تحلیل رویترز از راه عبور تحریم‌های تهران

11:07 - 1400/01/21
تهران با ایستادگی ایرانیان و عملی شدن سازوکار حمایت از مبادلات تجاری ایران و اروپا، راه واقعی عبور از تحریم‌ها را پیدا کرده است.

ایرنا: خبرگزاری رویترز گزارش داد: ایران در سایه مقاومت خود و همچنین تصویر واضح‌تری که اکنون از عملکرد «سازوکار حمایت از مبادلات تجاری ایران و اروپا» (اینس‌تکس - INSTEX) وجود دارد به راه عملی و واقعی دور زدن تحریم‌های آمریکا بسیار نزدیک شده است.

آسیا تایمز نیز در این باره اضافه کرده است: تهران انتظار دارد که نهایتا تا ۲۰ مارس (۲۹ اسفند ۱۳۹۷) سازوکار حمایت از مبادلات تجاری ایران و اروپا به مرحله عملیاتی برسد و بخشی از تجارت ایران با اروپاییان از این طریق برقرار شود. به‌نظر می‌رسد تاریخ ۲۰ مارس زمانی است که اروپاییان به همتایان خود در تهران وعده آن را داده‌اند.

اگر چه اینس‌تکس با اعتباردهی مالی به تجارت کالاهای پزشکی یا کشاورزی آغاز به‌کار می‌کند اما به مرور الگویی برای تجارت در زمینه‌های دیگر میان ایران و اروپا می‌شود.

رویترز در ادامه گزارش خود آورده است: در قالب اینس‌تکس پرداخت‌های مالی میان ایران و اروپا سهم مهمی در عبور ایران و اروپا از استیلای دلار در بازار مالی جهان خواهد داشت. علاوه بر اینس‌تکس، حضور ایران در «کمیسیون مشترک» که شامل نمایندگان چین، روسیه، بریتانیا، آلمان و فرانسه (طرفین توافق‌نامه بین‌المللی برجام) می‌شود، این نوید را می‌دهد که قدرت‌های بزرگ جهانی همچنان خواهان حفظ برجام هستند و آنها  نمی‌خواهند نتیجه سال‌ها دیپلماسی جهانی صرفا به‌خاطر تصمیم غیرمسوولانه ترامپ در خروج از برجام هدر رود. 

در میان این کشورها حمایت بسیار قوی از توافق هسته‌ای وجود دارد و ایران در این زمینه نگرانی خاصی احساس  نمی‌کند. در جلسه «کمیسیون مشترک» که نمایندگان ایران، چین، روسیه، بریتانیا، آلمان و فرانسه حضور داشتند و نماینده اتحادیه اروپا ریاست این کمیسیون را بر عهده داشت، مقرر شد اینس‌تکس خیلی زود آغاز به‌کار کند.

در بیانیه‌ای که پس از این نشست از سوی اتحادیه اروپا نشر یافت، تصریح شده که اروپا به نتیجه بخشی اینس‌تکس امیدوار است و مراحل عملیاتی این ابزار پشتیبان در اسرع وقت شروع به‌کار می‌کند.  نماینده دائم روسیه در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیز در این باره گفت که طرفین برجام معتقد به حفظ برجام با قوت و اصرار هستند.  میخائیل اولیانوف افزود: برخی مشکلات به‌خصوص در زمینه اقتصادی وجود دارد که تلاش می‌کنیم در اسرع وقت بر آنها غلبه کنیم.