بازار ارز و سکه | پیش بینی امروز قیمت سکه

14:46 - 1400/01/21
قیمت سکه امروز 14 میلیون میشود. چه پیش بینی از بازار سکه وجود دارد.

قیمت سکه ۱۴ میلیون تومان می‌شود؟/ ۵ پیش‌بینی از بازار سکه

به گزارش «دنیای بورس»، اقتصاد نیوز نوشت: درحالی‌که تمام بازارها روند کم نوسانی را تجربه می‌کنند سکه روزهای صعودی را تجربه می‌کند و دیروز به‌تنهایی در صدر بازدهی بازارها قرار گرفت.

افزایش ارتفاع سکه در نمودار قیمت‌ها در حالی رخ‌داده که در بازار جهانی اونس روند نزولی داشت و قیمت دلار هم در یک بازه مشخص زیر مرز 30 هزار تومان در نوسان بود.

حباب قیمت سکه چیست؟

یکی از کالاهایی که ارزش ذاتی آن تا حدودی مشخص است و فرمول‌های ساده‌ای برای تعیین حباب قیمتی آن وجود دارد سکه است.

قیمت سکه در بازار ایران بر مبنای بهای اونس در بازار جهانی و قیمت دلار بازار آزاد محاسبه می‌شود.به اختلاف قیمتی که سکه در بازار عرضه می‌شود باارزش واقعی طلا و سکه حباب سکه می‌گویند. حباب طلا به دو حالت حباب مثبت و حباب منفی تقسیم می‌شود.

درواقع اگر قیمت سکه پایین‌تر از ارزش ذاتی سکه که مبنای آن اونس طلا و دلار بازار است کشف شود حباب سکه منفی است؛ یعنی ارزش ذاتی آن بالاتر از قیمت در بازار است اما اگر قیمت بالاتر از این سطح باز شود حباب سکه مثبت است و در صورت بالا نرفتن قیمت سکه یا دلار امکان ریزش قیمت وجود دارد.

با توجه به روندهای کنونی سکه برای پایداری در سطوح کنونی نیازمند افزایش قیمت دلار و اونس در غیر این صورت حباب قیمتی آن افزایش پیدا می‌کند.

پیش‌بینی قیمت سکه در بازار امروز

شروع بازار امروز برای سکه امامی به‌احتمال‌زیاد افزایشی خواهد بود؛ معامله گران از روز دوشنبه به ش به بازار سکه روی آورده‌اند و روز چهارشنبه برای فتح کانال ۱۴ میلیون تومانی تلاش خواهند کرد. قیمت سکه در بازار دیروز در سطح 13 میلیون و 670 هزار تومان بسته‌شده است بنابراین امروز سکه باید 330 هزار تومان بالا برود. این در حالی است که در بازار دیروز 270 هزار تومان رشد قیمت داشت. گرچه در این افزایش توانست سقف مقاومتی 13 میلیون و 500 هزار تومان را بشکند.

پیش‌بینی قیمت سکه از کانال اونس

قیمت سکه برای اینکه بتواند سقف 14 میلیون را بشکافد و وارد کانال جدید شود نیازمند شارژ از سوی اونس است. از نگاه معامله گران عبور اونس طلا از کانال هزار و ۹۰۰ دلار بسیار کمک‌کننده به سکه برای دریافت مجوز اقامت در کانال 14 خواهد بود. حرکت افزایشی طلای جهانی در هفته جاری، بسیاری از معامله گران بازار داخلی را امیدوار کرده است که اونس یک‌بار دیگر به بالای هزار و ۹۵۰ دلار بازگردد. به همین دلیل است که آن‌ها به خریدهای خود سرعت داده‌اند.

پیش‌بینی قیمت سکه از مسیر دلار

در بازار سکه موتور دیگری که می‌تواند به رکوردشکنی‌های سکه کمک کند قیمت دلار است درصورتی‌که قیمت اونس تغییر نکند و قیمت دلار بالا برود احتمال مرز شکنی وجود دارند.

 البته سکه بازان برای این مرز شکنی به رشد بهای دلار به بالای ۳۰ هزار تومان چشم دوخته‌اند. بااین‌حال به نظر می‌رسد تا زمانی که تقاضا برای خرید سکه در بازار بالاست، ماندن مقطعی دلار در کانال ۲۹ هزار تومان هم نتواند مانع سکه شود.

پیش‌بینی قیمت سکه در صورت نزول اونس و دلار

سکه در حال حاضر دارای 500 هزار تومان حباب مثبت است یعنی ارزش ذاتی قیمت سکه که بر مبنای اونس و قیمت دلار بازار محاسبه می‌شود 500 هزار تومان کمتر از قیمت‌های عرضه‌شده در بازار است. معمولاً سه دلیل عامل چنین اتفاقی برای هر کالایی می‌شود. آن کالا در بازار کمیاب شود تقاضا برای این کالا در بازار به هر دلیلی به‌قدری بالا رود که از عرضه بیشتر شود و قیمت از حالت تعادلی خارج شود و حالت سوم انتظارات معامله گران برای افزایش قیمت در آینده نزدیک است.

در این سه حالت ممکن است برای مقطعی قیمت اسمی که همان قیمت عرضه‌شده در بازار است از قیمت ذاتی فاصله بگیرد اما این اتفاق نمی‌تواند برای یک دوره طولانی رخ دهد به همین دلیل یا حباب می‌ترکد یا عوامل مؤثر بر قیمت ذاتی باید بالا روند. بنابراین اگر روند دلار و اونس تغییر چندانی نکند قیمت سکه پتانسیل کاهش قیمتی در حد 500 هزار تومان را دارد.

پیش‌بینی قیمت سکه از منظر فنی

تحلیل گران فنی معمولاً بر اساس روند قیمتی طولانی‌مدت و تجارب گذشته برای یک کالا سطوح مقاومتی و حمایتی تعریف می‌کنند. قیمت سکه مانند هر کالایی درنبرد خریداران و فروشندگان تعیین می‌شود. فشار خریداران قیمت‌ را افزایشی و در مقابل فشار فروشندگان قیمت سکه را به سمت پایین سوق می‌دهد.

سطح حمایت سطحی است که تقاضا به‌اندازه‌ای است که مانع از سقوط بیشتر ارزش سکه می‌شود. سطح مقاومت سطحی است که عرضه به‌اندازه‌ای است که مانع از افزایش بیشتر ارزش سکه شود.

سکه برای اینکه افزایش بیشتری را تجربه نکند، نیاز است که پشت خط ۱۴ میلیونی باقی ماند و در قدم بعد به زیر ۱۳ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان بازگردد.