نقشه نیمروز 20 دی 99

تحلیل بورس امروز | فروشنده‌ها رنگ می‌بازند؟

14:41 - 1400/01/17
با وجود اینکه امروز شدت عرضه ها کانال 1.3 میلیون واحد را هم از شاخص گرفت اما برخی نسبت به تضعیف قدرت فروشندگان در روزهای آینده خبر میدهند.
تحلیل بورس امروز | فروشنده‌ها رنگ می‌بازند؟

دنیای بورس | برتری نسبی عرضه‌ها در بازار امروز به افت 24800 واحدی شاخص‌کل منجر شد و در نتیجه کانال 1.3 میلیون واحد نیز از دست رفت. اما در میان منفی‌های بازار امروز یک نکته مهم وجود داشت، آن که حجم فروش‌ها آن قدر نبود که نماد خاصی (به خصوص در میان نمادهای لیدر و شاخص‌ساز) در صف فروش قفل شود. حتی در دقایق پایانی بازار، مانده‌های صف فروش در گروه پالایشی هم جمع شد تا حداقل امیدواری به بهبود معاملات در بازار فردا افزایش یابد.

این مسئله را می توان در تفاوت دو شاخص مهم بورس هم مشاهده کرد. اگر چه شاخص‌کل امروز افت 1.89 درصدی را به ثبت رساند اما شاخص هم‌وزن به افت 0.17 درصدی بسنده که نشان می دهد نمادهای کوچک‌تر تمایل بیشتری به صعود دارند.

در حاشیه بازار امروز، دلار افت قابل توجهی را تجربه کرد به نحوی که نرخ فروش دلار در صرافی بانک ملی طی چند مرحله کاهش قیمت به نرخ 24870 تومان رسید. در بازار طلا نیز به واسطه افت قیمت دلار و انس جهانی، بهای هر قطعه سکه تمام طرح جدید تا اوایل کانال 11 میلیون تومان افت داشت. سکه‌های تحویل یک روزه بورسی نیز امروز با صف فروش سنگین و افت 5 درصدی مواجه شد.  

به نظر می رسد با توجه به پایان کار ترامپ، ریسک سیستماتیک در بازارها کاهش یافته است. با توجه به این شرایط انتظار می رود کم کم از حجم و قدرت فروشندگان در بازار کاسته شده و نمادهای بیشتری جامه سبز بر تن کنند.

در بازار امروز «خساپا» در شرایطی بیشترین حجم معامله را به ثبت رساند که در پایان بازار به صف خرید هم رسید. پس از آن نیز «خودرو» قرار داشت که معاملات آن در محدوده منفی پیگیری می شد و حتی در دقایقی به صف فروش هم رسید. در سوی دیگر «شپنا» بیشترین ارزش معاملات را به نام خود ثبت کرد و این در حالی است که بیشتر معاملات آن در صف فروش انجام می شد.

ادامه افت قیمت «دارایکم» و «پالایش» هم قابل توجه بود. فشار فروش در گروه های پالایشی، فلزات اساسی، و بانکی مشهودتر بود و در سوی دیگر گروه محصولات شیمیایی، انبوه سازی، سیمانی و خودرویی روند صعودی‌تر داشتند.  ارزش معاملات خرد نیز به حدود 13 هزار میلیارد تومان رسید که در محدوده روزهای قبل است.