عامل کاهش معاملات بیلت صادرات ایران

17:10 - 1400/01/18
تداوم محدودیت‌های بر سر دسترسی به کشتی‌ها و ترس از حضور در بازار ایران توسط شرکت‌های متاثر از تحریم‌های ثانوی آمریکا شرایط را برای در تنگنا قراردادن صادرات ایران به دنبال داشته است.

کیوان جعفری طهرانی/ تحلیلگر بازارهای جهانی

ایران به عنوان بزرگترین صادرکننده شمش فولاد جهان، در طول 4 ماهه اول امسال (21 مارس تا 22 جولای) یک میلیون و 266 هزار تن بیلت و بلوم صادر کرد. براساس آمار منتشره انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران (ISPA)، صادرات بیلت ایران در طول دوره مذکور 35 درصد رشد نسبت به مدت مشابه سال قبل داشته و به 939 هزار تن رسیده است.

با این حال به تازگی و به دلیل تحریم های آمریکا علیه ایران، تقاضای شمش ایران از سوی سایر کشورها کاهش یافته و درنتیجه صادرات روند کاهشی پیدا کرده است. قیمت بیلت در بنادر ایران در هفته گذشته به 460 تا 470 دلار در هر تن کاهش یافته درحالی که در هفته پیش تر قیمت بیلت 475 تا 480 دلار در هر تن بود.

برخی از تحلیلگران می‌گویند دلیل اصلی کاهش پیشنهادات صادراتی، نبود و عدم دسترسی به کشتی های حمل دریایی محموله ها به کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس و کشورهای خاور دور است که همچنان به عنوان مشتریان خرید فولاد ایران باقی مانده است.

علاوه بر این، تحریم های آمریکا، مشکل انتقال پول را نیز به مشکل حمل افزوده که یکی دیگر از دلایل کاهش صادرات بیلت ایران عنوان می شود. بسیاری از شرکت های فعال در حمل دریایی فعالیت های خود در ایران را به دلیل ترس از حضور در بازار صادراتی، متوقف کرده اند.

از دید تحلیلگران دومین مرحله تحریم های آمریکا از چهارم نوامبر 2018 عملیاتی خواهد شد که در نتیجه آن حمل کشتی از ایران به سایر کشورها و به مقصد ایران را محدودتر خواهد کرد. این تحریم ها بر بخش بانکی و بیمه نیز تاثیرگذار بوده و به موجب آن هیچ شرکت بیمه ای یا بانکی قادر به فعالیت مستقیم با طرف‌های ایرانی نخواهند بود. این موضوع شرایط را برای صاردات پیچیده می‌کند.