لایحه بودجه ۹۹/ دولت چگونه بنگاه ها را در بورس عرضه میکند؟

12:22 - 1400/01/21
بودجه 99 که در روز یکشنبه به صحن رفت، حالا زوایای پنهان آن نیز آشکار شده و این در حالی است که سیاست گذار در بخش درآمدی قصد دارد بنگاه ها را در بورس واگذار کند. اما شیوه عرضه در بورس قرار است چگونه باشد؟

به گزارش «دنیای بورس» به نقل از خبرگزاری ها، سخنگوی ستاد بودجه سازمان برنامه و بودجه کشور با بیان اینکه در لایحه بودجه سال ۱۳۹۹ تولید و اشتغال و همچنین افزایش نقش بخش خصوصی در اقتصاد مورد توجه قرار گرفته است، گفت: واگذاری بنگاه‌ها در قالب سرمایه‌گذاری قابل معامله در بورس (ETF)امکان تامین مالی از محل انتشار اوراق مالی اسلامی برای شرکت‌های دولتی، شهرداری‌ها، طرح‌های نفت و گاز، بخش صنعت و معدن و آب و برق و تجهیز نیز پیش‌بینی شده است.

مژگان خانلو افزود: تحریک رشد اقتصادی و تولید با استفاده از اعتبارات تملک دارایی‌های سرمایه‌ای۷۰ هزار میلیارد تومانی در دستور کار قرار گرفته است. برای فعال نگهداشتن طرح‌های عمرانی و همچنین پیش‌بینی استفاده از این اعتبارات (حداکثر تا ده درصد) به‌صورت اهرمی به منظور تجهیز منابع مالی از بازارهای پول و سرمایه و آورده بخش خصوصی در قالب قراردادهای مشارکت عمومی - خصوصی استفاده شده است.

 سخنگوی ستاد بودجه۹۹ گفت: پیش‌بینی اعتبارات لازم برای انجام سرمایه‌گذاری و اجرای طرح‌های تملک دارایی‌های سرمایه‌ای دولت بالغ بر ۲۶۰ هزار میلیارد تومان (۱۹۰ هزار میلیارد تومان از منابع داخلی شرکت‌های دولتی و ۷۰ هزار میلیارد تومان از اعتبارات تملک دارایی‌های سرمایه‌ای دولت) صورت گرفته است. رئیس امور پایش تعهدات دولت و تجهیز منابع در سازمان برنامه و بودجه کشور تاکید کرد، تهیه و ارائه برنامه‌های تولید و اشتغال مشتمل بر هشت برنامه دوسالانه درسطح ملی وتفکیک هراستان به همراه لایحه بودجه سال ۱۳۹۹ کل کشور و پیش‌بینی برای تجهیز منابع مالی از محل بودجه عمومی، تسهیلات ریالی صندوق توسعه ملی و تسهیلات بانکی بالغ بر ۲۷ هزار میلیارد تومان در سال ۱۳۹۹ و ۳۹ هزار میلیارد تومان در سال ۱۴۰۰ انجام شده است.

 وی افزود: امکان تامین مالی خارجی برای طرح‌های دولتی و غیردولتی به میزان ۳۰ میلیارد دلار از دیگر تمهیدات مورد اشاره است.