نقشه نیمروز 6 بهمن 99

تحلیل بورس امروز | فردا چه میشود

15:49 - 1400/01/17
با توجه به مولفه‌های موجود در بازار سهام و مثبت شدن در ساعت پایانی، همچنان سناریوها برای معاملات فردا را متفاوت کرده است.
تحلیل بورس امروز | فردا چه میشود

دنیای بورس | به لطفا سبزپوشی معدود نمادهای شاخص‌ساز، رشد 1344 واحدی نماگر بر قاب پایانی بازار نقش بست. با این حال اغلب نمادهای کوچک، افت دیگری را تجربه کردند و کاهش 1.16 درصدی شاخص هم‌وزن موید همین مطلب است. اتفاقی که در چند روز اخیر تکرار شده است، استقبال قابل توجه از «دارایکم» و «پالایش» بود.

در حالی که شروع معاملات این دو صندوق با تعادل عرضه و تقاضا همراه بود با این حال در پایان بازار هر دو صندوق به صف خرید رسیدند و همانند روزهای گذشته، بیشترین ارزش معاملات به «دارایکم» اختصاص داشت.  

از سوی دیگر حجم عرضه‌ها در نمادهای کوچک و کلیت بازار به قدری نبود که گروه های بورسی در صف فروش قفل شوند. این مسئله را می توان از دو زاویه تعبیر کرد. نخست آن که عطش فروش در حال فروکش کردن است و اگر روال به همین گونه باشد که در کف قیمتی، تقاضای قابل توجهی برای خرید وجود داشته و ارزش معاملات هم بیش تر از 10 هزار میلیارد تومان باشد، می توان به پایان روند نزولی بازار خوشبین بود.

اما در روی دیگر سکه، سبزپوشی نمادهای شاخص‌ساز همانند «شستا»، «فولاد»، «شپنا» و ... باعث شده جو روانی بازار متعادل باقی بماند و گروهی از سهامداران که برای فروش سهام خود مردد هستند، با توجه به سبزپوشی نصفه نیمه بازار، فعلا از عرضه سهام خود منصرف شوند.

با این حال برآیند خرید و فروش در بازار بار دیگر از خروج نقدینگی از سوی سهامداران حقیقی حکایت دارد. در نتیجه رشد 0.11 درصدی شاخص‌کل و واگرایی آن با روند شاخص هم‌وزن همچنان احتمال کاهش قیمت نمادهای کوچک‌تر در معاملات فردا را تقویت می کند. 

در بازارهای موازی و با دنبال رشد اندک قیمت دلار در صرافی بانک ملی و بازار آزاد، دیگر بازارها نیز رشد اندکی را به ثبت رساندند.

خبر دستور بازنگری و اصلاح شیوه‌نامه تنظیم بازار فولاد، موسوم به شیوه‌نامه ساماندهی عرضه و تقاضای زنجیره فولاد از سوی اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهور، از مهم‌ترین اخبار حاشیه‌ای بازار امروز بود اما با انتشار این خبر، تغییر و تحول محسوسی در معاملات نمادهای گروه فلزات اساسی رخ نداد.

به نظر می رسد بررسی استعفای حسن قالیباف اصل و احتمال معرفی سومین سکاندار سازمان بورس در سال 99، مهم‌ترین رخدادی است که می‌تواند بر تصمیم سهامداران و در ادامه روند بازار تاثیرگذار باشد.