در گفتگو با چند نماینده مجلس بررسی شد

بورس ارز؛ بودن یا نبودن

15:51 - 1400/01/25
خانه ملت: نوسانات شدیدی ارزی در چند سال گذشته آسیب‌های جدی به اقتصاد کشور وارد کرد اما اینکه با راه اندازی بورس ارز می‌توان نوسانات بازار ارز را مدیریت کرد، موافقان و مخالفانی دارد که البته مهم در بررسی این موضوع تقویت اقتصاد کشور است.

راه اندازی بورس ارز در شرایطی مطرح می‌شود که یکی از برنامه‌های اقتصادی دولت یکسان‌سازی نرخ ارز است و براساس اخبار، دولت قصد دارد انجام این مهم را قبل از پایان عمر دولت یازدهم به سرانجام برساند بنابراین باید این دو مبحث را باهم لحاظ کرد. اینکه با راه اندازی بورس ارز می‌توان معاملات ارزی را بصورت شفاف مدیریت کرد؛ نکته قابل تاملی است. اما باید توجه داشت بانک مرکزی وظیفه مدیریت ارزی را برعهده دارد، بنابراین باید سوال کرد راه اندازی بازار بورس چه تاثیری در وظایف بانک مرکزی در حیطه مدیریت بازار ارز ایجاد می‌کند؟ همچنین باید سوال کرد چه مکانیزیمی برای جلوگیری از رشد قیمت کاذب ارز در نظر گرفته شده است؟

 تاسیس بورس ارز حفظ ارزش پول ملی را به خطر می‌اندازد

محمود بهمنی در گفت وگویی درباره تاسیس بورس ارز گفت: در زمان مسولیت در بانک مرکزی با تاسیس بورس ارز موافق نبودم.

نماینده مردم ساوجبلاغ، نظرآباد و طالقان در مجلس شورای اسلامی درباره دلایل مخالفتش با تاسیس بورس ارز در کشور، گفت: هیچ کشوری اجازه نمی‌دهد شرایطی به وجود بیاید که به راحتی ارزش پول ملی در یک کشور با بورس بازی توسط برخی‌ها بالا و پایین شود.

این نماینده مردم درمجلس دهم، افزود: تغییرات ارزش پول ملی در واردات و همچنین قیمت اجناس در بازارها تاثیرگذار است؛ بنابراین باید تمامی جوانب در رابطه با تاثیرات بورس ارز سنجیده شود.

بهمنی باتاکید برلزوم قانون عملیات بانکی بدون ربا، افزود: سیاست‌های پولی باید در اختیار بانک مرکزی باشد تا بتواند با مدیریت، ارزش پول ملی را حفظ و تعادل را در موازنه پرداخت‌ها ایجاد کند.

  بازار ارز با تاسیس بورس ارز شفاف می‌شود

 محمدرضا پورابراهیمی داورانی در گفت وگویی، درباره راه اندازی بورس ارز در کشور گفت: کارهای کارشناسی برای راه اندازی بورس ارز از چند سال گذشته آغاز شده بود اما به دلایلی مانند نوسانات شدید نرخ ارز و دو نرخی شدن ارز این موضوع تاکنون ممکن نشده است.  

 نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه تک نرخی شدن ارز باعث جلوگیری از رانت اقتصادی می‌شود، ادامه داد: در دولت گذشته در شورای عالی بورس با همکاری سازمان بورس و اوراق بهادار چارچوب تشکیل بورس ارز مشخص شد تا زمینه برای انجام فعالیت شفاف در بازار بورس کشور فراهم شود.

 این نماینده مردم درمجلس نهم تصریح کرد: بورس ارز باعث ایجاد شفافیت در کشف قیمت ریال در برابر ارزهای خارجی می‌شود که وزرات اقتصاد و امور دارایی این موضوع را تایید کرد اما رئیس سابق بانک مرکزی به دلیل برخی نگرانی‌ها در اجرای سیاست‌های بانکی با این کار موافقت نکرد که البته این کار بانک مرکزی اشتباه بود.

پورابراهیمی داورانی ادامه داد: با راه اندازی بازار بورس بهترین شرایط فراهم می‌شود تا زیر نظر بانک مرکزی بازار رسمی ارز تک نرخی ایجاد و زمینه حذف رانت از اقتصاد کشور فراهم شود.

  تاسیس بورس ارز می‌تواند زمینه افزایش نرخ تورم را ایجاد کند

محمدحسن نژاد درگفت وگویی درباره موضوع تاسیس بورس ارز در کشور، گفت: درهیچ جای دنیا بورسی به نام بورس ارز بصورت شفاف وجود ندارد.

 نماینده مردم مرند و جلفا درمجلس شورای اسلامی، ادامه داد: باید توجه داشت درکشور عرضه‌کننده و تقاضا‌کننده ارز مشخص است و معمولا دولت ارزهای حاصل از درآمد فروش نفت را در بازار عرضه می‌کند.

 این نماینده مردم درمجلس دهم، افزود: میزان ارز درکشور محدود است، بنابراین با ارائه ارز دربورس این امکان وجود دارد که متقاضی دریافت ارز تنها در یک مقطع زمانی افزایش یابد. درصورت وجود بورس ارز، ممکن است اشخاص در سیستم ارزی کشور خلل ایجاد کرده و خریدار ارزهای موجود در بورس شود.  تاسیس بورس به صلاح نیست و به زیان کشور است به دلیل اینکه نمی‌توان بازار ارز را مدیریت کرد.

 عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: تاسیس بورس ارز باعث خلل دراقتصاد و بازارهای کشور می‌شود و این موضوع باعث می‌شود رشد نرخ تورم افزایش یابد.

  زیرساخت‌ها برای راه اندازی بورس ارز در کشور مهیا نیست

محمود شکری در گفت و گویی، درباره راه اندازی بورس ارز درکشور، گفت: بورس یکی از موضوعاتی است که به شفافیت در اقتصاد کشور منتهی می‌شود.

 نماینده مردم رضوان شهر و تالش در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: راه اندازی بورس ارز درکشور در صورتی می‌تواند نتایج مثبتی به همراه داشته باشد که کنترل‌ها و نظارت‌های لازم در این رابطه اعمال شود.

 این نماینده مردم در مجلس دهم افزود: باید تدابیری اتخاذ شود که قیمت‌ها در بورس ارز بصورت کاذب تعیین نشود.

 وی، گفت: با توجه به سابقه عملکرد ضعیف در بخش نظارت‌های مالی باید در زمینه راه اندازی بورس تمامی جوانب لحاظ شود. باید مجلس، بانک مرکزی، سازمان بورس و سایر نهادهای ذیربط هماهنگی‌های لازم را برای اعمال نظارت موثر در بخش بورس ارز داشته باشند. عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با تاکید برلزوم وجود زیرساخت‌ها برای راه اندازی بورس ارز ادامه داد: در حال حاضر زیرساخت‌ها برای راه اندازی بورس ارز در کشور وجود ندارد.

  تاسیس بورس ارز می‌تواند ثبات نسبی بازار ارز را برهم زند

محمدقسیم عثمانی درگفت وگویی درباره اخباری مبنی بر تاسیس بورس ارز در کشور گفت: باید توجه داشت در شرایط فعلی راه اندازی بورس ارز در کشور به صلاح اقتصاد کشور نیست.

 نماینده مردم بوکان درمجلس شورای اسلامی در تشریح دلایل خود در مخالفت با راه اندازی بورس ارز ادامه داد: تاسیس بورس ارز متناسب با شرایط اقتصادی کنونی کشورنیست به دلیل اینکه در حال حاضر میزان عرضه ارز موجود، تناسبی با تقاضای موجود ندارد. درحال حاضر میزان ارز موجود تقاضاهای بخش خصوصی را پاسخگو نیست، حتی ارز موجود نمی‌تواند بطورکامل نیازهای ارزی دولت را تامین کند.

عثمانی افزود: به دلیل محدودیت‌های که برای تقاضای ارز ایجاد شده، قیمت ارز تا حدودی کنترل و از نوسانات شدید آن جلوگیری شد.