پلاتس گزارش داد:

تغییرات قیمت محصولات پتروشیمی در هفته‌ای که گذشت

10:30 - 1400/01/21
این هفته روندی مبهم بر بازار محصولات پتروشیمی حاکم بود. بوتادین، پروپیلن و استایرن از جمله محصولاتی بودند که با افزایش قیمت مواجه شدند و پلی‌اتیلن و MEG سیری رو به افول را تجربه کردند. در این میان تعدادی از محصولات همچون اتیلن و پی‌وی‌سی تغییر قیمت قابل ذکری را پشت سر نگذاشتند.
تغییرات قیمت محصولات پتروشیمی در هفته‌ای که گذشت

دنیای بورس- محمد نجفی

اتیلن: به تبع افزایش قیمت نفت در بازارهای جهانی، حمایت نسبی از قیمت اتیلن در اوایل هفته مبه عمل آمد. با این وجود با توجه به انتظار بسیاری از فعالان بازار برای تضعیف تقاضا در ماه فوریه از سوی صنایع پایین دستی، رفته رفته از تب و تاب معاملات این محصول کاسته شد.

پروپیلن: با وجود افت قیمت پروپیلن در پایان هفته، این محصول معاملات هفتگی را در محدوده مثبت به اتمام رساند. افزایش قیمت نفت در رشد قیمت پروپیلن تاثیرگذار بود. با این وجود سطح تقاضا از سوی صنایع پایین دستی به ویژه بخش تولید پلی‌پروپیلن در وضعیت مطلوبی قرار نداشت.

پی‌وی‌سی: فعالان بازار پی‌وس‌سی در برهه کنونی منتظر اعلام پیشنهادهای فروش ماه فوریه از سوی تولید‌کنندگان بزرگ این محصول هستند و همین امر به ثبات قیمت‌ها در بازارهای وارداتی آسیا منجر شده است.

پلی‌اتیلن‌: در پی افت تقاضا برای انواع مختلف پلی‌اتیلن، قیمت این محصولات در بازارهای وارداتی آسیا کاهش یافت. به گفته فعالان بازار، با نزدیک شدن به تعطیلات سال نو در چین سطح خرید پلی‌اتیلن از سوی صنایع پایین دستی در حال کاهش است.

پلی‌پروپیلن: روندی کم‌نوسان بر معاملات پلی‌پروپیلن در این هفته حاکم بود و همین امر به ثبات قیمت این محصول منجر شد. این هفته شرکت تروشیمی LG  اعلام کرد که قصد دارد واحد 360 هزار تنی تولید پلی‌پروپیلن خود را در ماه مارس به منظور انجام فرآیند تعمیر و نگهداری تعطیل کند . با این وجود قرار است در دوره تعمیر و نگهداری، این شرکت از موجودی انبار خود نیاز مصرف‌کنندگان داخلی را تامین نماید.

بوتادین: این هفته بوتاین موفق شد با افزایش قیمت به معاملات هفتگی پایان دهد. افزایش قیمت نفت و بالا رفتن سطح خرید از سوی برخی از مصرف‌کنندگان این محصول به منظور تجدید موجودی انبار به ویژه در تایوان از جمله دلایل حمایت از قیمت به حساب می‌آیند. با این وجود قیمت بوتادین در بازار داخلی چین در پایان هفته افتی ملموس را تجربه کرد.

استایرن مونومر: در پی افزایش قیمت نفت و بهبود تقاضا برای استایرن مونور از سوی صنایع پایین دستی، قیمت این محصول در بازارهای آسیایی سیری رو به رشد را در هفته اخیر تجربه کرد.

مونواتیلن گلایکول: این هفته MEG افت قیمت مختصری را در آسیا پشت سرگذاشت. به گفته فعالان صنعت پتروشیمی با توجه به  نزدیک شدن به تعطیلات سال نو در چین،  بازار  MEG جهت‌گیری مشخصی را در برهه کنونی تجربه نمی‌کند.

منبع: پلاتس

تغییرات قیمت محصولات پتروشیمی در هفته‌ای که گذشت7