توافق نظر مسکو و ریاض بر سر اوپک‌پلاس | جزییات سفر زنگنه به روسیه اعلام شد

15:12 - 1400/01/21
وزیر نفت ایران بررسی وضعیت بازار جهانی نفت را مهمترین موضوع سفر کاری خود به مسکو اعلام کرد.

به گزارش «دنیای بورس»، ایرنا نوشت: بیژن نامدار زنگنه یکشنبه شب در بدو ورود به فرودگاه مسکو در گفت و گو با خبرنگاران افزود: ما دیدارهایی با مقام های دولتی روسیه و سران شرکت های نفتی این کشور خواهیم داشت.

وی خاطرنشان کرد: روسیه نقش مهم و مثبت در همکاری بین اوپک و اوپک پلاس ایفا می کند. زنگنه تصریح کرد، بخشی از این گفت و گوها به موضوعات و مسائل دوجانبه اختصاص خواهد یافت. 

وی همچنین گفت : قطعا رایزنی بین اعضای اوپک و اوپک پلاس موثر بوده و روسیه در این مورد نقش خوبی ایفا کرده است و ما در این مورد با آنها مشورت خواهیم کرد.

توافق نظر مسکو و ریاض بر سر اوپک‌پلاس

شانا هم نوشت: عربستان و روسیه اعلام کردند که این دو کشور راهبرد مشترکی در توافق اوپک‌پلاس دارند. به گزارش خبرگزاری پلتس، عبدالعزیز بن‌سلمان، وزیر انرژی عربستان و الکساندر نواک، معاون نخست‌وزیر روسیه، روز شنبه در نشست مطبوعاتی مشترکی اعلام کردند که ائتلاف سازمان کشورهای صادرکننده نفت و متحدانش ممکن است راهبرد کنونی خود برای مدیریت بازارهای نفت را تا پایان سال ۲۰۲۲ تمدید کنند تا مانع سوءاستفاده دلالان شوند.

نمایش اتحاد بین بزرگ‌ترین تولیدکنندگان این ائتلاف در حالی رخ داد که نواک در حاشیه گفت‌وگوهای دوجانبه عربستان و روسیه برای دیداری نادر با عبدالعزیز به ریاض سفر کرد. وزیر انرژی عربستان با بیان اینکه شکاکان و دلالان بازار همچنان مردد باقی خواهند ماند، گفت: حدود ۹ ماه است که در توافق کاهش تولید اوپک‌پلاس هستیم و این توافق تا آوریل ۲۰۲۲ ادامه خواهد داشت، این در حالی است که این توافق می‌تواند تا پایان سال ۲۰۲۲ تمدید شود. هر دو کشور تنها دو هفته پس از مذاکرات دشوار ائتلاف اوپک‌پلاس هم‌اکنون در جبهه‌ای واحد گام برمی‌دارند.

ائتلاف اوپک‌پلاس سرانجام توافق کردند که از ماه ژانویه تولید نفت خام را ۵۰۰ هزار بشکه در روز افزایش دهند و ماهانه درباره افزایش بیشتر تولید تصمیم بگیرند. نواک گفت: حضور بسیاری از کشورها در نشست‌های اوپک‌پلاس بیانگر دیدگاه‌های مختلفی است. همکاری ما ادامه خواهد یافت، حتی اگر نیازی به هیچ اقدامی نباشد. نواک افزود: بازار هنوز بسیار شکننده است و ما باید ماهانه تقاضا را کنترل کنیم، زیرا در گذشته بهبود باثبات‌تر بود.

باید نشست‌های بیشتری داشته باشیم. افزون بر این، روسیه و عربستان درباره نقشه راه همکاری جدیدی توافق کردند که در نیمه اول سال ۲۰۲۱ امضا خواهد شد. این توافق به ۳۰ پروژه کنونی به ارزش ۲ میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار شامل ۲۴ طرح در زمینه نفت، گاز و انرژی هسته‌ای موجود اضافه خواهد شد. عبدالعزیز گفت: ۷۴ طرح ابتکاری جدید خود را در نشست بعدی در پایان ماه مارس اعلام خواهیم کرد. هم‌اکنون حجم تجارت روسیه و عربستان سعودی با وجود همه‌گیری کرونا ۶۰ درصد در سال افزایش داشته است. هر دو طرف تاکید داشتند حجم تجارت خارجی دو طرف تا سال ۲۰۲۴ به ۵ میلیارد دلار برسد.