بازار ارز و سکه | پیش بینی امروز قیمت دلار و سکه

15:12 - 1400/01/21
بازارها پاییز را افزایشی خاتمه دادند.

به گزارش «دنیای بورس»، اقتصادنیوز نوشت: در آخرین روز پاییز،‌ سکه امامی به مرز ۱۲میلیون تومانی نزدیک شد و دلار خود را به بالای سطح ۲۵ هزار و ۵۰۰ تومانی رساند.

امروز اسکناس آمریکایی 150 تومان رشد پیدا کرد و توانست روی عدد 25 هزار و 600 تومان قرار بگیرد. علی رغم این رشد، بازدهی دلار در آذرماه مثبت نشد و به منفی 1.3 درصد رسید. شاخص ارزی در آخرین ماه پاییز عمدتا روند نزولی داشت و در مقطعی نوسان در کانال 24 هزار تومانی را هم تجربه کرد.

در بازار موازی دلار، سکه امامی در روز یکشنبه توانست حدود 200 هزار تومان افزایش را به ثبت رساند و به بهای 11 میلیون و 950 هزار تومان رسید. سکه با ثبت این رشد توانست بازدهی خود در آذرماه را به 1.6 درصد برساند.

به گفته فعالان، سکه پس از اینکه توانست از کانال 10 میلیونی در اواسط آذرماه خود را بالا بکشد، کمی با افزایش تقاضا مواجه شد و حتی در مقطعی به بالای 12 میلیون و800 هزارتومان هم رفت. با این حال در اواخر آذر شرایط بازار نزولی شد و اگر فلز گران بهای داخلی درآخرین روز پاییز رشد قیمت را تجربه نمیکرد،‌ بازدهی سکه هم ممکن بود، علامت مثبت را در مقابل خود نبیند.

خط درهم حفظ شد 

یکی از عواملی که کمک کرد، دلار در آخرین روز پاییز راه صعودی را در پیش بگیرد، افزایش نرخ حواله درهم بود. نرخ حواله درهم در روز جاری نه تنها به زیر مرز مهم 7 هزار تومانی نرفت که با افزایش قیمت خود را به بالای 7 هزار و 50 تومان رساند. با رشد درهم، جو فروش در بازار ارز داخلی تا حدی آرام تر تر شد و خریداران تا حدی احتیاط خود را کنار گذاشتند.

جدا از افزایش قیمت درهم، بالا آمدن ارزش دلار در شهرهای مرزی هم گفته می شد که در رشد قیمت اسکناس آمریکایی در بازار داخلی اثر داشت.  البته گروهی هم باور داشتند، امروز از سمت بازیگران بازار سکه به بازار ارز فشاری وارد نمی شد و همین عامل را هم در افزایش قیمت اسکناس آمریکایی موثر می دانستند. این عده اعتقاد داشتند که در روزهای قبل، بازیگران سکه برای جبران اثر افزایش اونس طلا به بازار ارز هجوم آورده و اقدام به فروش دلار می کردند.

امروز بازار جهانی طلا تعطیل بود ونیازی به فشار کاهشی سکه بازان نبود. البته به نظر می رسد سکه بازان در روز یکشنبه موقعیت خود در بازار فلز گران بهای داخلی هم تغییر داده بودند و  خود را برای افزایش اونس طلا هم آماده میکردند؛ نشانه این مساله هم افزایش قیمت سکه بود. در این شرایط اگر فردا قیمت اونس طلا کاهش پیدا کند، ممکن است سکه بازان این بار در موقعیت خریدار وارد بازار دلار شوند.