هیات کره به تهران آمد + توضیح ایران | توصیف کره جنوبی از رفتار ایران با خدمه نفتکش توقیف شده

14:38 - 1400/01/17
توصیف کره جنوبی از رفتار ایران با خدمه نفتکش توقیف شده چه بود

به گزارش «دنیای بورس»، فارس نوشت: یک شبکه تلویزیونی کره جنوبی گزارش داد هیأت دیپلماتیکی به سرپرستی مدیر کل امور غرب آسیا و آفریقا در وزارت خارجه این کشور بعد از ظهر امروز وارد تهران شده است.

رسانه‌های کره جنوبی امروز (پنجشنبه) از ورود هیأت دیپلماتیک این کشور به تهران برای گفت‌وگو درباره نفتکش توقیف‌شده در تنگه هرمز خبر دادند.

شبکه تلویزیونی «اِیررانگ» کره جنوبی گزارش داد تیم مذاکره‌کننده کره‌ای بعد از ظهر امروز وارد تهران شده است.

بر اساس این گزارش، این هیأت قصد دارد با مقامات ایرانی برای بررسی دلایل فنی توقیف نفتکش کره جنوبی در تنگه هرمز و همچنین روابط دوجانبه تهران و سئول، دیدار و گفت‌وگو کنند.

کره جنوبی در حالی سعی دارد سفر این هیأت دیپلماتیک را به گفت‌وگو درباره نفتکش ربط دهد که سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران پیشتر گفته بود این سفر از قبل برنامه‌ریزی شده و ارتباطی با موضوع نفتکش ندارد.

به نوشته خبرگزاری «یونهاپ» سرپرستی این هیأت را «کو کیونگ‌سوک» مدیر کل امور خاورمیانه و آفریقا در وزارت خارجه کره جنوبی برعهده دارد.

کو در گفت‌وگو با خبرنگاران پیش از ترک فرودگاه اینچئون به سمت تهران، اظهار داشت: «قصد دارم با همتایان خود در وزارت خارجه ایران دیدار کنم و دیدارهای دیگری نیز که به تلاش‌ها برای حل توقیف این کشتی کمک کند، انجام خواهم داد».

پیش از این، دفتر ریاست‌جمهوری کره جنوبی از تلاش‌های چند جانبه برای حل مشکل و آزادی سریع نفتکش توقیف‌شده این کشور در تنگه هرمز خبر داده بود. (جزئیات بیشتر)

روز دوشنبه بود که نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران  اعلام کرد یک شناور نفتکش کره جنوبی با نام تجاری «هانکوک چیمی» به دلیل نقض پیاپی قوانین  زیست‌محیطی در خلیج فارس توقیف شده است.

دولت کره جنوبی توقیف هانکوک چیمی را تأیید کرده و گفته یکی از یگان‌های این کشور که وظیفه مبارزه با دزدان دریایی را به عهده دارد روانه آب‌های مجاور تنگه هرمز کرده است.

گفته می‌شود شناور مذکور حامل ۷۲۰۰ تن اتانول بوده است. خدمه کشتی را اتباع کشورهای کره جنوبی، اندونزی، ویتنام و میانمار تشکیل می‌دهند.

علاوه بر این هیأت دیپلماتیک، قرار است یکشنبه هفته بعد نیز «چوی جونگ‌کُن» معاون اول و قائم‌مقام وزیر خارجه کره جنوبی برای گفت‌وگو درباره پاره‌ای از مسائل دوجانبه با ایران از جمله پول‌ها و اموال بلوکه شده در بانک‌های این کشور، به تهران سفر کند.

توضیحات سخنگوی وزارتخارجه در مورد سفر هیات کره جنوبی به ایران

ايسنا نوشت: سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان، در مورد سفر هیات کره جنوبی به ایران توضیحاتی ارائه کرد.

سعید خطیب‌زاده  در پاسخ به پرسش خبرنگاران در ارتباط با هیاتی از کره که گفته می‌شود وارد تهران شده و میهمان سفیر کره جنوبی است، اظهار کرد : هیئتی که وارد کشورمان شده است بخشی از هیات قائم مقام وزارت خارجه کره جنوبی است که قرار است روز یکشنبه به تهران سفر کند.

سخنگوی وزارت امور خارجه خاطرنشان کرد:سفر این هیات قبل از توقیف کشتی متخلف کره‌ای مورد توافق قرار گرفته و دستور کار اصلی آن مذاکره در مورد چگونگی دسترسی به منابع مالی ایران در کره است.

توصیف کره جنوبی از رفتار ایران با خدمه نفتکش توقیف شده

ایرنا نوشت: سخنگوی وزارت امور خارجه کره جنوبی با اشاره به دیدار دیپلمات های سفارت این کشور در تهران با خدمه نفتکش توقیف شده گفت: رفتار ایران با خدمه و ملوانان این نفتکش خوب بوده و آنها در سلامت کامل هستند.

به گزارش یونهاپ، "چوی یانگ سام" سخنگوی وزارت امور خارجه کره جنوبی روز پنجشنبه در یک جلسه مطبوعاتی در سئول گفت: به دنبال توقیف این نفتکش کره ای، سفارت کره جنوبی در ایران، سه نفر از دیپلمات های خود را برای ملاقات با ملوانان کشتی توقیف شده به بندرعباس اعزام کرد و دریافت که تمام ۲۰ خدمه کشتی سالم و در وضعیت خوبی هستند.

وی گفت: «ریو جئونگ هیون» سفیر کره جنوبی در ایران هم به طور جداگانه با ملوانان و خدمه صحبت کرده و او هم مجددا تایید کرده است که اعضای خدمه در سلامت کامل هستند.

سخنگوی وزارت خارجه کره جنوبی ادامه داد: دولت در نظر دارد تلاش های چند جانبه ای را برای آزادی کشتی توقیف شده کره ای انجام دهد.

یک مقام کاخ ریاست جمهوری کره جنوبی هم اعلام کرد تلاش های «چند جانبه ای» را برای آزادی نفتکش توقیف شده بکار خواهد گ رفت.

این مقام که نامش فاش نشده است به یونهاپ گفت:آنچه مهمترین است امنیت و ایمنی مردم است ما تلاش های چندجانبه ای خواهیم داشت در کمترین زمان ممکن کشتی و خدمه را آزاد کنیم.

نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی صبح روز دوشنبه در بیانیه ای از توقیف یک فروند شناور کره جنوبی با نام تجاری «هانکوک چیمی» حامل ۷ هزار و ۲۰۰ تن مواد شیمیایی نفتی به دلیل نقض پروتکل‌های زیست‌ محیطی در خلیج فارس خبر داد این کشتی در حال حاضر در بندرعباس لنگر انداخته است.

خبرگزاری یونهاپ کره جنوبی صبح امروز پنجشنبه از قول مقامات وزارت خارجه این کشور از سفر هیات دیپلماتیک کره جنوبی به ایران به منظور مذاکره در مورد آزادسازی نفتکش توقیف شده خبر داد.

مقامات وزارت امور خارجه کره جنوبی گفتند که این هیات به سرپرستی «کو کیونگ سوک»، مدیرکل امور آفریقا و خاورمیانه وزارت امور خارجه، بامداد پنجشنبه سوار هواپیما شد و قرار است از طریق قطر وارد ایران شود.

«کو کیونگ سوگ» بامداد امروز و پیش از ترک کره جنوبی در فرودگاه بین المللی اینچئون واقع در غرب سئول به خبرنگاران گفت: من قصد دارم با همتای خود و همچنین دیگر مقامات ایرانی به منظور گفت و گو برای آزادسازی کشتی توقیف شده دیدار کنم.