قیمت‌گذاری فولاد | معاون وزیر صمت: بخشنامه نهایی نیست

14:52 - 1400/01/21
معاون معدنی وزیر صمت با بیان اینکه قیمت گذاری محصولات فولادی دلالی و رانت را حذف می کند، گفت: کار کارشناسی روی بخشنامه هنوز به پایان نرسیده و امیدوارم بزودی شاهد نهایی شدن و اجرای آن باشیم.

به گزارش «دنیای بورس»، داریوش اسماعیلی در گفت و گو با مهر در مورد بخشنامه‌ای که از دیروز در شبکه‌های اجتماعی بعنوان تصمیم تازه وزارت صمت برای قیمت گذاری فولاد دست به دست می‌شود و موجب واکنش تند فعالان بازار سهام شده، اظهار داشت: در جلسات اخیر به خصوص بعد از کسب رای آقای رزم حسینی به عنوان وزیر صمت، عمدتاً بر روی افزایش تولید و تقویت صادرات فولاد متمرکز بوده‌ایم. در این راستا جلساتی هم مرتبط با بخش‌های فولادی از جمله تولید و عرضه در بورس کالا و همینطور بررسی نحوه تقویت صادرات محصولات فولادی برگزار کردیم.

معاون امور معادن وزارت صمت افزود: در تمام موارد، محور کار تقویت و حمایت از تولید داخل و صادرات محصولات فولادی بوده است؛ در این راستا شیوه نامه‌ای برای تنظیم بازار محصولات فولادی در دست تدوین است.

وی ادامه داد: در مورد این شیوه نامه هنوز به نتیجه نهایی نرسیده‌ایم و در حال انجام کارهای کارشناسی هستیم؛ جلسات متعددی را با عمده تولیدکنندگان شمش، فولاد و محصولات فولادی داشتیم و صورتجلسه ای را با آنها تنظیم کردیم. همچنین به اتفاق نمایندگان انجمن تولیدکنندگان فولاد صورتجلسه ای را در همین راستا تنظیم کردیم. جلسه‌ای را با انجمن نوردکاران نیز داشتیم که صورتجلسه ای تنظیم شد.

اسماعیلی افزود: با مدیر بخش معدن مرکز پژوهش‌های مجلس، با کمیسیون صنایع و معادن مجلس و رئیس کمیته صنعت کمیسیون، رئیس کمیته معدن و صنایع معدنی و با نائب رئیس اول مجلس جلساتی داشتیم؛ در تمامی جلسات محور و هدف ما حمایت از تولید و حذف رانتخواران و دلالان از بازار فولاد است.

معاون امور معاون وزارت صمت گفت: در این راستا متاسفانه دیده می‌شود که از چندی پیش رانتخواران و دلالانی که با این شیوه نامه راه دلالی و رانت خواری شان بسته می‌شود شروع به جوسازی کرده‌اند و به جای امیدوار کردن مردم، در حال ناامید کردن مردم هستند چرا که با این بخشنامه محصولات فولادی با قیمت مناسب به دست مصرف کننده می‌رسد.

وی تاکید کرد: امیدواریم هر چه زودتر کار کارشناسی ما به پایان برسد و این موضوع را به مرحله اجرا بگذاریم؛ تاکید من این است که این شیوه نامه فقط برای دلالان، رانت خواران و سودجویان مضر است و در جهت حمایت از تولید و تقویت صادرات است و قطعاً این اتفاق خواهد افتاد.

فرمول جدید وزارت صمت و فرافکنی فولادسازان

رییس انجمن نوردکاران فولادی گفت: به رغم اینکه قیمت فولاد در سال جاری همپای ارز، نوسان را تجربه کرده و از ابتدای سال تاکنون بیش از دوبرابر رشد داشته، معاملات امروز بورس کالا آنطور که باید آیینه واقعیت بازار نبوده و به نظر می رسد با شروع فصل سرما و کاهش ساخت و ساز، آن بخش از تقاضای واقعی بازار رو به افول باشد.

سید احمد رضوی نیک در گفت وگو با ایسنا، در واکنش به فرمول جدید وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) با اعلام مطلب بالا افزود: در معاملات امروز ( ۲۹ مهرماه) ۴۰ هزار تن از عرضه بازار بی تقاضا ماند و طبق اصل اقتصاد، تداوم این روند، کاهش قیمتها را به دنبال دارد. البته این امر به دلیل بالابودن قیمت پایه معاملات فولاد بود که متناسب با کاهش نرخ ارز نبود و برآورد می شود تا پایان هفته شاهد کاهش بیش از ۲۰۰۰ تومانی قیمت شمش در هر کیلو باشیم.

فرمول جدید وزارت صمت و فرافکنی فولادسازان

وی افزود: به نظر می رسد فرمول جدیدی که وزارت صمت با مشورت تشکل های مرتبط در این بخش به آن رسیده نیز عامل سیگنال های کاهشی قیمت فولاد شده و امید آن می رود مصرف کننده نهایی نیز از این کاهش قیمت ها منتفع شود. البته در این بین برخی تولیدکنندگان و همچنین رییس سازمان بورس از ورود وزارت صمت در عرصه تنظیم بازار اظهار نگرانی کردند و آن را تکرار ماجرای قیمت گذاری در بورس کالا طی سال ۱۳۹۷ دانستند، اما این آدرس غلطی است که فولاد سازان به فعالان و بازار می دهند و لازم به یادآوری است که بر اساس طرح پیشنهادی وزارت صمت قرار نیست که قیمت گذاری انجام شود بلکه کف و سقف قیمتی تعیین شده و سقف قیمت بر مبنای قیمتهای صادراتی تولیدکنندگان شمش بوده؛ چرا که تاکنون قیمت شمش در بازار داخلی به نسبت صادراتی بالاتر بوده و این موضوع باعث شده که تولیدکنندگان محصولات پایین دستی نتوانند حصور موفقی در بازار های جهانی داشته باشند.

سرنوشت نامعلوم ۵ میلیون تن شمش فولاد

نکته دیگر اینکه قیمت های پایه معاملات بورس کالا بر مبنای میانگین نرخ نیما بوده و مانند سال ۹۷ بر مبنای ارز دولتی نیست و تنها نکته ای که وزارت صمت بر آن تاکید دارد عرضه فولاد سازان از طریق بورس کالا است و این موضوعی است که باعث فرافکنی فولاد سازان بوده چرا که طبق اصل اقتصاد عرضه و تقاضا است که منجر به کشف قیمت می شود و از ابتدای سال با مقاومت در برابر عرضه از طریق بورس کالا و تنها ۲۰ درصد تقاضای بازار از این طریق پاسخ داده شد و طبق آمار های منتشر شده از سوی انجمن فولاد ایران در شش ماهه نخست امسال ۸ میلیون و ۶۰۰ هزار تن بیلت فولادی تولید شده که از این مقدار یک میلیون و ۹۸۴ هزار تن صادر شده و طبق آمار های بورس کالا یک میلیون و ۵۹۷ هزار تن بیلت در بورس عرضه شده که بخشی از آن نیز به صورت سبد بوده و با کیفیت مناسب نبوده است با این حال سرنوشت ۵ میلیون تن شمش فولادی که در بورس کالا عرضه نشده و صادرات نیز نشده مشخص نیست .

چرا فولاد سازان از عرضه در بورس کالا و شفافیت طفره می روند؟

رییس انجمن نوردکاران فولادی در ادامه با طرح این سوال که چرا فولاد سازان به رغم مازاد تولید نسبت به نیاز داخل از عرضه شمش در بورس کالا که فضایی شفاف است طفره می روند و آن را دخالت دولت می دانند؟ گفت: این در حالی است که معاونت معدنی وزارت صمت برای اتخاذ تصمیمی که منافع کلیه تولیدکنندگان و مصرف کنندگان را به دنبال داشته باشد از تشکل های مرتبط در این حوزه نظرخواهی کرده و بر اساس توافق نامه ای که با آنها دارد این طرح را آماده کرده است.  

وی خاطرنشان کرد: در این بین شنیده ها حاکی از آن است که سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی (ایمیدرو) نیز در نظر دارد با برخی از فولادسازان بخش خصوصی رایزنی کرده و با تامین شمش مورد نیاز آنها توافقنامه جدیدی با شرکتها منعقد کند که این موضوع موازی کاری دو معاونت وزارت صمت و بلاتکلیفی و سردرگمی فولادسازان بخش خصوصی را به دنبال دارد و بهتر است وظیفه تنظیم بازار از طریق یک کانال از سوی وزارت صمت پیگیری شود.

رضوی نیک ادامه داد: در همین حال با توجه به ورود رییس سازمان بورس اوراق بهادار به مخالفان فرمول جدید وزارت صمت، این نکته تاکید می شود که قیمتهای زنجیره فولاد بر اساس نسبتی از نرخ شمش فولاد خوزستان در بورس کالا است و همواره نرخها بر اساس میانگین قیمت یک فصل معاملات شمش این شرکت در بورس کالا لحاظ می شود؛ لذا بر اساس بررسی های صورت گرفته از صورتهای مالی شرکتهای بورسی تولیدکننده شمش فولاد، قیمت تمام شده هر کیلو شمش در سه ماهه اول امسال در حدود ۴۰۰۰ تومان بوده ودر حال حاضر نرخ این محصول در بورس کالا در حدود  ۹۵۰۰ تومان است؛ بنابراین اگر قیمت تمام شده شمش افزایش یابد، بر اساس میانگین نرخ شمش بوده و سایر فاکتور های موثر در قیمت تمام شده شمش فولاد نظیر انرژی و حقوق و دستمزد در طول سال جاری افزایشی نداشته و بنابراین شرکت های بورسی که اغلب زنجیره کاملی از فولاد را دارند، از عرضه شمش در بورس کالا و تعیین کف و سقف قیمتی صدمه ای نمی بینند.

وی افزود: نکته مهم دیگر این است که طبق آمارهای بورس، میزان عرضه نوردکاران ۲۵۰ درصد بیش از میزان تعهداتشان بوده و از این میزان بخش خصوصی یک میلیون و ۱۰۰ هزار تن و مابقی واحدهای خودمصرف نیز در حدود ۷۰۰ هزار تن تا پایان شهریور ماه در بورس کالا عرضه داشتند؛ در حالیکه واحد های خودمصرف طبق مصوبه های وزارت صمت به دلیل اینکه شمش مورد نیازشان را خودشان تامین می کنند، موظف شده اند کل محصولات تولیدی را از طریق بورس کالا به فروش برسانند اما آنها نیز به وظایف خود به درستی عمل نکرده اند و باعث کاهش میزان عرضه مقاطع فولادی در بورس کالا نیز هستند.