نقشه بازار سهام در روز سه‌شنبه ۱۶ خرداد ۱۴۰۲؛

بهبود معاملات و ورود سرمایه به بورس تهران

14:50 - 1402/03/16
روز سه‌شنبه خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار سهام مثبت شد و 184 میلیارد تومان پول حقیقی به بازار سهام وارد شد. علاوه بر این، ارزش معاملات سهام افزایش یافت.

در معاملات روز سه‌شنبه، 16 خرداد 1402،  شاخص بورس  تهران 9 هزار و 866 واحد نسبت به روز کاری گذشته رشد کرد و تا سطح 2 میلیون و 289 هزار و 548 واحد بالا آمد. 

شاخص کل هم وزن  بورس  نیز با افزایش 5 هزار و 111 واحدی در رقم 776 هزار و 415 واحدی ایستاد. 

شاخص کل  فرابورس  نیز با افزایش 131 واحدی به رقم 28 هزار و 944 واحد رسید. همچنین شاخص هم وزن  فرابورس  با رشد هزار و 40 واحد به سطح 142 هزار و 38 واحد رسید. 

ورود پول حقیقی به بازار سهام

روز سه‌شنبه خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار سهام  مثبت شد و 184 میلیارد تومان  پول حقیقی به بازار سهام وارد شد. امروز نماد شجم (پتروشیمی تخت جمشید) بیشترین ورود ورود را داشت که ارزش آن 116 میلیارد تومان بود. پس از شجم، نمادهای خبهمن، خگستر و انرژی بیشترین ورود پول حقیقی را داشتند. در سوی دیگر، بیشترین خروج پول حقیقی به نمادهای فولاد، شپنا و شستا اختصاص داشت.

بهبود معاملات و ورود سرمایه به بورس تهران5

نمادهای پیشران بورس و فرابورس

امروز نمادهای وبملت، خودرو و پارس نمادهای سبزپوش بورس بودند که بیشترین اثر را در رشد شاخص کل  بورس  داشتند. در مقابل نمادهای شخارک، شپدیس و رمپنا بیشترین اثر منفی را بر شاخص کل داشتند. 

در فرابورس نیز نمادهای بپاس، فغدیر و خاور بیشترین اثر افزایشی را بر شاخص داشتند و نمادهای صبا، زاگرس و مادیرا بیشترین اثر کاهنده را بر شاخص کل  فرابورس  داشتند. 

در بین نمادهای پرتراکنش بورس امروز نیز پی‌پاد بیشترین تراکنش را داشت و خگستر و وبملت در رتبه‌های بعدی قرار گرفتند. در فرابورس نیز زفجر، دی و شجم بیشترین تراکنش را داشتند.  

ارزش معاملات بازار 

امروز ارزش معاملات کل بازار سهام به 13 هزار و 754 میلیارد تومان رسید. ارزش معاملات اوراق بدهی در بازار ثانویه هزار و 518 میلیارد تومان بود که 11 درصد از ارزش کل معاملات بازار را در این روز شامل می‌شود.

ارزش معاملات خرد نیز با افزایش 26 درصدی به نسبت روز معاملاتی قبل به رقم 8 هزار و 287 میلیارد تومان رسید. 

بهبود معاملات و ورود سرمایه به بورس تهران9

بیشترین ارزش معاملات 

در معاملات امروز نماد وبملت بیشترین ارزش معاملات  بازار سهام  را به خود اختصاص داد که ارزش معاملات آن 225 میلیارد تومان بود. 

پس از وبملت، پی‌پاد بیشترین ارزش معاملات را داشت و خگستر رتبه سوم بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص داد و پس از آن، دو نماد خودرو و شجم در رتبه‌های بعدی بیشترین ارزش معاملات قرار گرفتند.

بیشترین حجم معاملات

در جدول حجم معاملات نیز سهام دی (بانک دی) با تعداد 547 میلیون و 950 هزار و 577 سهم در صدر قرار گرفته است. خودرو در رتبه دوم بیشترین حجم معاملات بازار قرار گرفت و رتبه سوم به شستا تعلق داشت. دو نماد خساپا و خگستر نیز در رتبه‌های بعدی بیشترین حجم معاملات بازار قرار داشتند. 

عرضه و تقاضای بازار 

در معاملات سه‌شنبه، 136 نماد صف خرید داشتند و 31 نماد با صف‌ فروش مواجه بودند. مجموع ارزش صف‌های خرید با رشد 3 درصدی نسبت به روز قبل به هزار و 38 میلیارد تومان افزایش یافت و مجموع ارزش صف‌های فروش نیز با کاهش 23 درصدی به 208 میلیارد تومان رسید. 

نقشه بازار سهام بر مبنای ارزش معاملات

بهبود معاملات و ورود سرمایه به بورس تهران1