«دنیای بورس» بررسی می‌کند

محافظه‌کاری یا خوش‌بینی در بودجه 96 «آپ»

12:26 - 1400/01/25
شرکت آسان پرداخت پرشین، سود سال آینده خود را با 18 درصد تعدیل مثبت 236 تومان به ازای هر سهم پیش‌بینی کرده است. دو نکته قابل بررسی در این پیش‌بینی، امکان عملی شدن رشد 29 درصدی فروش شرکت در سال آینده و همچنین دلیل کاهش حاشیه سود شرکت در سرفصل‌های اصلی درآمدی است. امری که در مجموع نشان می‌دهد سود پیش‌بینی شده از سوی این شرکت بیشتر جنبه احتیاطی دارد تا خوش‌بینانه.
محافظه‌کاری یا خوش‌بینی در بودجه 96 «آپ»

«آپ» در سال 95 دو بار سودآوری خود را تعدیل مثبت داد و سود هر سهم خود را که در اولین پیش‌بینی 147 تومان اعلام کرده بود، در آخرین پیش‌بینی به 200 تومان رساند (36 درصد تعدیل مثبت). علاوه بر بهبود عملیات شرکت در حوزه‌های بازاریابی POS و تراکنش‌های شاپرک، مهم‌ترین عامل این تعدیل مثبت، بخش مهمی از این تعدیل مثبت مربوط به درآمد حاصل از فروش pin از طریق درگاه ussd بود.

قرار بود از ابتدای مهر، درگاه ussd با اجرای طرح پیوند بسته شود و از آنجا که 70 درصد درآمد فروش پین شرکت از این محل صورت می‌گرفت، «آپ» در نخستین پیش‌بینی‌های خود سود حاصل از این محل در برای نیمه دوم سال در نظر نگرفته بود. در ادامه سال اما، عدم اجرای طرح پیوند باعث تداوم سود حاصل از این محل و در نتیجه دو نوبت تعدیل مثبت سود شرکت شد.

طبق آخرین اطلاعیه شرکت، درآمد ussd با اجرای طرح پیوند نه تنها پابرجا خواهد ماند، بلکه اضافه شدن برخی امکانات جدید از طریق این درگاه می‌تواند سودآوری از این محل را بهبود بخشد. بر این اساس مشاهده می‌شود شرکت برای سال آینده 29 درصد درآمد عملیات خود را افزایش داده است.

آینده «آپ» از دوربین نقدینگی

درآمد شرکت‌های ارائه‌دهنده خدمات پرداخت (PSP) ارتباط مستقیمی با میزان نقدینگی کل کشور دارند. همانطور که در نمودار زیر مشاهده می‌کنید، عموما سهم تراکنش‌های شاپرک از نقدینگی طی سال‌های اخیر ثابت مانده است. بررسی «دنیای بورس» نشان می‌دهد متوسط سهم تراکنش‌های شاپرک از نقدینگی 10 درصد است که تاکید می‌کند با رشد نقدینگی، تراکنش‌های شاپرک نیز افزایش می‌یابد.

نقدینگی به طور عمومی شامل شبه پول و پول می‌شود که پول خود شامل اسکناس و مسکوک و همچنین حساب‌های جاری است. از آنجایی که کارمزد تراکنش‌های شاپرک مربوط به استفاده از کارت‌های بانکی است، در نتیجه در نقدینگی سهم حساب جاری (به عنوان جزء اصلی تشکیل‌دهنده پول) اهمیت ویژه‌ای دارد و افزایش آن به نوعی بیانگر بهبود درآمدهای شاپرک است. در نمودار مشاهده می‌شود سهم اسکناس و مسکوک از کل نقدینگی طی سال‌های اخیر رو به کاهش بوده است. هرچند بخشی از این کاهش مربوط به کاهش سهم پول از کل نقدینگی است، اما تا حدود زیادی نشان می‌دهد که تمایل افراد به داشتن سپرده‌های جاری به جای حمل اسکناس بیشتر شده است.

محافظه‌کاری یا خوش‌بینی در بودجه 96 «آپ»0

نرخ بهره و آینده PSPها

نقدینگی در کشورمان طی سال‌های اخیر روند صعودی خود را ادامه داده است و از سال 92 به طور متوسط 26 درصد رشد داشته است. انتظار می‌رود در آینده نیز مانعی جدی در برابر این میزان از رشد نقدینگی وجود نداشته باشد. از سوی دیگر، به دلیل بالا ماندن نرخ سود بانکی، روند افزایش سهم شبه پول (یا کاهش سهم پول) از کل نقدینگی در سال‌های اخیر قابل رصد است. اما به نظر می‌رسد از اواخر سال گذشته، هم‌زمان با کاهش نرخ سود سپرده‌های بانکی، سهم پول از کل نقدینگی به یک کف رسیده و در ماه‌های اخیر حتی افزایش نیز شده است. با توجه به آنکه نرخ سود در آینده اقتصاد کشورمان نیز احتمالا با اصلاح نظام بانکی روند کاهشی در پیش می‌گیرد، انتظار می‌رود سهم پول از کل نقدینگی با شتاب بیشتری از خود نقدینگی رشد کند.

برآیند این عوامل، یعنی 1) روند افزایشی کل نقدینگی، 2) رشد تدریجی سهم پول از کل نقدینگی و 3) تداوم روند کاهشی سهم اسکناس و مسکوک از پول، این نوید را می‌دهد که درآمدهای شرکت‌های PSP رو به افزایش خواهد بود. بر این اساس، پیش‌بینی رشد 29 درصدی درآمدهای عملیاتی «آپ» برای سال 96 چندان هم از واقعیات اقتصاد کشور به دور نیست. به طور مشابه، بودجه‌های سال 96 نمادهای «رکیش» و «رتاپ» نیز که در همین حوزه فعالیت دارند نشان از افزایش به ترتیب 29 و 55 درصدی درآمدهای عملیاتی دارد.

محافظه‌کاری یا خوش‌بینی در بودجه 96 «آپ»6 

کف حاشیه سود در بودجه 96 «آپ»؟

شرکت آسان پرداخت پرشین سه سرفصل اصلی درآمدی دارد شامل 1) بازاریابی و خدمات POS، 2) فروش پین و 3) کارمزد تراکنش شاپرک. برای سال آینده این شرکت درآمد عملیاتی ناشی از این عملیات را متوسط حدود 30 درصد رشد داده است. بر این اساس و با توجه به آنکه هزینه‌های مالی شرکت چندان بالا نیست، سود هر سهم شرکت از 200 تومان سال جاری به 236 تومان برای سال 96 افزایش داده شده است.

محافظه‌کاری یا خوش‌بینی در بودجه 96 «آپ»12

اما نکته قابل توجه، حاشیه سودی است که شرکت برای ارائه این خدمات در بودجه 96 در نظر گرفته است. مقایسه این ارقام با صورت‌های مالی سال‌های 94 و 95 نشان می‌دهد تقریبا حاشیه سود در نظر گرفته‌شده کمترین مقداری است که در سال‌های اخیر وجود داشته است.

در سرفصل بازاریابی POS و کارمزد شاپرک حاشیه سود به ترتیب 54 درصد و 62 درصد در نظر گرفته شده‌اند که کمترین مقدار حاشیه سود طی این سال‌ها محسوب می‌شود. هرچند ممکن است تشدید رقابت میان شرکت‌های PSP موجب افزایش تخفیف‌ها و هزینه‌های عملیاتی و در نتیجه کاهش حاشیه سود شده باشد، اما باید این نکته را نیز در نظر گرفت که تکرار حاشیه سود سال‌های گذشته می‌تواند درآمد هر سهم شرکت را با تغییرات جدی همراه کند.

به عنوان مثال، اگر حاشیه سود بازاریابی POS شرکت از 54 درصد بودجه 96 به حداکثر مقدار سال 95، یعنی 62 درصد برسد می‌تواند سود هر سهم را 18 تومان افزایش دهد. یا به طور مشابه برای کارمزد تراکنش شاپرک حاشیه سود از 62 درصد بودجه 96 به 70 درصد برسد، 17 تومان به سود هر سهم اضافه می‌شود.

درباره فروش پین نیز وضعیت مشابهی وجود دارد. یک درصد حاشیه سود برای سال 96 تقریبا کف حاشیه سود شرکت از سال 94 محسوب می‌شود. زیرا حاشیه سود 0/8 درصدی که یک بار در سال 95 از سوی شرکت پیش‌بینی شده بود با فرض حذف درآمدهای ussd بود. حال اگر حاشیه سود فروش پین از یک درصد بودجه 96 به 1/8 درصد (مشابه سال 94) برسد، حدود 25 تومان به سود هر سهم «آپ» افزوده می‌شود.

بر اساس سناریوهای مطرح‌شده برای کف و سقف حاشیه سود و در صورت عملیاتی شدن درآمدهای پیش‌بینی‌شده، سود هر سهم می‌تواند بین 226 تا 296 تومان بسته به حاشیه سودهای مختلف رقم بخورد. این موضوع تاکید می‌کند که سود هر سهم 236 تومانی «آپ» تقریبا محافظه‌کارانه از سوی شرکت دیده شده است.

محافظه‌کاری یا خوش‌بینی در بودجه 96 «آپ»7