سناریوی ادعایی بلومبرگ از لغو احتمالی تحریم های ایران

15:22 - 1400/01/17
بلومبرگ: لغو تحریم‌های نفتی ایران در اولویت‌های پایین دولت بایدن قرار دارد.

به گزارش «دنیای بورس»، ایسنا نوشت: شبکه بلومبرگ در گزارشی با اشاره به اینکه جو بایدن رئیس‌جمهور منتخب آمریکا قصد دارد به توافق‌هایی بین‌المللی از جمله توافق هسته‌ای ایران بازگردد، مطرح کرد که لغو تحریم‌های نفتی ایران در اولویت پایین‌تری برای او قرار دارد که حل و فصل مسائل پیرامون آن ممکن است به زودی اتفاق نیفتد.

به گزارش شبکه بلومبرگ، جو بایدن رئیس‌جمهور منتخب آمریکا قصدش برای بازگرداندن آمریکا به طرح‌های بین‌المللی از جمله معاهده آب و هوایی پاریس و توافق هسته‌ای را پنهان نکرده است. وب‌سایت بایدن اعلام کرده است که او در اولین روز ریاست‌جمهوری‌اش به معاهده پاریس ملحق می‌شود اما اتخاذ رویکردی جدید نسبت به ایران که شامل لغو تحریم‌ها علیه صادرات نفتی ایران می‌شود، در لیست اولویت‌های پایین‌تر  است و مدت بیشتری طول می‌کشد.

  دو حزب دموکرات و جمهوری‌خواه آمریکا هنگامی که مذاکرات توافق هسته‌ای در سال ۲۰۱۵ انجام می‌شد، با آن مخالف بودند و مانع از به تصویب رسیدن آن در سنای آمریکا شدند. این مخالفت هنوز هم پابرجاست.  اکنون هم ایران و هم آمریکا درحال تخطی از شروط توافق هستند؛ آمریکا از طریق اعمال تحریم‌های چندگانه و ایران از طریق افزایش غنی‌سازی اورانیوم تا ۲۰ درصد و فراتر از محدودیت‌های تعیین شده در توافق هسته ای، این تخطی‌ها را انجام داده‌اند. 

ساده ترین مسیر به سمت حالت اولیه برای هر دو طرف، لغو این اقدامات و بازگشت به توافق هسته‌ای همانند چهار سال پیش و تلاش برای مطرح کردن نگرانی‌های دیگر است. اگر آمریکا به جای آن، لغو تحریم‌ها را مشروط به پایان بخشیدن حمایت از حزب‌الله، حماس و حوثی‌های یمن کند، مشکل می‌توان شاهد این بود که این دو کشور چگونه به اختلافاتشان غلبه کنند. 

اگر تحریم‌های نفتی علیه ایران لغو شود، ایران قادر خواهد بود سطح تولید قبلی‌اش تا ۴ میلیون بشکه در روز را نسبتا سریع از سر بگیرد، همان طور که با لغو تحریم‌ها در سال ۲۰۱۶ این کار را انجام داد. اما روی اینکه چنین اتفاقی در آینده نزدیک اتفاق بیفتد، حساب نکنید.  بنابراین، اولین مشتریان نفتی ایران منتظر آینده‌ای قابل پیش‌بینی خواهند ماند.

تصورش سخت است که صاحبان پالایشگاه‌ها در اروپا، ژاپن، کره‌جنوبی یا هند، آشکارا نفت‌خام ایران را خریداری کنند درحالی‌که اقدامات تنبیهی هنوز در مقررات آمریکا وجود دارد، مگر اینکه اطمینان قابل اعتمادی به آنها داده شود که با واکنشی مواجه نمی‌شوند و این به معنای لغو تحریم‌ها است.