ارتباط بانک فرانسوی با ایران

11:06 - 1400/01/21
شرکت فرانسوی تولید بذر ویلمورین اعلام کرد با پشتیبانی یک بانک فرانسوی صادرات به ایران را ادامه داده است.

تسنیم: به گزارش رویترز، شرکت فرانسوی تولید بذر ویلمورین اعلام کرد با پشتیبانی یک بانک فرانسوی به ایران صادرات می‌کند و در اجرای طرح اروپایی دوری از تحریم‌های آمریکا علیه تجارت با تهران، مشارکت می‌کند.

ویلمورین که یکی از بزرگ‌ترین عرضه‌کنندگان بذر غلات و سبزیجات است، تحریم‌های آمریکا علیه ایران را به همراه بی ثباتی ارز، خطری کوتاه مدت برای فعالیت هایش در بازارهای نوظهور می‌داند. غذا و محصول‌های کشاورزی مستقیما تحت تحریم‌های آمریکا قرار نگرفته‌اند ولی محدودیت معامله با دلار جلوی تجارت با ایران را گرفته است.

وینسنت سوپیوت؛ مدیر امور مالی شرکت گفت:ویلمورین با یک بانک فرانسوی کار می‌کند که از وام دهندگان بزرگ فرانسه برای معاملات نیست، بنابراین مشتریان ایرانی می‌توانند با یورو پرداخت کنند. ما از ابتدای سال مالی جاری چند معامله با ایران داشته ایم.فروش ما به ایران نسبت به قبل کمتر است ولی باید به چند میلیون یورو برسد.

او نام بانک مورد قرارداد را ذکر نکرد ولی گفت که از بانک‌های بزرگ فرانسوی که دارای جریان بالای معامله با دلار هستند، کوچک‌تر است. ویلمورین قبلا گزارش داده بود سالانه ۱۰ میلیون یورو (11.33 میلیون دلار) در ایران فروش داشته است. این رقم در مقایسه با فروش 1.35 میلیارد یورویی سال مالی ۱۸-۲۰۱۷ کمتر است. مختل شدن تجارت با ایران می‌توانداین کشور را دچار کمبود بذر سازد. ایران پنجمین پرورش دهنده بزرگ سبزیجات در جهان است.

برای حفظ صادرات با ایران، ویلمورین به دنبال مشتریان محلی جدید با دسترسی به ارزهای خارجی بود و همچنین مشتریانی که بتوانند در کشور سومی راهی برای ارسال کالا‌ها به ایران پیدا کنند.  این تولیدکننده همچنین قصد دارد در طرح اروپایی اینس‌تکس شرکت کند تا بتواند از طریق یک سیستم پایا پای، بدون دلار با ایران معامله کند و از مجازات آمریکا در امان بماند.

فرانسه، آلمان و انگلستان قانونا در ماه ژانویه مکانیزم معامله با ایران را ساختند ولی عملیاتی کردن آن چند ماه طول می‌کشد. این قدرت‌های اروپایی اول باید بودجه‌ای را برای« اینس‌تکس» در نظر بگیرند و بعد قوانین را معرفی کنند.