فرجام دستور واگذاری سهام خودروسازان

02:05 - 1400/01/18
سخن گفتن از «خصوصی‌سازی کامل دو خودروساز بزرگ» کشور سال‌هاست به نمادی برای تمایل دولت‌ها به واگذاری سهامشان به بخش خصوصی تبدیل شده، حال آنکه در عمل نه اراده‌ای برای این واگذاری بوده و نه تمایل و درخواست جدی از سوی خودروساز و حتی دولت در این زمینه دیده شده است.

به گزارش «دنیای اقتصاد» در این بین هر چند در شرایط کنونی دولت سهم اندکی در دو خودروسازی کشور دارد، اما با همین اندک سهم خود قادر به تغییر مدیران و تعیین خط مشی برای شرکت‌های مذکور است. اما حالا گفته علاقه‌مندی به واگذاری سهام خودروسازان در دولت روحانی بیش از دیگر دولت‌ها بود. در این زمینه میرعلی اشرف عبداله پورحسینی؛ رئیس سازمان خصوصی‌سازی در گفت‌وگویی عنوان کرده که رئیس‌جمهور دو سال قبل در جلسه‌ای دستور خصوصی‌سازی واقعی دو خودروساز بزرگ را صادر کرد.

وی گفته بود دو سال قبل در جلسه ستاد اقتصادی که با حضور آقایان نوبخت، جهانگیری و نهاوندیان و به ریاست حسن روحانی برگزار شد، به رئیس‌جمهور گفتم که دولت حدود ۲۰ درصد از سهام ایران‌خودرو و سایپا را در اختیار دارد، ولی عملا این دو شرکت دولتی هستند و این خصوصی‌سازی نیست. پورحسینی متذکر شد در آن جلسه رئیس‌جمهور دستور داد که همان سهم حدود ۲۰ درصدی که متعلق به دولت است را نیز بفروشید تا سهم دولت به صفر برسد.

رئیس سازمان خصوصی‌سازی با بیان اینکه دستور رئیس‌جمهور در هیات دولت نیز باید به تصویب برسد تا عملیاتی شود، گفت: حدود دو سال است که منتظریم این دستور به هیات دولت برسد تا تصویب شود. اظهارات رئیس سازمان خصوصی‌سازی در شرایطی است که هاشم یکه‌زارع؛ مدیرعامل ایران خودرو نیز چندی پیش در همایش بین‌المللی صنعت خودرو از تمایلش نسبت به خصوصی‌سازی شرکت تحت مدیریتش سخن گفت.

به این ترتیب با پیش‌فرض رفع تمامی مشکلات و موانع خصوصی‌سازی در دو شرکت تولید‌کننده (که زمان زیادی برای تحقق آن نیاز است) باید دید که خریدار اصلح سهام خودروسازان کیست؟ و اینکه این خریدار اصلح می‌تواند بدون حاشیه‌هایی که هم‌اکنون این صنعت را به خود مشغول کرده، خودروسازی کشور را به اهداف والای خود برساند؟

در این زمینه برخی کارشناسان معتقدند هزینه‌های اداره دومین صنعت ایران و همچنین زیان انباشته‌ای که در این سال‌ها در ازای عملکرد و تصمیم‌های نادرست در دو خودروساز کشور به‌وجود آمده، رغبت کمی برای خرید سهام شرکت‌ها ایجاد کرده، حال آنکه ممکن است باز هم خریداران سهام همچون گذشته خود خودروسازان باشند.