آیا شاخص بورس باید اصلاح شود؟

15:06 - 1400/01/21
سهامداران معتقدند شاخص نیازمند اصلاح است.

در این ستون ما پرسش‌ها و مشکلات شما را در حوزه بازار سهام و... با مسوولان، وکلا یا کارشناسان حوزه بازار و سرمایه در میان می‌گذاریم و پاسخ‌های آنها را به سوالات، مشکلات و دغدغه‌های مطرح‌شده از سمت شما منتشر می‌کنیم.

سوال: با توجه به اینکه شاخص کل بورس روندی صعودی دارد آیا امکان دارد بازار با اصلاح قیمت سهام مواجه نشود و حجم معاملات کاهش پیدا نکند؟

  • پاسخ از: محمد شکری | کارشناس بازار سهام

ورود نقدینگی جدید وضعیت بازار سرمایه را وارد فاز جدیدی کرده است. برخی دلیل روند صعودی شاخص کل را جریان جدید نقدینگی و خون تازه به رگ‌های بازار می‌دانند. از سوی دیگر عرضه اولیه و پالایشی یکم باعث شده روند صعودی شاخص ادامه داشته باشد اما نکته مهمی که سهامداران باید بدانند این است که بازار سهام برای رسیدن به تعادل نیاز به اصلاح دارد.

همان‌طور که اگر در اوایل تابستان که آغاز رشد شارپی شاخص بود قیمت‌ها با اصلاح مواجه می‌شد هرگز شاهد چنین ریزش عمیقی نبودیم. هم اکنون نیز که بازار در حال برگشت است، اصلاح اندک قیمت در هر کانالی می‌تواند وضعیت بازار را متعادل کند، به همین دلیل سهامداران نباید نگرانی بابت اصلاح قیمت داشته باشند.

به نظر می‌رسد شاخص بعد از رسیدن به کانال یک میلیون و 600 هزار واحد باز هم این اصلاح را تجربه خواهد کرد و اگر خبری از اصلاح نباشد ریزش‌های بعدی سنگین‌تر خواهد بود و ممکن است تبعات بدی برای بازار به وجود آورد، از این رو سهامداران نباید از اصلاح اندک قیمت‌ها بترسند.

واقعیت این است که بازار سرمایه باید هر هفته یک روز اصلاح کند اما این اتفاق منجر به تصمیمات هیجانی سرمایه‌گذاران می‌شود و موجب می‌شود پول را از این بازارخارج کنند و وارد بازار دیگری شوند که اثر بسیار منفی در اقتصاد و تورم دارد. با توجه به وضعیت نابسامان بازارهای ارز و طلا نگرانی‌هایی در مورد رشد کاذب شاخص مانند ابتدای سال ایجاد شده است.

تغییر شرایط بین‌المللی کشور به دنبال تعیین تکلیف انتخابات ریاست جمهوری آمریکا فضای امنی برای رشد این بازار فراهم کرده است که در هفته‌های اخیر نتیجه آن را مشاهده کرده‌ایم. برهمین اساس اما اگر خدشه‌ای به اعتماد مردم و سرمایه‌گذاری آنها در بازار سرمایه وارد شود مسیر رشد و توسعه بازار با چالش‌های جدی مواجه می‌شود.

رفتار دولت نیز می‌تواند در ادامه روند معاملات بازار سرمایه نقش تعیین‌کننده‌ای داشته باشد. عدم هماهنگی مسوولان در برخی سیاست‌گذاری‌ها در زمانی که بازار برمدار صعودی حرکت می‌کند می‌تواند منجر به سلب اعتماد سهامداران شود به‌طوری که ممکن است دارایی‌های خود را در بازارهای دیگری سرمایه‌گذاری کنند و انتظارات تورمی جدیدی را به وجود بیاورند.