نیروهای نظامی کره جنوبی از تنگه هرمز دور شدند

15:22 - 1400/01/17
کره‌جنوبی نیروهای نظامی‌اش را از تنگه هرمز دور کرد.

به گزارش «دنیای بورس»، دنیای اقتصاد نوشت: مقامات کره‌جنوبی اعلام کردند که این کشور واحد نظامی خود را از تنگه هرمز دور کرده است. به گزارش «ایسنا» به نقل از خبرگزاری یونهاپ، یک منبع دیپلماتیک روز دوشنبه گفت که سئول در تلاش برای آنچه نشان دادن حسن نیت کره‌جنوبی خوانده شده، واحد نظامی خود را از تنگه هرمز دور کرده است.

کره‌جنوبی پس از توقیف نفتکش این کشور در آب‌های خلیج‌فارس، یک واحد از نیروهای نظامی‌اش را به منطقه فرستاده بود اما اکنون برای تقویت روحیه مثبت و نشان دادن حسن‌نیت خود در اثنای انجام مذاکرات با طرف ایرانی درباره آزادی این کشتی، نیروهایش را عقب رانده است. به گزارش یونهاپ، عقب نشینی نیروهای نظامی کره‌جنوبی از تنگه هرمز پیش از سفر هیات دیپلماتیک این کشور به سرپرستی چوی جونگ کان، معاون اول وزیر امورخارجه کره به تهران انجام گرفته بود.

اما گفته می‌شود که این هیات دست خالی از تهران بازگشته‌اند، چراکه دو طرف نتوانسته‌اند اختلافات بر سر آزادی بیش از هفت میلیارد دلار دارایی بلوکه شده ایران درحساب‌های بانکی کره‌جنوبی را حل‌وفصل کنند.

به گزارش «ایسنا» نیروی دریایی سپاه پاسداران ایران چندی پیش در اطلاعیه‌ای اعلام کرد که یک شناور نفتکش کره‌جنوبی با نام تجاری هانکوک چیمی به‌دلیل نقض مکرر پروتکل‌های زیست‌محیطی توسط نیروی دریایی سپاه در خلیج‌فارس متوقف شده است. این کشتی با پرچم کره‌جنوبی درحال تردد و حامل هفت هزار و ۲۰۰ تن اتانول بوده است.

خدمه‌ بازداشت شده در این شناور نیز از ملیت‌های کره، اندونزی، ویتنام و میانمار هستند. بنابر اعلام مقامات ایران، سفر معاون اول وزیر امورخارجه جنوبی به تهران نیز پیش از توقیف نفتکش کره‌ای برنامه‌ریزی شده و هدف آن رایزنی با مقامات کشورمان برای دسترسی تهران به پول بلوکه شده‌اش در کره‌جنوبی بوده است.

اما وزارت امورخارجه کره‌جنوبی پس از سفر چوی جونگ کان به تهران اعلام کرد که او سپس به قطر رفته است و در دیدار با مقامات ارشد قطری خواستار حمایت دوحه از آزادسازی سریع نفتکش کره‌ای وخدمه آن شده است.