روند صادرات فرآورده‌های نفتی

10:15 - 1400/01/21
آمارها نشان می‌دهد صادرات فراورده‌های نفتی، گازی و پتروشیمی با وجود بازگشت تحریم‌های یکجانبه آمریکا افزایش یافت.

خبرگزاری صداوسیما: احسان باقریان؛ نائب رئیس اتحادیه صادرکنندگان فراورده‌های نفت، گاز و پتروشیمی می‌گوید: براساس آمار‌های موجود در نیمه نخست امسال سه میلیارد و ۱۵۰ میلیون دلار انواع فرآورده‌های نفتی صادرشده که این رقم در مدت مشابه سال قبل دو نیم میلیارد دلار بود. صادرات فراورده‌های نفتی با اضافه محصول‌های پتروشیمی درنیمه نخست امسال یک میلیارد دلار بیشتر از مدت مشابه سال قبل بود. در نیمه نخست امسال اتحادیه فراورده‌های نفت، گاز و پتروشیمی بیش از ۱۱ میلیارد دلار صادرات داشت که این رقم در مدت مشابه سال ۹۶ نزدیک ۱۰ میلیارد دلار بود.

براساس گفته باقریان باتوجه به روند روبه رشد صادرات فراورده‌های نفتی درنیمه نخست امسال وبا وجود اینکه تحریم‌های یکجانبه آمریکا، مشکلاتی در صادرات برخی محصولات بوجود آورده، اما پیش‌بینی می‌شود صادرات فراورده‌های نفتی امسال بیشتر از سال قبل باشد.

نائب رئیس اتحادیه صادرکنندگان فراورده‌های نفت، گاز و پتروشیمی یکی از عمده مشکلات پیش روی صادرکنندگان را نبود رویه‌ای ثابت عنوان کرد و گفت: بخشنامه‌های متعدد در زمینه بازگشت ارز حاصل از صادرات، اعضای اتحادیه را با مشکل مواجه کرده است که باید بانک مرکزی در این زمینه راهکار مشخصی را پیش گیرد.

وی یکی از راهکار‌ها را یکپارچه سازی بازار ارز عنوان کرد و گفت: دولت باید تمهیداتی بیاندیشد تا صادرکنندگانی که مواد اولیه خود را با نرخ ارز ۴۲۰۰ تومانی دریافت کرده اند، ارز خود را با همین نرخ بفروشند، صادرکنندگانی که ارز نیمایی دریافت کرده اند، ارز خود را دربازار نیما عرضه کنند و اگر صادرکننده‌ای خوراک خود را با ارز نرخ بازار آزاد تهیه کرده مجاز باشد ارز خود را به نرخ بازار آزاد بفروشد.