صادرات بزرگ‌ترین محموله بنزین در تاریخ بورس امروز

14:52 - 1400/01/21
۲۸ میلیون بشکه بنزین روز گذشته به مقاصد بین‌المللی صادر شد که ارزش این محموله‌ها جمعا به نزدیکی یک میلیارد دلار می‌رسد که بزرگ‌ترین محموله صادراتی بنزین در تاریخ بورس انرژی ایران است که به معنی شکسته شدن مشهود تحریم صادرات فرآورده‌های نفتی به‌شمار می‌رود. این محموله‌های صادراتی می‌تواند چهره صادرات فرآورده‌ها از کشور را به‌صورت کلی تغییر دهد.

به گزارش «دنیای بورس»، دنیای اقتصاد نوشت: چهارشنبه آخرین روز مهر ماه امسال، دو محموله ۱۱ میلیون بشکه‌ای درمجموع ۲۲ میلیون بشکه بنزین اکتان ۸۷ ایران از مبدأ بندرعباس و به‌صورت FOB با قیمت ۱۴/ ۳۲ دلار برای هر بشکه، به مقاصد دریایی از طریق رینگ بین‌الملل بورس انرژی ایران معامله و صادر شد.

همچنین در این روز ۶ میلیون بشکه بنزین اکتان ۸۷ از انبار نفت بندرعباس به قیمت هر بشکه ۱۴/ ۳۲ دلار به مقاصد دریایی معامله و صادر شد و ۶ هزار تن بنزین اکتان ۸۷ به مقاصد زمینی در این بازار با موفقیت معامله و صادر شد. علاوه بر موارد یادشده در این رینگ صادراتی همچنین ۱۲۳ هزار تن گاز مایع به روش کشف پریمیوم و در رقابتی تنگاتنگ میان متقاضیان به مقاصد صادراتی به فروش رسید.

ارزش کل معاملات رینگ بین‌الملل بورس انرژی ایران در روز چهارشنبه ۳۰ مهر ماه به رقم ۳۴۸ هزار میلیارد ریال رسید که از این رقم معادل ۳۴۷ هزار میلیارد ریال مربوط به بازار فیزیکی بود. معاملات بازار برق نیز ۱۱ میلیارد ریال از ارزش کل بازار این روز را به خود اختصاص دادند. همچنین ۸۵۰ میلیارد ریال از ارزش کل معاملات مربوط به بازار سلف استاندارد بود و ارزش معاملات سایر اوراق بهادار نیز در این بازار به ۲ میلیارد ریال رسید.