عایدی سهام « البرز » در ۱۰ سال گذشته

11:34 - 1400/01/21
با اعلام عایدی سهام بیمه البرز در 10 سال گذشته در مجمع سالانه، تقسیم سود «البرز» به ازای هر سهم 12 تومان تعیین شد.

دنیای بورس: مجمع عمومی عادی سالانه بیمه البرز با حضور بیش از ۸۷ درصد صاحبان سهام ۲۴ تیرماه در سالن اجتماعات ساختمان مرکزی برگزار شد. در مجمع عمومی عادی سالانه این شرکت که به ریاست محمدرضا میری‌لواسانی، رئیس هیات‌مدیره بیمه البرز و با حضور اعضای هیات‌مدیره، ‌نماینده وزارت امور اقتصادی و دارایی و نماینده بیمه مرکزی برگزار شد، عملکرد هیات‌مدیره و صورت‌های مالی در سال مالی منتهی به ۲۹ اسفند ۱۳۹۷ بررسی و از سوی صاحبان سهام حاضر در جلسه تصویب شد.

همچنین در مجمع، سود خالص این شرکت در سال مالی منتهی به ۲۹ اسفندماه سال ۱۳۹۷ معادل 64.114 میلیارد تومان اعلام شد که پس از کسر ذخایر و اندوخته‌های لازم، 12 تومان به ازای هر سهم، سود بین سهامداران توزیع شد.

براساس گزارش هیات‌مدیره، بیمه البرز در سال گذشته 2.567 هزار میلیارد تومان حق بیمه تولید و 1.937 هزار میلیارد تومان خسارت پرداخت کرده است.

بیمه البرز ۱۰ سال است که حضور در بورس تهران را تجربه می‌کند. طبق آمارهای رسمی بازدهی سهام این شرکت بیمه‌ای در طول یک دهه حضور در بازار سهام به ۴۵۵ درصد می‌رسد.  به تعبیری واضح‌تر بیمه البرز سالانه حدود ۴۶ درصد بازدهی به سهامدار خود داده است، چیزی بیش از ۲ برابر سود سپرده بانکی. 

میزان سرمایه‌گذاری‌های بیمه البرز در بورس در سال ۹۷ به 590 میلیارد تومان افزایش یافت. همچنین از مجموع ساختمان‌های خریداری شده از ابتدا تا امروز 760 میلیارد تومان ارزش افزوده برای شرکت ایجاد شده است و بیمه البرز 650 مییارد تومان سپرده بانکی دارد.

آمارهای پنج ساله اخیر بیمه مرکزی ایران از عملکرد شرکت‌های بیمه نشان می‌دهد، حق بیمه تولیدی بیمه البرز با سهم 6.2 درصدی از بازار، از سال ۹۲ تا پایان ۹۶ روند صعودی داشت.خسارات پرداختی این شرکت نیز در پنج سال گذشته سیر صعودی داشت.

آنچه در پرتفوی بیمه البرز قابل توجه است، رشد حق بیمه مستقیم و کاهش بیمه‌های غیر مستقیم است.  سهم بیمه‌های مستقیم که حق بیمه توسط خود شرکت بیمه یا شعب آن تولید می‌شود درسال ۹۶ به حدود ۶۲ درصد می‌رسد. 

همچنین حق بیمه غیرمستقیم که توسط نمایندگان بیمه و کارگزاران تولید می‌شود در دوره یاد شده با منفی ۵۰ درصد روبه‌رو شد و سهم غیرمستقیم از کل پرتفوی بیمه البرز کمی بیشتر از ۳۸ درصد است.  سهم بیمه‌های غیرمستقیم از پرتفوی بیمه البرز در سال‌های قبل به‌طور متوسط بیش از ۷۰ درصد بوده است.

رشد بیمه‌های مستقیم در بیمه البرز دلایل متعددی دارد که می‌توان به ورود پرتفوهای دانه درشت اشاره کرد. بیمه‌گذارانی که به‌طور مستقیم از بیمه البرز خدمات بیمه‌ای خریداری کرده‌اند و این شرکت بسته‌های بیمه‌ای را بدون حضور نماینده و کارگزار ارائه کرده است. البته این شکل از تولید حق بیمه مزایا و معایب خودش را دارد. بارزترین مزیت آن کاهش هزینه‌ها است؛ زیرا کارمزد شبکه فروش مشمول این حق بیمه نمی‌شود. 

اما از آنجا که یک بیمه‌نامه گروهی یا دانه درشت همراه خود چند میلیارد حق بیمه دارد با رفتن آن به شرکت دیگر افت چشمگیر حق بیمه مشاهده می‌شود. البته بیمه البرز از شرکت‌های خوشنامی است که معمولا بیمه‌گذاران از خدمات و سرویس‌دهی آن رضایت دارند. 

آمارهای بیمه مرکزی نشان می‌دهد در سال‌های ۹۳ و ۹۴ تعداد بیمه‌نامه‌های بیمه البرز بالغ‌بر ۳ میلیون و ۲۷۹ هزار فقره بوده است. این اعداد نشان می‌دهد در سال ۹۵ و ۹۶ بیمه البرز تعداد کمتری بیمه‌نامه صادر کرده است، اما بیمه‌نامه‌های موجود گروهی و با ارقام قابل توجه بوده‌اند.