روحانی: امروز روز پایان حکومت نحس ترامپ است+فیلم

روحانی امروز در جلسه هیئت دولت چه گفت

15:26 - 1400/01/17
حسن روحانی امروز در جلسه هیات دولت چه گفت

به گزارش «دنیای بورس»، حسن روحانی در جلسه هیات دولت (لینک) گفت: امروز روز پایان حکومت نحس ترامپ است.

روحانی: تغییر نرخ ارز کالاهای اساسی باید در اختیار دولت باشد

خبر آنلاین نوشت: رئیس‌جمهور گفت: در ۹۹ قمری یک ظالم سرنگون شد و در ۹۹ شمسی یک مستبد دیگر دورانش سپری شد و امروز پایان حکومت نحس اوست که در تمام ۴ سال جز ظلم و ستم به جهان چیزی نداشت.

حسن روحانی رئیس‌جمهور صبح امروز(چهارشنبه) در جلسه هیئت دولت اظهار کرد: در زمستان سال ۵۷ بعد از ۱۶ سال مبارزه و استقامت به پیروزی رسید. سالی که انقلاب ما پیروز شد، سال ۹۹ بود و امروز که صحبت می‌کنیم هم سال ۹۹ است، البته آن ۹۹ قمری و این ۹۹ شمسی است.

روحانی گفت: این تقارن وجود دارد که در سال ۹۹ قمری پیروزی بر استبداد انجام شد و امسال یعنی در ۹۹ شمسی هم پیروزی بر فشار حداکثری و تروریسم اقتصادی صورت گرفت.

وی افزود: در ۹۹ قمری یک ظالم سرنگون شد و در ۹۹ شمسی یک مستبد دیگر دورانش سپری شد و امروز پایان حکومت نحس اوست که در تمام ۴ سال جز ظلم و ستم به جهان چیزی نداشت.

اهم اظهارات او به نقل از ایرنا و ایسنا را در ادامه بخوانید: 

* امام (ره) در طول مبارزه و در طول حکومت اسلامی همیشه بر توکل به خداوند، اتکال به حق و اعتماد به مردم تکیه داشت، امام اسلام و اجرای احکام آن را با نظر اکثریت جامعه مسلمان ایران در کنار هم قرار داد. وقتی اسلام و احکام اسلامی در جامعه ما می‌تواند حاکمیت کامل داشته باشد که بتوانیم اکثریت مردم را با اسلام آشنا کنیم.

* تنها مشکل دعوت است یعنی باید دعوت‌کننده خوبی باشیم، اسلام منطبق با فطرت و سرشت مردم، و فطرت الهی ایستادگی، پاکی، مبارزه با ظلم و... است. آنچه اسلام می‌گوید منطبق با فطرت الهی است. اگر روزی جامعه با اسلام فاصله بگیرد به خاطر مردم است که نتوانستیم اسلام را تشریح کنیم.

* امام بر مردم‌سالاری هم تاکید می‌کنند، عبارت میزان رای ملت است یک سخن حکیمانه، بنیادین برای جامعه اسلامی است که اصل ششم قانون اساسی براساس آن تدوین شده است. امام جمله‌ای خطاب به خبرگان قانون اساسی در مرداد ۵۸ می‌گویند که اگر امروز در روزنامه‌ای مطرح شود، ممکن است احضارش کنند. این جمله نشان می‌دهد با تفکر امام (ره) فاصله گرفتیم.

* امام (ره) می‌گویند اکثریت هرچه گفتند، آرای آنها معتبر است ولو به ضرر خودشان باشد. شما که ولی آنها نیستید. شما فقط وکیل آنها هستید. مردم خودشان مصالح‌شان را می‌دانند. این سخن که اکثریت مردم می‌گوید، معیار است حتی به ضرر آنها باشد.

*ما فقط وکیل مردم هستیم چون با آرای آنها بر سرکار آمده‌ایم،  این مهم است که جمهوری اسلامی ایران که ثمره ۱۶ سال مبارزه امام (ره) و همه مجاهدین بود و به پیروزی رسید تا روزی می‌مانند که این دو اصل جمهوریت و اسلامیت را مدنظر قرار دهیم.

* در مساله جمهوریت، مردمسالاری، آرای مردم و نظر اکثریت همیشه در یک نظامی که همه مقامات بر مبنای آرا و رای مردم انتخاب می شوند بسیار مهم است. امیدواریم از اسلام یک تفسیر درست و صحیح و بدون تحریف به جامعه ارایه کنیم نه اسلام افراطی و نه اسلام خرافافی.

عده ای اسلام افراطی را معرفی می کنند و عده ای اسلام خرافافی را معرفی می کنند در حالی که اسلام یک دین عقلانی است که بر مبنای احکام خدا است که آن احکام منطبق بر فطرت انسانی است که خالق آن خدا است.

* امروز روزی است که علاوه بر ماه بهمن و پیروزی انقلاب که مراحل مختلفی که ما در پیروزی انقلاب داشتیم و بعد مسائلی که بعد از انقلاب داشتیم واقعاً همه جا مردم در صحنه بودند و فداکاری و مقاومت کردند تا ما پیروز شدیم چرا که ما در انقلاب تنها بودیم.

هیچ دولتی، قدرتی و ابرقدرتی در این ۱۶ سال مبارزه و نهضت از مبارزین و مجاهدین انقلاب حمایت نکرد. انقلاب هم که  پیروز شد در آن یک سال و نیم و دو سالی که انقلاب داشت تصویب می‌شد باز ما تنها بودیم. 

* آن زمانی که در کردستان و ترکمن صحرا، سیستان و بلوچستان و خوزستان که توسط تحریک قدرت‌های خارجی و مزدوران آنها مشکل ایجاد کردند برای امنیت و آرامش کشور باز ما تنها بودیم و هیچ کس با ما نبود و به تنهایی این کار بزرگ را انجام دادیم.

در جنگ تحمیلی هم باز ما تنها بودیم . ۸ سال دفاع مقدس ما تنها بودیم و دیگران همه طرف متجاوز بودند ما به تنهایی ایستادگی و مقاومت کردیم. امروز هم در مسئله تحریم که سالهاست در فشار تحریم وجنگ اقتصادی و تروریسم اقتصادی با آن مواجه بودیم حضور مردم بود که ما را تا امروز موفق کرد.

* امروز دفتر سیاه ترامپ برای همیشه بسته می شود. آدمی که امروز حکومت منحوس او پایان پیدا می‌کند میراثی که از خودش به جا گذاشت در این چهار سال دو قطبی کردن جامعه آمریکا بود.

در روز چهارشنبه که روز تحلیف رئیس جمهوری جدید آن کشور است واشنگتن دیسی به یک پادگان نظامی تبدیل شده است. این همه نظامی مسلح آمدند تا امنیت این شهر را برقرار کند این جزو ثمرات کارهای ناشیانه و مستبدانه ترامپ است که این دو قطبی در جامعه آمریکا به وجود آورد. 

* انزوای سیاسی آمریکا از میراث ترامپ است. آمریکا در سیاست ها تنها ماند. آنجایی که علیه فلسطین کار می کرد تنها ماند و اکثریت دنیا با او مخالفت و مبارزه کردند. آنجایی که روبروی برجام ایستاد تنها ماند. در سازمان‌های بین‌المللی تنها ماند.

حداقل در سازمان ملل و در شورای امنیت در ۴ نوبتی که موضوع مطرح بود چه سالی که ترامپ ریاست شورای امنیت را در سال ۱۳۹۷ برعهده گرفت و سران شورای امنیت را دعوت کرد که برجام را محکوم کند تمام ۱۴ عضو در حضور خود او علیه آن صحبت کردند و این فضاحت بزرگ در تاریخ آمریکا در سازمان ملل بود. 

*در برابر برجام در برابر ایران و قطعنامه ۲۲۳۱ باز هم شکست خورد آنجایی که جلوی تحریم تسلیحاتی را بگیرد شکست خورد، آنجایی که آمد به اصطلاح خودش اسنپ بک را  اجرا کند شکست خورد. آنجایی که آمد در مجمع کاری کند که آن اتاق‌ها یا کمیته‌های تحریم باقی بماند باز هم شکست خورد.

یعنی در چند مورد به طور رسمی آمریکا به میدان آمد پیشنهاد رسمی داد و دوره گردی کرد، همه جهان را زیرو رو کرد تا رای بیاورد و شکست خورد. انزوای سیاسی جزو میراث ترامپ است و طول خواهد کشید که آنها این میراث ها را از بین ببرند. 

* جهان نسبت به امضای آمریکا و تعهد آمریکا بی اعتماد شده است ما تا الان ندیده بودیم که در آمریکا رئیس‌جمهوری صریحا اعتراف کند که یک فرمانده بزرگ نظامی یک کشور را در کشور دیگری که او مهمان بوده ترور کند و بعد هم رسما اعلام کند که من دستور ترور داده ام.

یعنی در تاریخ ما یک تروریست احمق دیدیم. تروریسم دولتی روی پیشانی کاخ سفید خورد و این کار را ترامپ انجام داد.

*مروز پایان زندگی دولت و حتی حیات سیاسی ترامپ است، این چهار سال ظلم، زیر پا گذاشتن قانون و مقررات بود.

امروز انتظار ما از آنهایی که قدرت را در کاخ سفید در دست می‌گیرند، این است که به قانون و تعهدات برگردند و اگر بتوانند در چهار سال آینده تمام لکه‌های سیاه چهار سال قبل را پاک کنند، البته اگر پاک شدنی باشد زیرا برخی از لکه‌ها پاک شدنی نیست. 

* ساکنان امروز کاخ سفید باید به قانون، مقررات بین‌المللی و قطعنامه‌ها از جمله ۲۲۳۱ بازگردند، اگر آنها به قانون برگردند و صادقانه بیایند و به قانون بازگردند، طبیعی است ما هم به تمام تعهدات‌مان عمل خواهیم کرد. برای دنیا و ملت ما روشن شد سیاست فشار حداکثری و تروریسم اقتصادی نسبت به ایران ۱۰۰ درصد شکست خورده است.

*مردم در طول این سه سال رنج کشیدند ولی امروز شکست سیاست فشار حداکثری بر همه مبرهن است، مردم صبورانه تحمل کردند و ما از این شرایط عبور کردیم. حتی در یک سال اخیر که کرونا ضمیمه تحریم شد، ترامپ باز مرتکب جنایات جدید شد و حتی مانع خرید واکسن کرونا شدند.

برای خرید دارو سنگ‌اندازی کردند، هر کجا هر اقدامی توانستند علیه ملت ایران انجام دهند، انجام دادند ولی شکست خوردند.

*امروز مسیر صادرات غیرنفتی ما به سمت عادی‌شدن است، صادرات نفتی ما و شرایط امروز ما به مراتب از ماه‌های قبلی بهتر است. مسیر صادرات فرآورده‌های نفتی ما در مسیر درست حرکت می‌کند.

اگر واردین جدید در کاخ سفید از آنچه گذشته درس عبرت گرفته باشند. البته آن کسی که امروز دولتش تمام می‌شود، سیاست بلد نبود، برج‌ساز بود و سیاست را در برج‌سازی می‌دید ولی کسانی که امروز آمدند، سیاست را بلد هستند.

*تمام تلاش ترامپ از بین بردن برجام بود. تندروهای عربستان و اسراییل به دنبال آن بودند. برجام امروز زنده است و سر حال‌تر از دیروز است. او با آن پرونده سیاهش رفت و آن با پرونده مقاومش باقی ماند.

*من از رسانه ها ، دوستان و آنهایی که با دولت میانه خوبی ندارند می خواهم واقعیت را بگویند آن چه  در این سه سال بر سر ما آمد توطئه های ترامپ بود.

اگر ما مثل همیشه نفت می فروختیم و بانک و بیمه و کشتیرانی ما مثل قبل فعالیت داشتند شرایط ما کاملا متفاوت بود. همه اینها توطئه آنها بود البته در اهدافشان که از بین بردن نظام و کشاندن مردم به خیابان بود صد در صد شکست خوردند، ولی به هر حال به مردم فشار وارد شد.

*ما امروز آمادگی داریم اگر طرف مقابل با صداقت به میدان بیاید مسائل را حل و فصل کنیم و معتقدیم که خیلی سریع می توان مسائل را حل و فصل کرد. اگر آنها به تمام تعهدات خود عمل کنند هر ساعتی که شروع به عمل بکنند ما ساعت بعد عمل می کنیم.

البته ما برنامه های خود را هم پیش خواهیم برد. باید به مردم بگویم که شرایط سه سال پیش تکرار نخواهد شد و آن رنجی که در این سه سال مردم کشیدند تکرار نمی شود. آمار هم این واقعیت را به ما می گوید امروز قیمت ارز به سمت تعادل می رود و قیمت مسکوکات انتظار مردم و سایر آمارها هم همه این واقعیت را نشان می دهند.

* برای دنیا و ملت ایران روشن شده که سیاست فشار حداکثری و تروریسم اقتصادی علیه ایران صد درصد شکست خورده است. درست است که مردم در این مدت رنج بسیاری کشیدند و صبورانه تحمل کردند اما شکست این سیاست برای ما مبرهن است و از آن عبور کردیم. در این یک سال که کرونا اضافه شد باز مردم در صحنه بودند.

* ۷۳ هزار میلیارد تومان برای طرح‌های عمرانی تخصیص دادیم  که حدود ۶۶ هزار میلیارد تومان آن را پرداخت کردیم. بنابراین نسبت به سال گذشته فعالیت‌های عمرانی ما ۶۹ درصد افزایش دارد. ما نسبت به معیشت مردم هرچه در توان داشتیم انجام دادیم و برای سال آینده هم پیش بینی های لازم را در بودجه انجام دادیم.

* آمریکا فشار حداکثری را انتخاب کرد. توقع این بود که همه دوستان سیاسی ما هم حمایت حداکثری از دولت را انتخاب می‌کردند بعضی‌ها از این کار را کردند، خدا خیرشان بدهد.

بعضی‌ها این کار را نکردند و این در تاریخ زندگیشان خواهد ماند که در روزهایی که ما در میدان جنگ بودیم و در برابر یک آدم کثیف و مستبد ایستادگی کردیم، تنها هم بودیم به جای اینکه ما را یاری و کمک کنند زبان دیگری را انتخاب کردند که زبان خوبی نبود.

* ما امروز یک هدف داریم، یک کشور و یک قانون داریم، یک رهبر داریم، یک منافع ملی و مصالح ملی داریم، انتخابات ۱۴۰۰ هم جزو انتخابات‌هاست که انجام می‌شود این همه نباید دولت را به خاطر انتخابات آینده اذیت کنید.

* درباره انتخابات هم آنچه برای ما مهم است حضور اکثریت مردم است، من چند بار از مقام معظم رهبری شنیدم که ایشان هم به صورت عمومی فرمودند و چند بار هم خصوصی از ایشان شنیدم که فرمودند اینکه در فلان انتخابات چه کسی برنده شود، مهم نیست. برای من مهم است که اکثریت قاطع مردم حضور پیدا کنند. هر کسی می‌خواهد انتخاب شود.

اگر اکثریت مردم پای صندوق آرا آمدند ما پیروز هستیم اگر اکثریت نیامدند ما شکست خوردیم هر کسی می‌خواهد در انتخابات رای آورده باشد.

* دولت و وزارت کشور همه توان خود را می‌گذارد. خواهش می‌کنم از همه سیاسیون و احزاب اولین هدف ما این باشد که مردم حضور حداکثری پای صندوق‌ها پیدا کنند و به هر که می‌خواهند رای بدهند و هرکسی رای آورد قدمش برای کشور مبارک است و همه مردم  از او حمایت می‌کنند.

*{ در خصوص لایحه بودجه ۱۴۰۰ و فرایند بررسی آن در مجلس}: لایحه بودجه برای زندگی مردم، اقتصاد و تولید کشور برای صادرات و واردات کشور برای معیشت مردم خیلی مهم است و  برنامه ای است که زندگی یک ساله دولت و فعالان اقتصادی را تنظیم می کند.

* در لایحه بودجه جای ادبیات غیرکارشناسی و اتهامات نیست. من ۲۷ سال است که در بودجه هستم و برای اولین بار امسال من ادبیاتی را می‌بینم که ناپسند است.

۲۰ سال نماینده مجلس بودم. ۷ سال گذشته در دولت یازدهم و دوازدهم هم ما به مجالس گذشته لایحه دادیم اما سال بیست و هشتم این تجربه ما امسال با همیشه متفاوت است چرا اینگونه است.

* مردم از ما همکاری می‌خواهند. ما هر دو نماینده مردم هستیم. من نماینده و وکیل مردم هستم. شما هم وکیل مردم هستید. من رای مردم را دارم شما هم رای مردم را دارید باید با هم همکاری کنیم و در کنار هم باشیم.

* جای ادبیات سیاسی در بودجه نیست، بودجه جای اعداد و ارقام و محاسبه و قانونگذاری برنامه سال آینده و حساب و کتاب است.

جای شعار نیست که من شعار بدهم یا آنها شعار بدهند چه فایده دارد. من بلدم همه شعارها را جواب بدهم ولی مردم اینها را از من نمی‌خواهند که آنها شعار بدهند و من جواب بدهم. مردم بودجه خوب و زندگی بهتر و معشیت می‌خواهند.

*{ با اشاره به نظر دولت در خصوص سهم نفت در بودجه}: در بودجه برای نفت دو میلیون ۳۰۰ هزار بشکه گذاشتیم و خواستیم اعلام کنیم فشار حداکثری و تحریم شکست خورد. اما برخی توجه نکردند معنی آن چیست گفتند آیا می‌توانید دو میلیون و ۳۰۰ هزار بشکه را بفروشید.

* ما پیام می‌دهیم به دنیا و می‌گوییم ترامپ شکست خورد، فشار حداکثری، تروریسم اقتصادی شکست خورد و می‌گوییم ما نفت را دو میلیون و ۳۰۰ هزار می‌فروشیم.

شما تردید می‌کنید خوب تردید کنید. بعد می گویید در بودجه سهم نفت کمتر باشد آیا شما سهم نفت را کمتر کردید. شما می‌گویید ارزش پول ملی بیشتر باشد آیا ارزش پول ملی را بیشتر کردید؟ مردم ما باید قضاوت کنند.

* ما گفتیم سال ‌آینده ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار بشکه نفت می‌فروشیم ماحصل آن ۱۹۹ هزار میلیارد تومان بوده است. آقایان آمدند دو میلیون و ۳۰۰ هزار بشکه را کردند یک میلیون و ۵۰۰ هزار بشکه. بعد به جای ۱۹۹ هزار میلیارد تومان شده ۲۳۰ هزار میلیارد تومان. چشم بندی عجیبی شد. نفت کم شد پول آن بالا رفت.

این چطور چشم بندی بود که انجام گرفت.   ما ۱۹۹ هزار میلیارد تومان گذاشتیم این‌ها در کمیسیون تلفیق ۲۳۰ هزار میلیارد تومان کردند و میزان وابستگی بودجه به نفت را  ۳۱ هزار میلیارد تومان اضافه کردند.

* هر کسی چهار عمل اصلی را بلد باشد و کلاس دوم دبستان باشد می‌تواند محاسبه کند که شما چه کردید. ما نفت را بر مبنای ۱۱ هزار  ۵۰۰ حساب کردیم شما قیمت دلار را ۱۷,۵۰۰ تومان حساب کردید اینکه خیلی ساده است آدم ارزش پول ملی را کم کند.

شما ۶۰۰۰ تومان ارزش پول ملی را کم کردید تا حساب و کتاب تان جور باشد و بعد می‌گویید ما نگفتیم قیمت دلار ۱۷ هزار و ۵۰۰ باشد. پس این دم خروس است و این حرف‌ها با قسم حضرت عباس جور در نمی‌آید.

* چشم انداز روشن برای اقتصاد، شکست تروریسم اقتصادی، بالا بردن ارزش پول ملی و اصلاح معیشت مردم، فروختن اموال دولت و کوچک کردن دولت و چابک کردن آن از اصول حاکم بر لایحه بودجه است. ما گفتیم باید ارز کالاهای اساسی ۴۲۰۰ تومان باشد اگر خواستید تغییر بدهید باید در اختیار دولت باشد.

شما نمی‌توانید تغییر بدهید امروز می‌خواهید تغییر بدهید ۴ ماه بعد اجرا شود در این مدت زندگی مردم، سوء استفاده‌ها و رانت چه می‌شود.

* خواهش می‌کنم از کمیسیون تلفیق و رئیس محترم مجلس و نمایندگان دست به دست بدهیم. مسئله زندگی و آینده مردم است با کمک همدیگر بتوانیم بودجه‌ای را نهایی بکنیم هم نظرات دولت و هم نظرات شما مراعات شود اصل هم منافع مردم است.

* فردا یک افتتاح بسیار مهمی داریم، این افتتاح نشان می‌دهد که چه بلایی بر سر تحریم حداکثری آمده است. فردا طرح پالایشگاه گاز بیدبلند ۲ فردا افتتاح می‌شود که ۳ میلیارد دلار برای آن هزینه شده است. و مهمتر اینکه همه فلرها و این گازهایی که در فضا می‌سوخت، جمع می‌شود. فضایی که محیط زیست را درست می‌کند و جلوی اتلاف منابع گرفته می‌شود. 

* به یاد دارم که از همان هفته‌هایی اولی که در دولت یازدهم انتخاب شده بودم یکی از نکاتی که رهبر انقلاب اسلامی به من فرمودند این بود که برای این گازها و فلرهایی که می‌سوزد یک فکری بکنید و من به ایشان گفتم که ما طرحی را داریم که آن را دنبال می‌کنیم و به نتیجه می‌رسانیم.

* طرحی که فردا افتتاح می‌شود البته قبل از دولت ما آغاز شده بود و در ابتدای دولت ما این طرح ۱۸ درصد اجرا شده بود و بقیه این طرح یعنی ۸۲ درصد آن در این دولت نهایی شده است و این فقط یک پالایشگاه نیست و یک شهر بزرگی است و فردا صدا و سیما این افتخار بزرگ را به مردم نشان می‌دهد. 

* یکی از پنجشنبه‌های بسیار درخشان ما فردا است که این طرح بسیار مهم را افتتاح می‌کنیم. من می‌خواهم از همه آنهایی که در نفت، گاز و وزارت نفت در این مدت تلاش کردند، قدردانی کنم.

* مردم ما بدانند، از در زمان رژیم گذشته تا سال ۹۲،  ۱۴ هزار روستا گاز داشتند و امروز بیش از ۳۲ هزار روستا گاز دارند و تا آخر این دولت، حدود ۳۵ هزار روستا گاز خواهند داشت و ۹۵ درصد مردم ما از شهر و روستا از گاز استفاده می‌کنند ما حتی یک استانی که از گاز محروم بود را در این دولت تلاش کردیم و گاز را به سیستان و بلوچستان رساندیم. 

*{ با قدردانی از همه کارگران، مهندسان، و آنهایی که در هوای گرم، شرجی شبانه‌روز تلاش کردند و این کار بزرگ را به ثمر رساند}: تولید گاز ما در پارس جنوبی نسبت به سال ۹۲ حدود ۲.۵ برابر شده است که کار عظیم و بزرگی است که انجام گرفته است.

* مدام می‌گویند برجام چه کاری کرده است یکی از کارهای برجام همین است. اینکه شما می‌بینید که ما در پارس جنوبی توانستیم ۱۷ فاز را به نتیجه برسانیم بعد از این بود که برجام اجرا شد که ما توانستیم کمپرسورهایی که همه مانده بود را بیاورد و و قطعات را بگیریم و در کشور نصب کنیم اینها آثار برجام است.

* ما امروز در بنزین و گازوییل روی پای خودمان ایستاده‌ایم، ما قبل از ۹۲ واردکننده بنزین و گازوییل بودیم و میلیاردها دلار پول می‌دادیم و بنزین وارد می‌کردیم تازه به ما نمی‌فروختند و ناچار شده بودیم به پتروشیمی برویم و آن اثرات سو و زیانبار را داشت.

* ما صادرکننده هستیم و میلیاردها دلار صادر می‌کنیم، امروز روزانه ۱۱۰ میلیون لیتر بنزین تولید می‌کنیم و بیش از ۷۵ درصد بنزین ما یورو ۴ و یورو ۵ است. و از لحاظ محیط زیستی کار بزرگ و عظیمی انجام گرفته است.

* در پتروشیمی هم کار بزرگی انجام گرفته و ما امسال ۱۷ پتروشیمی را افتتاح می‌کنیم، تاکنون ۸-۹ پتروشیمی را افتتاح کردیم و بقیه را افتتاح می‌کنیم. یک افتتاح بزرگ هم که فردا داریم که همین پالایشگاه گاز بیدبلند است که ثمرات این پالایشگاه به مواد لازم پتروشیمی تبدیل می‌شود.

* کار عظیم و بزرگی در این دولت و در شرایط تحریم و فشار حداکثری انجام گرفته است. ما باید به ملت ایران که در نفت و گاز، آب و برق، کشاورزی و دفاع و همه زمینه‌ ایستادگی، صبوری و فعالیت کردند تبریک بگوییم چراکه امروز ما آثار آن را می‌بینیم.

* دولت با سیاست درست اقتصادی و سیاست خارجی توانست این راهبرد را پیش ببرد. امروز ما می‌توانیم به یک نتایجی برسیم که کاملا قابل مقایسه با سال‌های گذشته است و می‌توانیم نشان بدهیم که با ایستادگی، مقاومت و تلاش ملت در تولید مخصوصا در سال جهش تولید امسال شاهد ثمرات بسیار خوبی برای مردم بسیار عزیزمان هستیم و خواهیم بود.