آغاز دوباره تعاملات بانکی ایران و چین

10:07 - 1400/01/21
سخنگوی اتاق مشترک بازرگانی ایران و چین از آغاز رسمی تبادلات بانکی ایران و چین بعد از یک توقف ۶۰ روزه خبر داد. براین اساس قرار است از امروز (دوشنبه) این تعاملات از طریق کونلون‌بانک از سر گرفته شود.

باشگاه خبرنگاران جوان: مجیدرضا حریری با بیان اینکه بعد از اتفاقات ۴ نوامبر که وارد مرحله جدیدی از برجام شدیم روابط بانکی ما و چین متاثر از این اتفاق باید بازطراحی می‎‌شد، گفت:  روز جمعه هفته گذشته این قضیه حل و فصل شد و به علت تعطیلات روزهای شنبه و یکشنبه در چین ، فردا نقل و انتقال مالی میان ایران و چین از طریق کونلون بانک به عنوان تنها بانک طرف مبادله با بانک‌های ایرانی، آغاز می‌شود.

وی اضافه کرد: در ماه یک میلیارد دلار واردات از چین داریم و در دو ماه گذشته که اختلال جدی در مبادله بانکی میان دو کشور بود دو میلیارد دلار تقاضای انباشته وجود دارد که حتما در روزهای اول کار فعالان اقتصادی را که می‌خواهند با چین کار کنند یا حواله هایشان در چین و یا بانک‌های ایرانی است و یا کالایشان در بندر وجود دارد با اختلال همراه خواهد بود.

حریری با بیان اینکه بعد از گذشت یک هفته تا ده روز روند مبادلات بانکی میان دو کشور به حالت عادی برمی‌گردد، گفت : امیدواریم نگرانی فعالان اقتصادی ، صادر کنندگان و وارد کنندگان ایرانی در این باره هر چه زودتر رفع شود. به گفته وی از سال 2011 تاکنون مبادلات تجاری ما از کانال‌های رسمی بانکی فقط از طریق کونلون بانک چین انجام می‌شد که امیدواریم با از سر‌گیری فعالیت این بانک بتوانیم بانک‌های دیگر چینی را هم در آینده نزدیک به این فرآیند وارد کنیم.

سخنگوی اتاق مشترک بازرگانی ایران و چین با بیان اینکه هیچ تغییری در فرآیند کار کونلون بانک با فعالان اقتصادی ایرانی بوجود نیامده است، گفت: فعالان اقتصادی می‌توانند از طریق بانکهای عامل خود پیگیر مراودات با این بانک چینی باشند اما آنچه که واضح است این که بانک‌های ایرانی معاف از تحریم می تواند با کونلون بانک مبادلات مالی داشته باشد.