نقشه راه مرجعیت تشیع در عراق

12:06 - 1400/01/21
عراق برای پایان دادن به اختلافات قصد دارد نقشه راه مرجعیت تشیع را به مرحله اجرا بگذارد. پارلمان عراق اما در گام اول از پایبندی برای اجرای کامل این نقشه راه خبر داده است.

ایرنا: «محمد الحلبوسی» رئیس پارلمان عراق امروز (شنبه) با صدور بیانیه ای بر پایبند بودن نمایندگان مجلس این کشور به «نقشه راه» مرجعیت تشیع برای برون رفت از مشکلات تاکید کرد و از آمادگی کامل پارلمان برای اجرای این نقشه راه خبر داد.

به گزارش خبرگزاری رسمی عراق (واع)، رئیس پارلمان عراق افزود: مرجعیت شیعه با ارائه نقشه راه خود بار دیگر ثابت کرد که ضامن امنیت و وحدت در عراق است.

الحلبوسی این نقشه راه را پاسخگوی خواسته های معترضان در راه دستیابی به عراقی آزاد و امن دانست که نمایندگان نهایت تلاش خود را برای اجرایی شدن آن به کار می بندند.

رئیس پارلمان عراق همچنین از تلاش ها برای اصلاح قانون اساسی با حضور نمایندگان معترضان، نخبگان، کارشناسان و چهره های آکادمیک عراقی خبر داد تا خلاهای قانون اساسی این کشور هرچه سریع تر اصلاح شود.

الحلبوسی تاکید کرد که نمایندگان پارلمان بی توجه به فشارهای منطقه ای و جهانی و بدون دخالت دادن منافع شخصی و حزبی آماده اصلاح امور کشور هستند.

آیت الله «سید علی سیستانی» مرجعیت عالی عراق روز گذشته (جمعه) در خطبه دوم نمازجمعه کربلا معروف به خطبه مرجعیت که از سوی «سید احمد الصافی» نماینده وی و امام جمعه کربلا قرائت شد خواستار پایان بخشیدن به خونریزی ها و اقدامات تخریبی در حاشیه اعتراضات خیابانی در این کشور شد.

مرجعیت عالی عراق با حمایت دوباره از مطالبات تظاهرکنندگان مسالمت جو، نسبت به مصادره این اعتراضات از سوی هر فرد، گروه داخلی در عراق و یا کشوری در منطقه و جهان هشدار داد.

مرجعیت دینی همچنین بر موضع معروف خود مبنی بر محکومیت تعرض به تظاهرکنندگان مسالمت جو و همچنین اعمال هر گونه خشونت غیر قابل توجیه و ضرورت پیگرد قانونی خشونت گران تاکید کرد و افزود: احترام به اراده مردم عراق درانتخاب نظام سیاسی و اداری کشورشان از طریق برگزاری همه پرسی قانون اساسی و انتخابات پارلمانی، مبنایی است که مرجعیت بر آن پایبندی دارد.