افزایش سرمایه چه مزایایی برای بورسی ها دارد

15:10 - 1400/01/21
تحلیل بورس تهران: افزایش سرمایه از طریق صرف سهام چه مزایایی دارد؟

به گزارش «دنیای بورس» به نقل از اکو ایران (لینک)، شرکت ها برای توسعه فعالیت های خود نیاز به افزایش سرمایه دارند. یکی از روش های متداول برای افزایش سرمایه روش صرف سهام است. در این روش از آورده سهامداران جدید برای تامین مالی شرکت استفاده می شود.

چنانچه بخواهیم یک دسته‌بندی از انواع روش‌های افزایش سرمایه داشته باشیم، می‌توان چهار روش کلی را برای افزایش سرمایه در نظر گرفت؛ افزایش سرمایه از محل سود انباشته، از محل آورده‌نقدی و مطالبات حال شده سهامداران و از محل تجدید ارزیابی دارایی‌ها و به روش صرف سهام. در هنگام افزایش سرمایه، شرکت از هر یک از سهام داران خود می‌خواهد درازای دریافت سهم، مبلغی را به شرکت بپردازند. مبلغی که سهام داران درازای دریافت سهام پرداخت می‌کنند، می‌تواند از مبلغ اسمی هر سهم شروع‌شده تا به قیمت بازار برسد. در افزایش سرمایه به شیوه صرف به‌جای انتشار سهام عادی با ارزش اسمی، پذیره‌نویسی سهام جدید به قیمت بازار صورت می‌گیرد.

در مرداد ماه امسال در مجلس مصوب شد که شرکت ها می توانند از این طریق افزایش سرمایه بدهند و در آبان ماه نیز روش صرف سهام به تصویب شورای عالی بورس رسید. در برنامه دیدبان بورس این هفته با کارشناس برنامه قاسم عابدزاده، به بررسی این نوع از افزایش سرمایه پرداخته ایم.