عملیات اجرایی 2 طرح پتروشیمی با مشارکت اوده آلمان آغاز شد

نمای جدید از 3 طرح پلیمری

16:41 - 1400/01/17
عملیات اجرایی 2 طرح بزرگ PDH با هدف تبدیل پروپان به پلی پروپیلن در صنعت پتروشیمی ایران با مشارکت اوده آلمان کلید خورد، پیش از این پتروشیمی جم نیز مذاکراتی را برای طراحی و ساخت یک واحد جدید  PDH با شرکت UOP هانیول (شرکت انگلیسی-آمریکائی) آغاز کرده بود. پیش بینی می‌شود با بهره‌برداری از سه طرح جدید، ظرفیت تولید این محصول استراتژیک پلیمری در برنامه ششم توسعه با افزایشی 2 برابری به بیش از 2 میلیون تن در سال برسد.

 ماجرای دو پروژه

با ورود به دوره پسابرجام و رفع محدودیت های خرید دانش فنی و لایسنس و همزمان با بهره برداری از فازهای جدید پارس جنوبی و افزایش ظرفیت تولید پروپان از این میدان مشترک، برنامه ریزی گسترده‌ای به منظور تکمیل زنجیره ارزش پروپان در صنایع پتروشیمی با طراحی، ساخت و بهره برداری از طرح های PDH در دستور کار قرار گرفته است. با توجه به نیازسنجی انجام گرفته در سطح صنایع تکمیلی پتروشیمی و بالا بودن تقاضا برای مصرف گریدهای متعدد پلی پروپیلن در کشور، عملیات اجرایی و ساخت 2 طرح تبدیل پروپان به پلی پروپیلن در منطقه علسویه و ماهشهر با مشارکت شرکت اوده آلمان آغاز شده است.

پیشرفت طرح سلمان

هم اکنون پیشرفت اجرایی طرح پتروشیمی «سلمان فارسی» (40 درصد سهام این شرکت در اختیار پتروشیمی مارون است) با ظرفیت تولید سالانه 450 هزار تن پلی پروپیلن و با استفاده از ظرفیت مازاد خوراک پروپان تولیدی پتروشیمی بندر امام در منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی ماهشهر به حدود 15 درصد رسیده که شرکت اوده آلمان در اجرای این طرح PDH علاوه بر تامین لایسنس و انجام مهندسی اصولی، در بخش پیمانکار مهندسی و تدارکات هم مشارکت دارد.

عملیات طرح دوم

عملیات اجرایی دومین طرح جدید PDH صنعت پتروشیمی کشور هم با ورود به دوره پسابرجام در عسلویه با ظرفیت تولید سالانه 450 هزار تن پلی پروپیلن آغاز شده که پیشرفت ساخت این طرح هم تاکنون به حدود 18 درصد رسیده است؛ دانش فنی این طرح جدید که قرار است خوراک پروپان آن به میزان 560 هزار تن در سال از محل فازهای پارس جنوبی تامین شود، توسط شرکت اوده آلمان تامین شده است، ضمن آنکه شرکت میتسوئی ژاپن هم مسئولیت تامین دانش فنی واحد تولید پلی پروپیلن را بر عهده دارد. علاوه بر این شرکت اوده آلمان با مشارکت شرکت دایلیم کره جنوبی در بخش مهندسی اصولی اجرای این طرح PDH نیز مشارکت دارد که پیش بینی می‌شود این پروژه در میانه اجرای برنامه ششم توسعه در مدار بهره برداری قرار بگیرد.

افزایش ظرفیت

با اجرای این 2 طرح جدید PDH در عسلویه و ماهشهر با مشارکت اوده آلمان در مجموع سالانه حدود 900 هزار تن به ظرفیت تولید پلی پروپیلن صنعت پتروشیمی کشور افزوده می‌شود که با احتساب ظرفیت 175 هزار تنی طرح پتروشیمی خمین در مجموع حدود یک میلیون و 75 هزار تن پلی پروپیلن بیشتر به عنوان یکی از منابع اصلی تامین خوراک صنایع تکمیلی پتروشیمی در کشور تولید خواهد شد.

طرح جم

علاوه بر اجرای 2 طرح PDH با همکاری اوده آلمان، به تازگی پتروشیمی جم نیز مذاکراتی را برای طراحی و ساخت یک واحد جدید PDH با ظرفیت تولید سالانه 550 هزار تن با شرکت UOP هانیول (شرکت انگلیسی-آمریکائی) آغاز کرده است. در شرایط فعلی ظرفیت تولید گازمایع شامل پروپان و بوتان از فازهای پارس جنوبی به حدود 10 میلیون تن در سال رسیده که این ظرفیت بالای تولید پروپان می تواند برای مدت دست کم 20 تا 25 سال آینده طرح‌های تبدیل پروپان به پروپیلن و پلی پروپیلن در صنعت پتروشیمی ایران را تضمین کند.

ظرفیت پلی پروپیلن

هم اکنون ظرفیت تولید پلی پروپیلن در صنعت پتروشیمی ایران با راه اندازی واحدهایی در مجتمع‌های پتروشیمی بندرامام، مارون، رجال، نوید زر شیمی، جم و پلی نار به حدود یک میلیون تن در سال رسیده که پیش بینی می‌شود با بهره برداری از سه طرح جدید، ظرفیت تولید این محصول استراتژیک پلیمری در برنامه ششم توسعه با افزایشی 2 برابری به بیش از 2 میلیون تن در سال برسد.

پیش‌بینی جدید

در مجموع پیش‌بینی می‌شود با توجه به بهره برداری دست کم پنج فاز جدید پارس جنوبی تا سال آینده و افزایش بیش از سه میلیون تنی تولید گازمایع از یک سو و افت شدید قیمت پروپان و بوتان در بازارهای جهانی در سایه سقوط قیمت نفت، اجرای طرح‌های PDH  با هدف تبدیل پروپان به پلی پروپیلن علاوه بر تامین نیاز صنایع داخلی، تکمیل زنجیره‌های ارزش را هم برای صنعت پتروشیمی کشور به ارمغان بیاورد.