مدیرعامل بورس تهران خبر داد

سیاست های تشویقی برای صندوق ها/ پیشنهاد تشکیل کمیته مشترک

12:16 - 1400/01/21
مدیرعامل بورس تهران از سیاست های تشویقی برای رفع موانع و مشکلات صندوق های سرمایه گذاری خبر داد. در جلسه مشترک فعالان بازار سرمایه و مدیرعامل بورس تهران برای رفع موانع و مشکلات صندوق های سرمایه گذاری پیشنهاد تشکیل کمیته ای از مدیران صندوق ها و معاون بازار بورس تهران مطرح شد.
سیاست های تشویقی برای صندوق ها/ پیشنهاد تشکیل کمیته مشترک

به گزارش «دنیای بورس» به نقل از معاونت بازار،  علی صحرایی، مدیرعامل بورس اوراق بهادار تهران در جلسه مربوط به مسائل و مشکلات مربوط به فعالیت های صندوق های سرمایه گذاری ضمن حمایت از صندوق های سرمایه گذاری و اعطاء امتیازات تشویقی از طرف سازمان بورس و اوراق بهادار؛ بر فعالیت و توجه صندوق های سرمایه گذاری روی ابزارهای مختلف به ویژه فروش تعهدی، اوراق اختیار معامله و قراردادهای آتی مشارکت تاکید کرد.

در این جلسه مدیر عامل بورس تهران بر تسریع در اخذ مجوز بازار گردانی تاکید و خاطرنشان کرد:  به منظور کاهش زمان و بروکراسی فرایند های اداری اعطای مجوزهای لازم به نهادهای فعال در بازار سرمایه، نظیر صندوق های سرمایه گذاری بازار گردانی و در راستای کمک به فرایند های صندوق های بازار گردانی اصلاح دستور العمل های مربوطه در جریان است.

سخنگوی بورس تهران در ادامه این جلسه پیشنهاد تشکیل کمیته ای از مدیران صندوق های سرمایه گذاری و معاون بازار بورس تهران را مطرح کرد و اظهار کرد: این کمیته برای بررسی مشکلات صندوق ها و مقررات زدایی و تسهیل فرایندهای اعطای مجوز تشکیل شود.

همچنین در این جلسه بر لزوم افزایش سطح آموزش و فرهنگ سازی در حوزه ابزارهای بازار سهام و تنوع بخشی به پرتفوی صندوق های سرمایه گذاری، تشکیل کمیته های تخصصی و نقش آفرینی بیشتر صندوق های سرمایه گذاری و شرکت های تامین سرمایه در توسعه بازار و بازار سازی و بازار گردانی به منظور ایجاد ثبات در بازار سرمایه تاکید گردید.

در این جلسه نکات و مسائل متعددی در خصوص فعالیت صندوق سرمایه گذاری و محدودیت های موجود در قوانین و مقررات و رویه های جاری اعطاء مجوزها مطرح شد که مدیران نظارت بر بورس ها و نظارت بر نهادهای مالی سازمان به آنها پاسخ دادند.

این جلسه که به منظور مشارکت فعال و هم اندیشی در خصوص مسائل و مشکلات مربوط به فعالیت های صندوق های سرمایه گذاری و تمرکز بر نقش و سهم قابل ملاحظه صندوق های مذکور از معاملات اوراق بهادار تشکیل شده بود ، موضوعات متنوعی از طرف فعالان و مدیران عامل شرکت های حاضر در جلسه مطرح شد و پیشنهادهایی دررابطه با لزوم فرهنگ سازی و آموزش سهامداران جهت سهامداری بلند مدت و سرمایه گذاری در ابزارهای مالی، سرعت بخشی در روند اعطای مجوزهای صادره مورد نیاز صندوق های سرمایه گذاری، -رفع محدودیت های قوانین و مقررات جهت حمایت از فعالیت گسترده صندوق ها در بازار و تسهیل فرآیند اعطای مجوزبازارگردانی صندوق های سرمایه گذاری مطرح گردید.