قیمت امروزی خرید دلار توسط بانک‌ها

09:23 - 1400/01/21
امروز بانک‌ها هر دلار آمریکا را بدون تغییر نسبت به ۲ روز گذشته 9950 تومان از فروشندگان خریداری می‌کنند.

ایبنا: بانک مرکزی از روز دهم مهرماه و همزمان با سقوط نرخ دلار و سایر ارزهای خارجی در بازار به بانک های مجاز به عملیات ارزی مجوز داد تا نسبت به خرید ارز از مردم اقدام کنند.

 این بانک با اشاره به تمایل مردم به فروش ارزهای خود و نیز امتناع دلالان ارز و برخی صرافی‌ها از خرید ارز، از مردم خواست با مراجعه به شعب ارزی بانک‌های دارای مجوز عملیات ارزی، نسبت به فروش ارزهای خود به قیمت اعلامی اقدام کنند.

در حالی که در روز نخست اجرای این طرح، بانک‌ها هر دلار آمریکا را تا ۱۰ هزار و ۵۰۰ تومان خریداری می‌کردند اما امروز بانک‌ها با توجه به کاهش ادامه‌دار نرخ ارز در بازار هر دلار را ۹۹۵۰ تومان خریداری می‌کنند. همچنین این امکان برای مشتریان بانک ها فراهم است با استفاده از بخشنامه ارزی بانک مرکزی، در بانک‌ها حساب سپرده ارزی افتتاح کنند.

براین اساس بانک مرکزی روز سوم شهریورماه ۱۳۹۷ بخشنامه سپرده گیری ارزی را به بانک ها ابلاغ کرد که براساس آن بانک‌ها مجاز شدند سپرده گیری ارزی به صورت اسکناس ارزهای یورو، درهم امارات و دلار آمریکا را با نرخ‌های سود به ترتیب ۳، ۲ و ۴ درصد سالیانه با تضمین بانک مرکزی برای متقاضیان افتتاح کنند.

بازپرداخت اصل و سود وجوه ارزی سپرده گذاری شده به صورت اسکناس ارزی توسط بانک مرکزی تضمین شده است و در حقیقت دارندگان ارزهای اشاره شده، پول خود را با عاملیت بانک ها در اختیار بانک مرکزی قرار می‌دهند.

امروز و همزمان با تصویب لایحه CFT بازار ارز دچار شوک شد و صرافی‌ها خرید ارز از مردم ندارند. دلالان هم قیمت فروش و خرید را در محدوده پایین‌تر از روز قبل تعیین می‌کنند.