تحریم‌ یک شرکت چینی ‌به دلیل واردات نفت از ایران

11:36 - 1400/01/21
امریکا یک شرکت دولتی چین را که پیش از این در دوران اوباما تحریم شده بود، با ادعای نقض تحریم‌های ضدایرانی هدف تحریم قرار داد.

ایسنا: به گزارش خبرگزاری رویترز، مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا در سخنانی در فلوریدا اعلام کرد: ما پیش از این نیز گوشزد کرده بودیم که هر گونه رفتار قابل تحریم را تحریم خواهیم کرد و در این باره جدی بودیم.

این تحریم‌ها در شرایطی که جنگ تجاری میان آمریکا و چین ادامه دارد باعث تیرگی بیشتر روابط دو کشور خواهد شد. پمپئو در بیانیه‌ای که بعدا منتشر شد، اعلام کرد شرکت ژوهای ژنرانگ در معاملات قابل توجه برای خرید نفت ایران پس از انقضای معافیت‌های نفتی آمریکا در دوم مه، دست داشته است.

این تحریم‌ها تمامی دارایی و منافع شرکت ژوهای ژنرانگ در آمریکا را مسدود می‌کند و یومین لی، مدیرعامل این شرکت اجازه ورود به خاک آمریکا را ندارد.سفارت چین در واشنگتن مواضع آمریکا را رد کرد و یک سخنگوی سفارت چین اظهار کرد: چین قویا با تحریم‌های یک‌جانبه آمریکا و تحمیل قوانین داخلی این کشور بر چین و سایر کشورها مخالف است.

ما از آمریکا می‌خواهیم فورا رفتار خود را اصلاح کند و به حقوق قانونی و منافع سایرین احترام بگذارد. شرکت ژوهای ژنرانگ که عمدتا نفت ایران را خریداری می‌کند و در پکن مستقر است، پیش از این در سال ۲۰۱۲ از سوی دولت اوباما بر سر معامله با ایران تحریم شده بود. این شرکت اکنون زیرمجموعه شرکت دولتی «نام کوآنگ گروپ» است.

 

.