خرید نفت یک پالایشگاه چینی از ایران

10:24 - 1400/01/18
پالایشگاه چینی مستقل «گروه پتروشیمی دانگ‌مینگ» خرید نفت از آمریکا را متوقف کرد و اکنون به ایران به‌عنوان یکی از منابع تامین نفت خود روی آورده است.

ایسنا:‌ به گزارش اویل پرایس، یک منبع آگاه در این پالایشگاه اعلام کرد:‌ پکن قصد دارد روی واردات نفت خام آمریکا تعرفه وضع کرده و نفت غرب آفریقا و خاورمیانه از جمله ایران را جایگزین نفت آمریکا کند.

 چین پیش از این پکن اعلام کرده بود که از تحریم‌های آمریکا علیه ایران تبعیت نخواهد کرد و به نظر می‌رسد تنها کشوری است که در موقعیت انجام چنین کاری قرار دارد. صادرات نفت آمریکا به چین در ابتدای ماه میلادی جاری به ۴۰۰ هزار بشکه در روز رسید، اما اکنون پکن قصد دارد با هدف تلافی جدیدترین دور تعرفه‌های آمریکا روی واردات کالاهای چینی به ارزش ۳۴ میلیارد دلار، یک تعرفه ۲۵ درصدی روی واردات نفت آمریکا وضع کند.

اقدام‌های تلافی‌جویانه چین روی ۵۴۵ کالای آمریکایی به ارزش ۳۴ میلیارد دلار آغاز شد اما رویترز اعلام کرد تعرفه روی واردات نفت آمریکا بعدا اعلام خواهد شد. تحلیلگران انرژی بر این باورند تعرفه‌های نفتی کم و بیش قطعی به نظر می‌رسند و اکنون انتظار دارند که جریان واردات نفت به آسیا تغییر کند.

با روی آوردن چین به ایران، جریان صادرات نفت آمریکا ممکن است به سوی واردکنندگان بزرگ منطقه آسیا از جمله کره جنوبی تغییر کند. به گفته یک تحلیلگر موسسه اقتصاد انرژی کره، اگر چین با اعمال تعرفه روی نفت آمریکا تلافی کند، شرایط خرید نفت آمریکا برای کره جنوبی بهبود پیدا خواهد کرد، زیرا آمریکا به بازاری برای فروش نفت خود نیاز دارد. این کشور سومین خریدار بزرگ نفت ایران در آسیا بوده و به‌طور میانگین از مارس سال میلادی جاری حدود ۳۰۰‌هزار بشکه در روز وارد کرده است.

در همین رابطه نیز بخوانید:

تهدید علی مطهری به بستن تنگه هرمز

واکنش امارات به صحبت‌های ترامپ

مشکل برای توتال با تحریم نفت ایران