معاملات در بورس کالا تقویت شد

15:18 - 1400/01/21
تقویت معاملات در بورس کالای ایران تقویت شد.

به گزارش «دنیای بورس»، کالاخبر نوشت: در هفته منتهی به ۴ دی ماه، ۶۴۲ هزار و ۶۳۵ تن انواع کالا به ارزش بیش از ۸۱ هزار میلیارد ریال در بورس کالای ایران مورد دادوستد قرار گرفت. همچنین شاهد دادوستد ۲ میلیون و ۵۸۲ هزار گواهی سپرده کالایی بر پایه دارایی‌های سکه طلا، زعفران، پسته، زیره سبز و کشمش بودیم.

این وضعیت کلی نشانه‌ای از رونق معاملات در این بازار بود، مخصوصا در شرایطی که هفته قبل شاهد داد و ستد ۳۳۰ هزار تنی انواع مصنوعات فولادی در بورس کالای ایران بودیم.

از همه مهم‌تر آنکه حجم معاملات شمش فولاد با ۸/ ۴۴ درصد رشد به نسبت هفته ماقبل به ۱۲۶ هزار و ۸۰۰ تن رسیده است که این موارد جمعا از بهبود بنیادین بازارها در هفته گذشته حکایت دارد.

طی هفته اخیر و در تالار محصولات صنعتی و معدنی ۳۴۲ هزار و ۴۷۴ تن انواع کالا به ارزش ۴۷ هزار و ۳۸۰ میلیارد ریال معامله شد.

در این تالار ۳۳۰ هزار و ۸۶۹ تن فولاد، ۲ هزار و ۳۵۰ تن آلومینیوم، ۵ هزار و ۵۳۰ تن مس، ۱۲۰ تن سولفور مولیبدن، ۱۵ تن کنسانتره فلزات گرانبها، ۱۰۰ تن چدن، ۵ هزار تن کنسانتره سنگ آهن و ۲۱ کیلوگرم شمش طلا از سوی مشتریان خریداری شد.

همچنین در هفته معاملاتی مذکور در دو بخش داخلی و صادراتی تالار فرآورده‌های نفتی و پتروشیمی، ۲۹۷ هزار و ۷۰۸ تن انواع کالا به ارزش ۳۳ هزار و ۶۵۳ میلیارد ریال به فروش رسید.

در این تالار ۹۹ هزار تن وکیوم باتوم، ۶۴ هزار و ۴۴۱ تن قیر، ۲۷ هزار تن لوب کات، ۱۷۰ تن عایق رطوبتی، ۲ هزار و ۳۶ تن روغن پایه، ۲ هزار تن سلاپس واکس، ۱۰۰ تن آرگون و یک هزار و ۳۰۰ تن گوگرد معامله شد.

بر اساس این گزارش ۲ هزار و ۴۵۳ تن انواع کالا هم در بازار فرعی بورس کالای ایران دادوستد شد.

معامله بیش از ۲میلیون و ۵۸۱ هزار گواهی سپرده در بورس کالا

در جریان معاملات هفته گذشته در بازار مالی بورس کالای ایران معامله‌گران شاهد دادوستد ۲ میلیون و ۵۸۱ هزار و ۹۳۳ گواهی سپرده کالایی بر پایه دارایی‌های سکه طلا، زعفران نگین و پوشال، پسته فندقی و بادامی، زیره سبز و کشمش سبز قلمی بودند که ارزش بیش از ۱۱۷۵ میلیارد و ۲۰۱ میلیون ریالی را در پی داشت.

طی هفته‌ای که گذشت، ۷۸۷ هزار و ۲۰۰ گواهی سپرده سکه طلا در نماد معاملاتی ۴ خزانه بانکی معامله شد و ارزش ۹۲۰ میلیارد و ۱۸۵ میلیون ریالی برای این دارایی پایه به ثبت رسید.

یک میلیون و ۷۴۹ هزار و ۸ گواهی سپرده زعفران نگین نیز به ارزش بیش از ۲۲۵ میلیارد و ۱۲۸ میلیون ریال دادوستد شد. معامله‌گران ۲۵ هزار و ۹۴۷ گواهی سپرده زعفران پوشال را نیز به ارزش بیش از دو میلیارد و ۲۲۶ میلیون ریال خرید و فروش کردند.

۱۷ هزار و ۴۱۴ گواهی سپرده پسته فندقی و بادامی به ارزشی نزدیک به ۲۶ میلیارد و ۶۳۲ میلیون ریال مورد معامله قرار گرفت. ارزش معامله ۱۳۶۷ گواهی سپرده زیره سبز در نماد معاملاتی سه انبار پذیرفته شده بورسی به رقم ۶۴۷ میلیون و ۵۹۸ هزار ریال رسید.

طی هفته گذشته ۹۹۷ گواهی سپرده کشمش سبز قلمی در نماد انبار خلیل آباد خراسان رضوی معامله شد و ارزش بیش از ۳۴۲ میلیون و ۱۲۶ هزار ریالی را در پی داشت.