای جدید هیات مدیره بر آن تاکید دارند، «تجدید ارزیابی دارایی‌ها» است. گرچه مازاد تجدید ارزیابی دارایی‌ها نیز با توجه به مانع مالیاتی موجود، توجیهی برای لحاظ کردن آن در سرمایه شرکت باقی نمی‌گذارد. در واقع تجدید ارزیابی دارایی‌های کارتن ایران در شرایط کنونی تنها در حقوق صاحبان سهام خود را نشان می‌دهد. با توجه به اینکه مبالغ دفتری این شرکت به روز نیست، انتظار می‌رود با تجدید ارزیابی دارایی‌ها ارزش دفتری هر سهم شرکت رشد قابل توجهی داشته باشد.

به روز شدن ارزش دارایی‌های یک شرکت می‌تواند در افزایش اعتبار شرکت برای اخذ تسهیلات از بانک‌های عامل اثرگذار باشد اما به نظر می‌رسد علت اصلی این موضوع توسط هیات مدیره جدید ایجاد مانع در برابر افت قیمت سهام باشد. این موضوع به فعالان بازار قدرت مانور برای بالا نگه داشتن قیمت سهم را خواهد داد.

سایر مواردی که از سوی هیات مدیره جدید شرکت عنوان شد، عمدتا به موارد غیرعملیاتی و تاکید به ارزش بالای دارایی‌ها شرکت بود. تلاش گروه جدید سهام‌داران استفاده از پتانسیل‌های غیرعملیاتی شرکت به منظور ارتقای درآمدی کارتن ایران است. در خصوص عملیات نیز مواردی مانند کاهش میزان ضایعات شرکت از 10 درصد به کمتر از 5 درصد عنوان شد که البته این موضوع نیاز به بررسی‌های کارشناسی بیشتر دارد و نمی‌توان در این خصوص اظهار نظر صریحی کرد. در این شرایط به نظر می‌رسد در کوتاه‌مدت باید در انتظار اخباری از شرکت در خصوص فروش، اجاره املاک و دارایی‌ها و همچنین تجدید ارزیابی دارایی‌ها بود؛ مواردی که می‌تواند سود غیرعملیاتی شرکت را دستخوش تغییر کند.

رقابت برای تسلط بر شرکت

در این مجمع سهام‌داران خرد عمدتا به عملکرد ضعیف مدیران فعلی شرکت اعتراض داشتند. در این میان به منظور حضور در هیات مدیره شرکت با توجه به درصد حاضرین مجمع به 12.5 درصد از سهام شرکت برای هر کرسی رای نیاز بود. بر این اساس بیش از 49 درصد سهامی که در اختیار نهادهای عمومی تامین اجتماعی و همچنین تدبیر بود سه کرسی را برای این سهام‌داران به همراه داشت. علاوه بر این حدود 26 درصد باقیمانده در مجمع که سهام‌داران حقیقی بودند موفق به کسب دو کرسی هیئت مدیره شدند. دو نکته باید در نگاه فعالان بازار مورد توجه قرار گیرد؛ نکته «نخست» این‌که سهام‌دار 25 درصد سهام شرکت مشخص نیست و احتمال تلاش برای کسب کرسی‌های بیشتر هیات مدیره یا بازپس‌گیری کرسی‌های کنونی وجود دارد. از سوی دیگر با توجه به این موضوع که دو کرسی جدید هیات مدیره با 26 درصد سهام و آن نیز با سهام افراد حقیقی مختلف به دست آمده و هر یک از این حقیقی‌ها تصمیم به خروج از سهم و فروش در قیمت‌های بالا را بگیرد احتمال جابه‌جایی دوباره در کرسی‌های هیات مدیره شرکت وجود دارد.

نکته «دوم» نیز رایزنی احتمالی با تدبیر است. بر این اساس قدرت اصلی هیات مدیره شرکت از دو گروه سهام‌داران حقیقی و تامین در اختیار کسی خواهد بود که بتواند نظر تدبیر را به خود جلب کند. در حالی‌که تدبیر تصمیم به فروش سهام خود را ندارد (بخشی از سهام این سهام‌دار پیش از این در بازار عرضه شد اما تدبیر میزان سهام مورد نیاز برای کسب حداقل یک کرسی هیات مدیره ر ا دارا است) رای این شخص حقوقی در تغییرات مدیریتی اثرگذار خواهد بود. عدم سازش در هیات مدیره می‌تواند تلاطم قیمتی سهم را چه در مسیر نزولی یا صعودی به همراه داشته باشد.