گفت‌وگوی اختصاصی « دنیای بورس » با کارشناسان

حتما بخوانید: توصیه مهم به سهامداران

15:19 - 1400/01/17
در شرایط کنونی هیجانی در بازار سهام، حالا کارشناسان به سهامداران توصیه میکنند سهم های ارزنده خود را قربانی هیجانات نکنند.
حتما بخوانید: توصیه مهم به سهامداران

حمید میرمعینی، یک کارشناس بورس با اعلام تعجب از سهامدارانی که سهم‌های ارزنده، خود را در صف فروش قرار داده‌اند، در یک گفت‌وگوی اختصاصی با «دنیای بورس» تأکید کرد: افرادی که این سهم‌ها را امروز با قیمت پایین برای فروش عرضه می‌کنند، به‌زودی، پشیمان خواهند شد. به گفته حمید میر معینی، به‌زودی، وضعیت بازار سرمایه، تغییر خواهد کرد و روزهای مثبت بورس از راه خواهد رسید.

این کارشناس بورس ضمن اشاره به اینکه ریزش‌های اخیر بورس باعث شده، رفتارهای هیجانی نزد سهامداران ایجاد شود، خاطرنشان کرد: این رفتارها، بیشتر از سوی سهامداران تازه‌وارد و خرد، دیده می‌شود. یعنی افرادی که تاکنون در بازار سرمایه حضور نداشته‌اند و رشد و نزول‌های بازار را اصلاً، تجربه نکرده‌اند

او گفت: ما سال گذشته و ابتدای امسال با پدیده‌ ورود گسترده افراد غیرمتخصص به بورس مواجه شدیم. زیرا سودهای قابل‌توجهی که در ابتدای سال دیده می‌شد؛ بسیاری از سرمایه‌گذاران خرد را برای حضور در این بازار، وسوسه کرد.

امروز در روزهای منفی بازار همین تازه‌واردان هستند که هراسان شده‌اند و شتابان، فروش سهام شان را آغاز کرده‌اند و گاه، می‌بینیم حتی سهام ارزنده خود را در این شرایط منفی به فروش می‌گذارند.

به اعتقاد میرمعینی، اکنون، باوجود اینکه متغیرهای اثرگذار بر کاهش سودآوری خیلی از شرکت‌ها نمی‌بینیم اما برای سهام این شرکت‌ها هم صف فروش تشکیل می‌شود.

او یکی از عواملی که باعث این جو منفی در بورس شده را دامن زدن به جو بدبینی به بازار، از سوی عده‌ای در بازار دانست و ادامه داد: اولین و مهم‌ترین آسیب دیدگان این بازار، سهامداران حقیقی خرد هستند. البته تا حدی این مساله طبیعی است اما اگر این سهامداران با طمأنینه بیشتری عمل کنند و با شرایط منفی بازار دچار ترس نشوند؛ به‌طورقطع، این افت به‌زودی جبران خواهد شد.

این کارشناس بازار سرمایه با تأکید بر اینکه البته، جو فعلی حاکم بر بازار را نمی‌توان فقط با توصیه مهار کرد، گفت: رشد بورس، قطعاً، اتفاق خواهد افتاد و دوباره شاهد فرارسیدن روزهای مثبت و خوشی خواهیم بود که در آن، سهام ارزنده، به جایگاه و قیمت واقعی خود خواهند رسید.

بنابراین، سهامدارانی که تحمل و صبر لازم را ندارند و گمان می‌کنند بازار سرمایه، بازار زودبازده و کوتاه‌مدت است؛ زیان خواهند دید.

او توضیح داد: به علت شتابزدگی و حس بدبینی شکل‌گرفته در بازار، سهام‌داران غیرحرفه‌ای به ارزندگی سهم‌ها توجهی نمی‌کنند و فروش فراگیر شده است. در این میان، دولت و شرکت‌های بزرگ حقوقی باید با چند اقدام حمایتی، جو کاذب کنونی بازار را تغییر دهند. و به‌ویژه، از سهم‌های پیشرو، حمایت قاطعانه کنند تا سهامداران این سهم‌ها، دلگرم شده و از صف فروش خارج شوند.

میرمعینی افزود: براساس یافته‌های تحقیقاتی که به‌تازگی انجام‌شده، بازار سرمایه، در مقایسه با سایر بازارهای سرمایه‌گذاری، بیشترین بازده را داشته، اما سهامداران، فعلاً، به دلیل نگرانی از آینده بازار سرمایه، توجهی به این تحلیل‌ها و تحقیقات علمی نمی‌کنند و این وظیفه دولت است که با برنامه‌ریزی هدفمند و کارشناسی، جو منفی بازار را مهار کند.