بازی پرریسک حق‌تقدم‌ها/ زیان بیش از 95 درصدی برای خریداران «ورناح»

10:39 - 1400/01/21
معاملات حق‌تقدم‌ سهام از جمله بازی‌های مورد توجه معامله‌گران بورس در سال‌های اخیر است. در حالی‌که بازار آپشن مبتنی بر سهام چندان رونقی ندارد، حق تقدم به مانند یک موقعیت اختیار خرید برای معامله‌گر است که می‌تواند اثر اهرمی را بر میزان کسب بازدهی خریداران داشته باشد. از سوی دیگر اگر بخت با معامله‌گر یار نباشد، زیان سنگین احتمال وقوع خواهد داشت.
بازی پرریسک حق‌تقدم‌ها/ زیان بیش از 95 درصدی برای خریداران «ورناح»

دنیای بورس- علیرضا توکلی: برخی فعالین بازار سرمایه در خرید و فروش حق‌تقدم‌های ناشی از افزایش سرمایه شرکتهای بورسی شرکت می‌کنند تا از این طریق سودی بدست آورند. پرریسک ترین بخش این معاملات مربوط به کسانی است که حق‌تقدم را در معاملات اولیه خریداری کرده اما از آن استفاده نمی‌کنند به این امید که در زمان حراج حق‌تقدم استفاده‌نشده با بالارفتن قیمت سهم، سودهای اهرمی بدست آورند. اما اگر برخلاف پیش‌بینی قیمت سهم در زمان حراج افزایش نیابد یا کاهش پیدا کند، زیان اهرمی در انتظار دارندگان آن خواهد بود، اتفاقی که این هفته با اعلام قیمت خالص حراج حق‌تقدم‌های «سرمایه‌گذاری رنا» (ورنا) برای دارندگان آن پیش آمد. در این گزارش به وضعیت هفتگی افزایش سرمایه‌ها در بورس اوراق بهادار با تاکید بر وضعیت معاملات حق‌تقدم آنها پرداخته می‌شود. حرف «ح» پس از نمادهای بورسی به معنی «حق‌‌تقدم» و حرف «ج» به معنی «سهام جایزه» است.

ارفع ح : «آهن و فولاد ارفع» درحالی‌که پایان خردادماه 1397 خبر از ثبت افزایش سرمایه قبلی خود به 400 میلیارد تومان داد، بلا درنگ مقدمات افزایش سرمایه از 400 میلیارد تومان به 600 میلیارد تومان معادل 50 درصد از مطالبات و آورده نقدی را در دستور کار قرار داد و در پایان شهریورماه موفق به دریافت مجوز از سازمان بورس شد. در واقع شرکت با هوشمندی، از فضای مناسب بورس به ویژه برای شرکت‌های معدنی و فلزی استفاده کرد تا عمده تسهیلات جاری و نیز تسهیلات ارزی خود را از منابع بدست آمده از این افزایش سرمایه پرداخت کند. در دوره پذیره‌نویسی اولیه از دو میلیارد حق‌تقدم فقط حدود 16 میلیون استفاده نشد که روز چهارشنبه در قیمتی بالاتر از دوره 60 روزه پذیره نویسی، کشف قیمت شد. 13 بهمن آخرین مهلت حراج حق‌تقدم فولاد ارفع خواهد بود و سهامداران با سرمایه جدید به مجمع سالانه آتی ارفع خواهند رفت.

شدوص ج : «دوده صنعتی پارس» سرمایه خود را از محل تجدید ارزیابی دارایی‌ها از 12 میلیارد تومان به بیش از 47 میلیارد تومان (حدود 295 درصد) رساند. در سال مالی منتهی به 30/12/1395 سوءاستفاده‌هایی در شرکت صورت گرفته بود که سبب شناسایی زیان سنگینی شد. با تغییر مدیریت «شدوص»، سال 1396 با سود خوبی همراه بود اما نتوانست زیان انباشته قبلی را پوشش دهد. قانون بودجه سال 1397 به کمک شرکت آمد و از محل تجدید ارزیابی از شمول ماده 141 قانون تجارت خارج شد. البته همزمان وضعیت عملیاتی شرکت هم رو به بهبود بوده که انتظار می رود تا پایان سال مالی 1397 زیان انباشته به سود انباشته تبدیل شود. سهام جایزه «شدوص» پیش از مجمع سالانه آتی به ثبت خواهد رسید.

شنفت ح: «نفت پارس» که در تولید روانکارها مانند روغن موتور فعال است از طریق سهامدار عمده خود سرمایه‌گذاری قابل توجهی در پروژه «پالایش پارسیان مهر» کرده است و برای شرکت در افزایش سرمایه این پروژه، قرار شد سرمایه خود را از 125 میلیارد تومان به 200 میلیارد تومان برساند. سهامداران شنفت به ازای هر 10 سهم خود 6 حق‌تقدم دریافت کرده و تا 23 اسفند فرصت استفاده از آن را خواهند داشت. این افزایش سرمایه تا زمان مجمع سالانه آتی به ثبت نرسیده و بنابراین سود به آن تعلق نمی‌گیرد که تفاوت قیمت بیش از 140 تومانی بین قیمت پایانی سهم و حق‌تقدم آن (با در نظر گرفتن 100 تومان واریزی) ناشی از همین موضوع است.

مجوز افزایش سرمایه «آتیه داده پرداز» (اپرداز) از 50 میلیارد تومان به 75 میلیارد تومان معادل 50 درصد از محل سود انباشته در هفته گذشته از سوی سازمان بورس صادر شد.

زمان تشکیل مجمع فوق‌العاده «کاشی پارس» (کپارس) برای روز یکشنبه 7/11/1397، «صنایع سیمان غرب» (سغرب) روز یکشنبه 7/11/1397، «گروه صنعتی قطعات اتومبیل ایران» (ختوقا) روز دوشنبه 8/11/1397، «تکادو» (وکادو) روز چهارشنبه 10/11/1397 و «داروسازی زاگرس فارمد پارس» (ددام) روز دوشنبه 15/11/1397 تعیین شده است. همچنین «فولاد کاوه جنوب کیش» (کاوه) زمان مجمع فوق‌العاده برای بررسی افزایش سرمایه حدود 71 درصد از محل مطالبات و آورده نقدی را برای چهارشنبه 17/11/1396 تعیین کرد تا تصمیم سهامدار عمده یعنی بنیاد مستضعفان در این مورد مشخص شود. «سرمایه‌گذاری صنایع پتروشیمی» (وپترو) که مهلت مجوز بورس برای افزایش سرمایه 35 درصدی از مطالبات و آورده نقدی‌اش در حال اتمام بود، توانست یکماه دیگر این مجوز را تمدید کند اما هنوز زمان برگزاری مجمع فوق‌العاده را مشخص نکرده است.

با وجود صدور مجوز افزایش سرمایه «شهد ایران» (319 درصد از تجدید ارزیابی)، «سرمایه‌گذاری اعتلا البرز» (حدود 11 درصد از مطالبات و آورده نقدی)، «شرکت اقتصادی و خودکفایی آزادگان» (حدود 62 درصد از سود انباشته) و «سرمایه‌گذاری دارویی تامین» (25 درصد از محل سود انباشته) هنوز زمانی برای مجمع فوق‌العاده تعیین نشده است.

«پارس دارو» (دپارس) افزایش سرمایه 150 درصدی و «بیمه اتکایی امین» (اتکام) افزایش سرمایه 20 درصدی هر دو از مطالبات و آورده نقدی را در مجمع فوق‌العاده تصویب کردند، ولی هنوز اعلامیه پذیره‌نویسی را در کدال منتشر نکرده‌اند.

«آسان پرداخت پرشین» (آپ) افزایش سرمایه خود از 200 میلیارد تومان به 265 میلیارد تومان معادل 32.5 درصد از محل سود انباشته را 10 روز پس از مجمع فوق‌العاده به ثبت رساند. شرکت «کیسون» (کیسون) افزایش سرمایه از 384 میلیارد تومان به 504 میلیارد تومان را به ثبت رساند که 25 درصد از مطالبات و آورده نقدی و حدود 6 درصد از سود انباشته بود. با این ثبت، کیسون می‌تواند مجمع سالانه منتهی به 29/12/1396 را با تاخیر چند ماهه برگزار کند. «سرمایه‌گذاری نیرو» (ونیرو) خبر ثبت افزایش سرمایه حدود 118 درصدی از مطالبات و آورده نقدی را شنبه گذشته اعلام کرد و سهام جدید روز چهارشنبه در پورتفوی سهامداران قابل معامله شد. «مجتمع صنایع و معادن احیا سپاهان» (واحیا) هم با ثبت افزایش سرمایه حدود 44 درصدی از سود انباشته، سرمایه خود را به 100 میلیارد تومان رساند.

«صنایع جوشکاب یزد» (بکاب) خبر از ثبت افزایش سرمایه خود از 15.4میلیارد تومان به 24.1 میلیارد تومان یعنی حدود 56 درصد از سود انباشته با گذشت حدود 9 ماه از مجمع فوق‌العاده داد. «فولاد خراسان» (فخاس) هم سرمایه جدید 900 میلیارد تومانی خود را ناشی از افزایش سرمایه 12.5 درصدی از مطالبات و آورده نقدی به ثبت رساند.

 «سرمایه‌گذاری گروه صنعتی رنا» (ورنا) در خبری ناگوار برای خریداران حق‌تقدم در دوره پذیره نویسی اولیه که از آن استفاده نکردند، اعلام کرد که به ازای هر حق‌تقدم استفاده‌ نشده 4 ریال به آنها تعلق می‌گیرد و البته روش پرداخت را مشخص نکرد. حق‌تقدم ورنا در دوره پذیره‌نویسی اولیه بین 55 ریال تا 158 ریال معامله شد. اگر اگر میانگین موزون معاملات از هفته نخست مرداد تا ابتدای مهر را در نظر بگیریم، مشاهده می‌شود که هر سهم با قیمت میانگین حدود 9 تومانی معامله شده است که نشان از زیان بیش از 95 درصدی برای این معامله‌گران دارد.

«هلدینگ توسعه معادن و صنایع معدنی خاورمیانه» (میدکو) برای هر حق‌تقدم استفاده نشده، 1795 ریال از طریق مراجعه به بانک پاسارگاد به دارندگان آن پرداخت خواهد کرد.

حراج حق‌تقدم استفاده‌نشده «سیمان قاین» (سقاین) و شروع معاملات اولیه «کی ‌بی ‌سی» (کی‌بی‌سی‌) در هفته گذشته کشف قیمت نشد و پذیره نویسی اولیه «داروسازی ابوریحان» (دابور) هم به پایان رسید. نکته جالب در حراج حق‌تقدم «به پرداخت ملت» بود که در هفته گذشته مانند هفته قبل از آن با قیمت ثابت 1100 تومانی ادامه یافت.

بازی پرریسک حق‌تقدم‌ها/ زیان بیش از 95 درصدی برای خریداران «ورناح»10