بازار سنگ آهن: چه اتفاقی قرار است بیفتد

13:42 - 1400/01/21
بازار سنگ‌آهن در دوران اپیدمی کرونا چه وضعی را از سر گذراند.

به گزارش «دنیای بورس» به نقل از کالاخبر، قیمت سنگ‌آهن در زمان بحران کرونا با ثبات باقی مانده است؛ موضوعی که شماری از تحلیلگران آن را ناشی از بازگشایی بازار چین می‌دانند.

می‌توان گفت، کمتر بازاری از بحران ویروس کرونا مصون مانده است. هرچند در بازار کالاهای حجیم نیز شاهد افت قیمت‌ها و کاهش تقاضا هستیم، اما قیمت سنگ‌آهن نسبت به این روند مقاومت داشته و ثابت مانده است. همان‌طور که می‌دانیم، شرکت‌های سنگ‌آهنی استرالیا مانند BHP در سال گذشته به‌دلیل اختلال در تامین منابع از برزیل (مشکلات شرکت واله) و توفان‌های حاره‌ای که باعث افزایش قیمت شد، روند مناسبی را پشت سر گذاشتند.

در اوج بحران کرونا، سنگ‌آهن (۶۲ درصد) تنها به کمترین قیمت سه ماهه کاهش یافت، در حالی که مس و آلومینیوم به کمترین قیمت‌های پنج ساله خود رسیدند. کارشناسان می‌گویند، سنگ‌آهن در محدوده ۸۰ دلار در هر تن در نوسان بوده و عرضه این کالا از همه‌گیری کرونا، فقط ۸ درصد آسیب دیده است. در مورد دیگر فلزات این رقم ۵ تا ۲۵ درصد متغیر بوده است.

با توجه به همه‌گیری شیوع کرونا که به قفل کردن و بسته شدن کارخانه‌ها منجر شد، تقاضای سنگ‌آهن در سراسر جهان کاهش یافته است. بخش خودرو به‌عنوان مصرف‌کننده فولاد با سخت‌ترین سقوط فروش و رکود خطوط تولید مواجه شده است. انتظار می‌رود، بازار آمریکا و اروپا، امسال شاهد کاهش ۱۰ تا ۱۵ درصدی تقاضای سنگ‌آهن باشد.

شرکت BHP اعلام کرده که به‌دلیل مشکلات لجستیکی و کاهش تقاضا، انتظار کاهش دو رقمی در بازار جهانی را دارد. اگرچه نتایج گزارش سه ماهه BHP تا ماه مارس، اعداد مناسبی را نشان داده است، اما شاید شرکت‌های استرالیایی در ماه‌های آینده کاهش جزئی را شاهد باشند. با وجود این بازگشایی بازار چین تسکین‌دهنده خواهد بود.

پس از شیوع گسترده ویروس کرونا در این کشور، چین موفق به مهار آن شده است و صنایع مختلف به‌صورت مرحله‌ای در حال افتتاح هستند. چین حدود ۷۰ درصد از تقاضای جهانی سنگ‌آهن حمل شده از راه دریا را تشکیل می‌دهد، بنابراین احیای این بخش برای واردات ۱/ ۱ میلیارد تنی سنگ‌آهن چین حائز اهمیت است.

اگرچه خطر عفونت هنوز وجود دارد، ولی چین بنادر خود را باز کرده و واردات این ماده معدنی را با حفظ قیمت بالا آغاز کرده است.

شرکت‌های معدنی در برزیل همچون «واله» در تلاش برای تامین تقاضا هستند و به‌دلیل مدیریت ضعیف کنترل کرونا، این بیماری به این کشور خسارت وارد کرده است. برآوردها نشان می‌دهد که تولید سنگ‌آهن برزیل در سال ۲۰۱۹ به‌دلیل بحران شکستن سد باطله شرکت واله ۳۰۰ میلیون تن کاهش یافته است.

در نقطه مقابل، عملیات معدنکاری «پیلبارا» در استرالیا هیچ یک از این دردها را احساس نکرده و در حال انجام است. افزایش هزینه سنگ‌آهن ممکن است باعث آسیب جدی به واله برزیل شود، در حالی که شرکت‌های بزرگ استرالیا نیز فروش بیشتری دارند.

شرکت BHP برآورد کرده که استفاده از روش کوره قوس الکتریک بعد از افت ۱۲ درصدی، حدود ۵۶ درصد بهبود یافته است. همچنین این شرکت از رشد ۳ درصدی تولید برای ۹ ماه منتهی به پایان ماه مارس خبر داد.

به گزارش بلومبرگ، گروه «ریوتینتو» که هم‌اکنون تولیدکننده برتر سنگ‌آهن جهان است، میزان صادرات و محموله‌های سه ماه نخست ۲۰۲۰ را بالاتر از مدت مشابه پارسال گزارش کرد.

به طور کلی به‌دلیل تضعیف ارز و افت قیمت نفت، هزینه‌های تولید نیز کاهش می‌یابد. صادرات کانادا، آفریقای جنوبی و هند که حدود ۱۵۰ میلیون تن سنگ‌آهن یا حدود ۱۰ درصد از عرضه جهانی حمل این کالا از دریا را تشکیل می‌دهد ضربه خورده و ممکن است مانع از عرضه سنگ‌آهن آنها شود.

از طرفی تغییرات کاهشی قیمت فولاد به‌دلیل شیوع ویروس کرونا ممکن است بر قیمت سنگ‌آهن نیز تاثیر بگذارد، اما انتظار می‌رود با تقاضای سنگ‌آهن در بلندمدت، اصلاح تدریجی در قیمت‌گذاری انجام شود.

هنوز مشخص نیست روند مناسب تولید استرالیایی‌ها در این کالا چقدر ادامه خواهد داشت. تولیدکنندگان دیگر ممکن است تولید را دوباره آغاز و به عرضه اضافه کنند. شاید هم چین موج دیگری از ویروس را ببیند، دچار عقبگرد شود و سال غیرمنتظره دیگری برای سنگ‌آهن استرالیا رقم بخورد.

براساس داده‌های رسمی گمرک چین، واردات سنگ‌آهن این کشور در ماه مارس ۸۵ میلیون و ۹۱۰ هزار تن بود. این رقم در مقایسه با ۴۲/ ۸۶ میلیون تن مدت مشابه سال گذشته ۶/ ۰ درصد کاهش داشته است. میزان واردات در دو ماه نخست امسال (ژانویه و فوریه ۲۰۲۰) ۸/ ۱۷۶ میلیون تن برآورد شد.

با این حال، بزرگ‌ترین تولیدکننده فولاد جهان در سه ماه نخست امسال، ۷/ ۲۶۲ میلیون تن سنگ‌آهن وارد کرد که براساس داده‌های رسمی گمرک با رشد ۳/ ۱ درصدی نسبت به مدت مشابه پارسال مواجه شد.

همچنین افت قیمت قراضه فولاد سبب شد، تقاضا برای قراضه در مقایسه با سنگ‌آهن بیشتر شود. قیمت قراضه فولاد حدود ۱۵ درصد پایین‌تر از قیمت‌های پارسال است، زیرا شرکت‌های فرآوری و پردازش قراضه، قیمت‌های خود را برای حفظ نقدینگی پس از شیوع ویروس کرونا کاهش داده‌اند.

«ژو گوکیو» تحلیلگر شرکت «جینروی فیوچرز» بر این باور است که تقاضای سنگ‌آهن در درازمدت انعطاف لازم را خواهد داشت. وی با بیان اینکه ارزان‌فروشی قراضه فقط در کوتاه‌مدت اتفاق می‌افتد، افزود: تقاضای سنگ‌آهن متکی بر نرخ بهره‌برداری از کوره‌های ذوب است که هم‌اکنون در حال افزایش هستند.

نرخ استفاده از ظرفیت در ۲۴۷ کارخانه ردیابی شده توسط Mysteel برای چهارمین هفته پیاپی تا ۱۰ آوریل به ۸۱/ ۷۸ درصد افزایش یافت.

وی پس از انتشار این اطلاعات گفت: از سرگیری بخش‌های پایین‌دستی، تقاضای سنگ‌آهن را بیشتر خواهد کرد. داده‌های ردیابی شده از سوی شرکت Refinitiv در مورد محموله‌های سنگ‌آهن حمل شده از کشتی به چین نشان می‌دهد واردات دریایی این کشور در ماه مارس به ۹/ ۷۵ میلیون تن افزایش یافته، در حالی که این رقم در ماه آوریل ۴/ ۷۱ میلیون تن بوده است.

همچنین داده‌های رسمی گمرک نشان می‌دهد چین در ماه مارس ۴۸/ ۶ میلیون تن محصولات فولادی صادر کرده که نسبت به مدت مشابه پارسال ۴/ ۲ درصد افزایش یافته است.

به‌طور کلی چین در سه ماه نخست سال، ۳/ ۱۴ میلیون تن محصولات فولادی صادر کرده است که نسبت به مدت مشابه پارسال ۱۶درصد کاهش داشته و این کاهش به‌دلیل تاثیر گسترش ویروس کووید-۱۹ بر تقاضای جهانی بوده است.